Ők lesznek Trump kulcsszereplői.
Az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökének nem lesz egyszerű dolga a mostani elnöki ciklusában sem, mivel számos területen akarja az alapoktól fogva megváltoztatni a kormány eddigi működését. Most tíz legfontosabb szövetségesét mutatjuk be ebben a küldetésében.
Donald Trump elnöki kabinetje legalább 25 tagból fog állni, beleértve az alelnököt, a minisztereket és más miniszteri szintű tisztviselőket. Ebből a körből kerülnek ki a legmeghatározóbb egyének, akikkel Trump a következő évek során a legszorosabb együttműködésre számíthat. Az első elnöki ciklus tapasztalatai alapján arra lehet számítani, hogy a közeljövőben több kulcsszereplő is váltásra kerül, de a várhatóan kevesebb személycsere a Trump által végzett alaposabb előkészületek és rutin miatt valószínű. A kabinet legfontosabb figuráit a szerepük fontossága és a pozíciójuk stabilitása alapján tudjuk legjobban meghatározni.
Donald Trump alelnöke, J. D. Vance vitathatatlanul a legfontosabb személy Trump elnök csapatában. A 40 éves alelnök nem csak politikus, hanem író, jogász és veterán tengerészgyalogos is egyben. Hírnevet először a Vidéki ballada az amerikai álomról című önéletrajzi ihletésű művével szerzett magának, majd 2023-ban Ohio állam szenátorává választották. Eleinte Trump elnök heves kritikusa volt, mára viszont legmegbízhatóbb embere. Nagy tisztelője Magyarországnak, amelyet konzervatív modellállamnak tart. Pozíciójánál fogva a legesélyesebb következő republikánus elnökjelöltnek számít.
Susie Wiles Trump kampányfőnöke volt a 2024-es elnökválasztáson, most pedig az elnök kabinetfőnöke lett. Irányítása alatt Trump újabb kampánya a korábbiakkal ellentétben fegyelmezett gépezetként működött. Republikánus körökből csendes és kíméletlenül hatékony vezetőként jellemzik, briliáns stratégiája és láthatatlan befolyása miatt csak "Jégkirálynőként" emlegetik a 67 éves kabinetfőnököt. Első nőként tölti be ezt a posztot, miközben finom módszerekkel teremt rendet Trump kiszámíthatatlan természetét kiegyensúlyozva. A menetrend és a találkozók szervezése miatt az ő informális befolyása az egyik legnagyobb a Trump-csapatból.
Elon Musk, a világ egyik legismertebb multmilliárdos vállalkozója, a SpaceX, a Tesla és az X platform tulajdonosa, Trump elnök felkérésére vállalta el az újonnan létrehozandó Kormányzati Hatékonysági Minisztérium vezetését. Musk nemcsak a technológiai innovációk guruja, hanem Trump kampányának is jelentős támogatója volt, több száz millió dollárral járult hozzá a választási folyamat finanszírozásához. E cégek kormányzati megrendelésekre is számíthatnak, hiszen Trump beiktatási beszédében egyértelműen utalt a Marsra irányuló ambiciózus programjára, amely a vörös bolygó meghódítását célozza. Musk nem egyedül kapta meg a miniszteri posztot, hanem Vivek Ramaswamy társminiszterével közösen dolgoznak. Azonban Musk befolyása gyorsan érezhetővé vált, mivel nyíltan jelezte szándékát, hogy kiszorítsa Ramaswamy-t a pozícióból. E törekvését sikeresen végrehajtotta; Ramaswamy a beiktatás másnapján távozott, hogy saját kormányzói kampányát indítsa Ohióban.
Marco Rubio, a floridai szenátor, immár hivatalosan is Donald Trump külügyminisztere lett, miután a szenátus egyhangúlag, 99-0 arányban megerősítette a kinevezését. A 53 éves politikus, aki korábban Trump egyik legnagyobb ellenfelének számított a 2016-os előválasztások során, azóta jelentős változáson ment keresztül, és most már elkötelezett támogatója az elnöknek. Rubio történelmet ír, hiszen ő az első latino külügyminiszter az Egyesült Államokban. Kína ügyében határozott és szigorú politikát képvisel, amely várhatóan befolyásolja az Egyesült Államok nemzetközi kapcsolatait.
