Kezdetét vette a kereskedelmi konfliktus: a kanadai hatóságok arra kérik állampolgáraikat, hogy kerüljék az Egyesült Államokba tett utazásokat a kikapcsolódás érdekében.


Kanada és Mexikó viszontvámokkal reagál az új amerikai importvámokra.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szombaton, egy ottawai sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Kanada 25%-os vámot fog bevezetni az Egyesült Államokból importált árukra, amelyek összértéke 155 milliárd kanadai dollárt (106 milliárd amerikai dollárt) tesz ki.

Keddtől kezdődően 30 milliárd kanadai dollár értékű termékre fognak vámokat kivetni, míg további 125 milliárd kanadai dollár értékű áruk esetében a vámok 21 napon belül lépnek érvénybe.

Kormánya további intézkedéseket is vizsgál, például a fontos ásványkincsek, az energiabeszerzés és az Egyesült Államokkal való egyéb partnerségek terén.

A kanadai kormány arra válaszolt, hogy az Egyesült Államok a Kanadából és Mexikóból származó termékekre 25 százalékos, a kanadai nyersolajra pedig 10 százalékos vámot vetett ki a Fehér Ház X online platformon szombaton tett bejelentése szerint.

A Kínából érkező termékekre mostantól 10%-os vámtétel vonatkozik. E lépés célja, hogy megakadályozzák a fentanil kábítószer és az illegális migráció áramlását az Egyesült Államok területére. Trump február 1-jéig adott határidőt a három érintett országnak, hogy állítsák le a fentanil és annak vegyi összetevőinek csempészését Kínából Mexikón és Kanadán keresztül az Egyesült Államokba, valamint hogy visszafordítsák az illegálisan érkező bevándorlókat az amerikai határok mentén.

A kanadai miniszterelnök mellett Claudia Sheinbaum, Mexikó elnöke is lépéseket tett, hogy válaszoljon a helyzetre. Az elnök az X platformon osztotta meg, hogy utasította Marcelo Ebrard gazdasági minisztert, hogy dolgozzon ki ellenvámokat. Sheinbaum határozottan kifejezte felháborodását a Fehér Ház azon állításaival kapcsolatban, miszerint kormánya kapcsolatban állna a drogkartellekkel. Emellett javasolta, hogy a két ország közötti együttműködés érdekében alakítsanak egy munkacsoportot a kábítószer-kereskedelem elleni harc fokozására.

"Mexikó nem kíván konfliktusokat generálni. Üzenetében hangsúlyozta, hogy a szomszédos államok közötti együttműködésre összpontosítunk."

Kína hangsúlyosan elutasította az amerikai döntést, miszerint újabb 10 százalékos vámot vetettek ki a Kínából származó termékekre. Peking ezt a lépést "téves intézkedésnek" minősítette, és bejelentette, hogy panaszt tervez benyújtani a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), továbbá határozott ellenintézkedéseket fog hozni jogai és érdekei védelme érdekében – nyilatkozta a külügyi tárca szóvivője. Az amerikai lépés, mint mondta, nem csupán az Egyesült Államok belső problémáit nem orvosolja, hanem a két ország közötti normális gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok működését is hátráltatja. Kína arra sürgeti az Egyesült Államokat, hogy objektíven és racionálisan közelítse meg a fentanillal kapcsolatos kérdéseket, ahelyett, hogy más országokat vámokkal fenyegetne – áll a hivatalos közleményben.

A kínai szóvivő arra kérte az Egyesült Államokat, hogy nyitott és őszinte párbeszédet folytasson Pekinggel, fokozza az együttműködést, és a meglévő különbségeket az egyenlőség, a kölcsönös előnyök és a kölcsönös tisztelet keretein belül kezelje. Trump rendeletei között szerepel egy olyan rendelkezés is, amely lehetővé teszi a vámok emelését vagy kiterjesztését, amennyiben az országok megtorló intézkedésekkel, például az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett ellenvámokkal reagálnak.

Greg Daco, az EY vezető közgazdásza közölte, hogy elkészítette a vámok gazdasági hatásainak modelljét, és eszerint az intézkedések idén 1,5 százalékponttal csökkenthetik az Egyesült Államok növekedését, Kanadát és Mexikót pedig recesszióba taszíthatják. Donald Trump kilátásba helyezte az Európai Unióval szembeni vámintézkedéseket is, de még nem döntött az EU-ból származó termékekre kivetett esetleges vámok "bevezetésének ütemezéséről" - jelentette be pénteken Karoline Leavitt amerikai elnöki szóvivő.

Related posts