A hétfő olyan meglepetést tartogatott, amire eddig még senki sem számított.

Az ipari naperőművek teljesítménye a hétfői csúcsidőszakban 3321 megawattot ért el, ezzel 2025 februárja már most a második legmagasabb havi teljesítményt könyvelheti el a történelemben. Ezt a hétfői rekordot csupán a 2024 augusztusában mért 3347 megawattos csúcs múlja felül - számolt be az Energiaügyi Minisztérium a Facebook-oldalán.
A napenergia kapacitások dinamikus növekedése folyamatosan felülmúlja a korábbi termelési rekordokat. Tavaly február 19-én történt az ipari erőművek történetében egy jelentős mérföldkő, amikor először dőlt meg a korábbi csúcs. Jelenleg már több mint 4200 megawattnyi napenergia-termelő kapacitás működik, így nem meglepő, hogy az idei év első rekordja sem késlekedik majd.
Egy másik nézőpontból szemlélve a helyzetet, a hétfői nap különleges eseménynek bizonyult, hiszen ekkor először regisztrált a MAVIR olyan napelemes termelést, amely meghaladta a 4000 megawattot. Az átviteli rendszerirányító januártól kezdődően már a kisebb napelemes rendszerek teljesítményéről is közöl részben becsléseken alapuló adatokat.
A 4000 feletti nettó elszámolási mérési adat nem szorítkozik kizárólag az ipari létesítményekre,
a háztartási méretű és a saját célra termelő erőművek által a hálózatba táplált mennyiségeket is tartalmazza. Az így összesített mutató 2025. február 17-én négy negyedórában is 4000 megawatt felett alakult, 4016 megawatton tetőzött.
A teljes napelemes áramtermelés a kalkulált adat szerint hétfőn 11 órakor 5 450 megawatt közelébe futott fel, a háztartási erőművek több mint 1400 és a saját célra termelők közel 700 megawattjának nagyobbik hányadát helyben felhasználták vagy eltárolták. Itt bőven van még tere az előrelépésnek az EM szerint, hiszen a több mint 300 ezer hazai naperőmű beépített teljesítménye együttesen 7757 megawattot tesz ki.
A jövő a zöldenergia világát ígéri, és Magyarország elkötelezett amellett, hogy vezető szerepet töltsön be ennek termelésében és tárolásában. A hazai környezeti feltételek különösen kedvezőek a napenergia kihasználására, amely területen már jelentős előrelépéseket értünk el. Az Energiaügyi Minisztérium aktívan támogatja a megújuló energiaforrások, különösen a földhő és biogáz alkalmazásának fokozását. Az időjárásváltozásokkal összefüggő áramtermelés integrációját jelentősen megkönnyíti a tavalyi évben megduplázott energiatárolási kapacitás, amely várhatóan jövőre akár tízszeresére nő. Ezen intézkedések révén a tárca célja a fenntarthatóság és az energiarendszer stabilitásának biztosítása.