XIV. Leó pápa, eredeti nevén Alessandro Farnese, a katolikus egyház történetének egyik jelentős alakja volt. 1534 és 1549 között töltötte be a pápai hivatalt, és uralkodása alatt számos fontos reformot kezdeményezett. Felismerte a művészet és az építészet

Robert Francis Prevost amerikai bíborost 2025. május 8-án választották meg a katolikus egyház új fejének, a XIV. Leó pápa nevet viseli.
Az Egyesült Államok első katolikus egyházfője, Robert Francis Prevost, 1955. szeptember 14-én látta meg a napvilágot Chicagóban. A 69 esztendős Prevost a XIV. Leó pápa nevet választotta, amely a szegénység iránti elkötelezettségét szimbolizálja. Ezzel a döntésével tiszteletét fejezi ki XIII. Leó 1891-es Rerum Novarum című társadalmi enciklikája előtt, amely a szociális igazságosság fontosságára hívja fel a figyelmet.
A katolikus egyház történetének új fejezetét nyitotta meg, amikor 2025. május 8-án megválasztották a 267. pápát. Az örömteli eseményt kísérő fehér füst 18 óra 7 perckor emelkedett a Vatikán égboltjára, jelezve, hogy a konklávé sikeresen lezárult. Ekkor a Vatikán harangjai is ünnepélyesen megkondultak, hirdetve az új vezető megérkezését. A választás során a 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros közül legalább 89-en, tehát a bíborosi testület kétharmada, támogatta az új pápa személyét, ezzel megerősítve az egyház jövőbeli irányvonalát.
Az új pápa megválasztása után, május 8-án este, a vatikáni palota Szent Péter térre nyíló balkonján osztotta meg gondolatait a világgal. Első beszédében a béke fontosságát hangsúlyozta, valamint egy olyan szinodális egyház vízióját vázolta fel, amely hidakat épít, és elkötelezetten áll a szegények mellett.
Isten szeretete mindannyiunkra kiterjed, és ez a szeretet különleges köteléket teremt közöttünk.
"A sötétség nem diadalmaskodhat. Mindannyian Isten szeretetének ölelésében élünk, ezért bátran, kéz a kézben léphetünk előre az Ő jelenlétében, aki velünk van. Ezt hangsúlyozta a katolikus egyház vezetője."
Az új pápa köszönetet mondott Ferenc pápának, és megköszönte a bíborosoknak, hogy őt választották, "Péter utódjául, hogy együtt járjon velük, mint egyesült egyház keresve a békét, az igazságosságot, és mindig keresve azt, hogy miként tudunk együtt dolgozni férfiak és nők hűségesen Jézushoz, félelem nélkül, hirdetve az ő evangéliumát."
Prevost a pápaválasztás előtt nem tartozott az igazán esélyesek közé, így ismét bebizonyosodott, hogy a konklávé tartogat meglepetéseket. Alapvetően konszenzusos jelöltként tekintettek rá korábban az elemzők, aki össze tudja kötni a konzervatív és a reformer vonalat az egyházon belül - olvasható a 24.hu elemző cikkében.
Névjegy Képzeld el, hogy a névjegy nem csupán egy egyszerű papírlap, hanem egy kreatív ablak a személyiségedre és a szakmai világedre! Egy olyan eszköz, amelyben a neved mellett a szenvedélyeid, értékeid és céljaid is megjelennek. A névjegy tartalmazza a neved, elérhetőségeid, és egy rövid, figyelemfelkeltő üzenetet, ami tükrözi egyedi stílusodat. Használj színeket, formákat és betűtípusokat, amelyek harmonizálnak a márkádhoz. Ne feledd, hogy egy jól megtervezett névjegy a kapcsolatépítés első lépése, hiszen egy pillantásra megfoghatja a figyelmet és emlékezetessé teheti a találkozást. Legyen a névjegyed az első benyomásod szószólója, amely megmutatja, ki vagy, és mit képviselsz!
Születési név: Robert Francis Prevost, egy különleges név, amely mögött egyedi életút és történet rejlik.
Született: 1955. szeptember 14-én a chicagói szélfútta utcákon, Illinois állam szívében, az Egyesült Államokban.
Kettős állampolgár: 2015 óta Peruban is rendelkezik állampolgársággal
Robert Francis Prevost 1977-ben szerzett matematikai BA fokozatot, és ugyanebben az évben lépett be az Ágoston-rendbe, 1981-ben tette le az örökfogadalmat, 1982-ben szentelték pappá.
1987-ben Rómában szerzett teológiai doktori fokozatot. 1988-ban Peruba, a trujillói misszióba küldték, hogy a Chulucanas, Iquitos és Apurímac vikariátusokban az Ágoston-rendi jelöltek közös képzését vezesse. 1998-ban kinevezték a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány perjelévé, ezért a következő évben visszatért az Egyesült Államokba.
2001-ben őt választották meg a rend általános perjelének, így feladatai közé tartozott az Ágoston-rend tervezési és irányítási folyamataiért való felelősség. 2014. november 3-án Ferenc pápa a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává nevezte ki, ezzel párhuzamosan szufári címzetes püspöki rangot is kapott. Püspöki szentelésére 2014. december 12-én került sor.
A Szentatya 2020. április 15-én kinevezte a callaói egyházmegye apostoli kormányzójává, majd 2023-ban a Püspöki Dikasztérium prefektusává. Ferenc pápa 2023. szeptember 30-án bíborossá kreálta a Szent Péter-bazilikában - írja az MTI.
A CNN vatikáni tudósítója kifejezte, hogy az elhunyt Ferenc pápa nagy tisztelettel és megbecsüléssel volt az irányába. „Határozottan felismerte benne a valódi vezetői képességeket” – emelte ki.
Érdekes, hogy XIV. Leó pápa szenvedélyes teniszrajongó, de mégis szerényen amatőr játékosnak vallja magát. Szabadidő eltöltésére szívesen merül el a könyvek világában, felfedezi a környék szépségeit séták során, és új helyek felfedezésére is nyitott.
Május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát - jelentette be pénteken a Vatikán. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, délelőtt 10 órakor, az eseményre számos világi és vallási vezetőt meghívtak - derül ki a közleményből.
Ferenc pápa 2013-as beiktatásán körülbelül 200 ezer ember gyűlt össze. Az újonnan megválasztott pápa, aki csütörtökön lépett hivatalba, egyelőre megtartja Ferenc pápa legfontosabb vatikáni munkatársait - olvasható a Szentszék hivatalos közleményében. Az első audienciáját május 21-én tervezi megtartani.