A pénzügyi források végre megnyíltak: jelentős kifizetések érkeztek hazánkba, és sokan örömmel fogadhatják ezt a kedvező fejleményt - Agro Napló.


Tavaly közel 585 milliárd forint forráshoz jutottak a gazdálkodók, a vidéki vállalkozások és az önkormányzatok, amely összeget európai uniós támogatások és az ezekhez kapcsolódó, kiemelkedően magas, 80 százalékos hazai társfinanszírozás biztosított. Ezen támogatások az agrárium versenyképességének növelését, a fenntartható gazdálkodás elősegítését és a vidék fejlesztését szolgálják - tájékoztatott Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Feldman Zsolt tájékoztatása szerint a támogatási területek közül a legnagyobb kifizetett összeg a záruló Vidékfejlesztési Program agrárberuházási felhívásaihoz kapcsolódik, amely meghaladja a 264 milliárd forintot. A legjelentősebb forráslehívás az állattartó telepek korszerűsítésére, élelmiszeripari üzemek fejlesztésére, precíziós gazdálkodásra és vízgazdálkodási projektekre irányult - áll az Agrárminisztérium közleményében. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a második legnagyobb kifizetési tételt olyan zöld fenntarthatóságot támogató mezőgazdasági programok képviselik, mint az agrár-környezetgazdálkodás, az ökológiai gazdálkodás támogatása, valamint a Natura 2000 gyepterületek kompenzációja. 2024-re ezek a programok összesen több mint 214 milliárd forintot értek el. Ezen kívül, 30 milliárd forint értékben részesültek források a vidékfejlesztési intézkedések kedvezményezettjei, elsősorban vidéki önkormányzatok kisléptékű infrastruktúra fejlesztéseinek támogatására.

Az erdőgazdálkodók a különböző erdészeti programok révén összesen közel 28 milliárd forint támogatást kaptak, míg az állattartók az állatjóléti intézkedések keretében 11,6 milliárd forintot igényeltek és nyertek el. A vidéki közösségeket segítő LEADER program során pedig összesen 16,7 milliárd forint került kifizetésre. Ezen felül jelentős összegek kerültek elkülönítésre tudásmegosztásra, együttműködésekre, valamint kockázatkezelési intézkedésekre is - tette hozzá.

A tavalyi év során a felhívásokra tapasztalt túljelentkezés figyelemre méltó volt. Idén folyamatosan újabb támogatási lehetőségek nyílnak meg, amelyek segítségével az agrárvállalkozások sikeresen reagálhatnak a változó klimatikus és piaci viszonyokra. Ezáltal hozzájárulhatunk hazánk élelmiszerszuverenitásának erősítéséhez – emelte ki az államtitkár.

Related posts