Trump következő védelmi miniszternek Pete Hegseth-et, a katonai veteránt, Fox News műsorvezetőjét jelöli, aki még soha nem töltött be politikai tisztséget. Kinevezését sokan a Trump-kabinet egyik leginkább várakozások övezte döntésének tartják, mivel Ukrajnában és a Közel-Keleten is háborús helyzet alakult ki. A 44 éves Hegseth várhatóan komoly szervezeti változtatásokat fog végrehajtani a hadseregben a "woke-mentesítés" jegyében.
Az elnök nemrégiben Tulsi Gabbardot, a korábbi hawaii demokrata kongresszusi képviselőt, nevezte ki a nemzeti hírszerzés igazgatói posztjára. Gabbard, aki amerikai hadsereg veteránja, egykor Bernie Sanders szenátorral együtt kampányolt, és 2020-ban demokrata színekben indult az elnökválasztáson. Azonban az utóbbi időszakban a republikánusok irányába orientálódott. A 43 éves politikus 2022 októberében bejelentette, hogy elhagyja a Demokrata Pártot, mivel véleménye szerint az a woke ideológia és egy háborúpárti, elitista csoport befolyása alá került.
Patel az Egyesült Államok védelmi minisztériumának kabinetfőnökeként tevékenykedett az első Trump-kormányzat idején. A 44 éves szakember Trump elnök elkötelezett támogatója, aki mindig is kiemelkedett a politikai színtéren. Amikor Patel igazgatói pozícióját bejelentették, Trump szavakkal illette őt, kijelentve, hogy „briliáns jogász, kiváló nyomozó és eltökélt harcos”, akinek pályafutása a korrupció leleplezésére, az igazságszolgáltatás védelmére és az amerikai polgárok érdekeinek szolgálatára épült. A közeljövőben Patel várhatóan reformokat tervez a Szövetségi Nyomozó Irodában (FBI), és kulcsszerepet játszhat majd a politikai ügyek kivizsgálásában is.
A 71 éves Steve Bannon neve eddig nem merült fel semmilyen hivatalos pozícióval kapcsolatban. Ő volt az, aki elsőként segítette Trump elnököt a Fehér Házba kampányfőnökként, majd közel egy éven át elnöki főtanácsadóként és stratégaként támogatta őt. Végül azonban alulmaradt Jared Kushnerrel, Trump vejével folytatott hatalmi harcában, és kirúgták. A Trump és közte lévő viszony megromlott, de az elnök az első ciklusa végén fontolóra vette Kushner eltávolítását és Bannon visszahívását. Trump leköszönése előtt elnöki kegyelmet adott Bannonnak egy folyamatban lévő büntetőügyben, de ez sem mentette meg őt a börtöntől. Miután nem tett eleget egy kötelező tanúskodási idézésnek Trump védelmében, börtönbe zárták. Négy hónapnyi rács mögötti élet után, mindössze egy héttel a választások előtt szabadult.
Trump Keith Kellogg altábornagyot, korábbi alelnöki nemzetbiztonsági tanácsadót jelölte ki Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottnak. A 80 éves veterán lesz a felelős az ukrajnai béke létrejöttéért, éppen ezért hatalmas figyelem fogja övezni tevékenységét az elnöki ciklus első évében.
Ifjabb Robert F. Kennedy, John F. Kennedy egykori elnök unokaöccse, oltásszkeptikus környezetvédelmi jogász és korábbi demokrata elnökjelölt, akit Trump választott az Egészségügyi Minisztérium élére. A 70 esztendős Kennedy széleskörű hatáskörrel bírna az amerikai szövetségi egészségügyi ügynökségek, köztük az oltóanyagok és gyógyszerek jóváhagyását felügyelő intézmények felett. Hivatalba lépése vegyes érzelmeket vált ki: aggodalom és bizalom egyaránt jellemzi a közbeszédet. Kritikusai szerint a tudományosan nem megalapozott nézeteivel súlyos következményeket okozhat a miniszteri szerepében, míg támogatói úgy vélik, hogy prevencióra fókuszáló, egészségközpontú megközelítése révén jelentős reformokat hozhat a szektorba.