Kiemelkedő népszerűségnek örvend egy magyar tárlat - Startlap Utazás


Mindössze három hónapnyi időre volt szükség a magyar látogatóknak ahhoz, hogy egy olyan kiállítást, amely itthon óriási közönségsikert aratott, teljesen szétszedjenek.

Már 30 ezer látogató csodálhatta meg az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum október végén megnyílt "Ragyogj! - Ékszerek ideje" című kiállítását.

A kiállítás a múzeum ékszergyűjteményének legkiemelkedőbb darabjait, valamint Spengler Katalin műgyűjtő kollekcióját és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatóinak és oktatóinak kortárs ékszereit vonultatja fel. Ezt a különleges eseményt a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központja tette közzé hivatalos közleményében.

A kiállítás egy lenyűgöző időutazásra invitál minket, amely 40 ezer évet ölel fel. Az utunk során felfedezhetjük a hun és avar kultúrák gazdag örökségét, majd a középkor varázslatos világába merülünk, ahol barokk ékszerek csillogása ragyogja be a teret. Végül a kortárs magyar ékszertervezés innovatív alkotásai zárják le ezt a sokszínű és izgalmas tárlatot, amely a múlt és a jelen találkozásának lenyűgöző példáit kínálja.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta, hogy az ékszerkiállítás iránti érdeklődés rendkívüli mértékben nőtt. Ezt a népszerűséget legjobban az mutatja, hogy alig három hónappal a megnyitó után már a 30 ezredik látogató is ellátogatott a tárlatra, akit a múzeum egy különleges ajándékkal köszöntött.

Az ékszerkollekcióban olyan különleges tárgyakat lehet felfedezni, mint III. Béla király méreggyűrűje, Könyves Kálmán 900 éves gyűrűje, valamint az 1848-49-es szabadságharc utáni időszakból származó gyászékszerek, amelyek a hazájukért aggódó, az aradi vértanúkat még egy évtizeddel később is gyászoló magyar asszonyok emlékét idézik fel - olvasható a közleményben.

A tárlat különlegessége, hogy a Kárpát-medence páratlan kincsei mellett a kortárs ékszerművészet is hangsúlyos szerepet kap. Ezt a gazdag világot Spengler Katalin nemzetközi hírű gyűjteményének darabjai, valamint a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) hallgatóinak és oktatóinak kreatív alkotásai reprezentálják.

A kiállítást a Nemzeti Múzeum impozáns épületében folyamatosan frissülő tartalmak gazdagítják, ezért érdemes többször is ellátogatni - emelik ki a közleményben.

Kitérnek arra, hogy Spengler Katalin ékszerei többek között a múzeum lépcsőházának szigetén kaptak helyet. A kiállítás megnyitásával egyidőben nyílt "kortárs-ékszersziget" december végén új koncepció mentén alakult át: a kortárs ékszerek ezúttal a szerkezetről, struktúrákról, harmóniáról, ritmusról, szekvenciákról szólnak.

December 17-én egy új pop-up tárlattal gazdagodott a kiállítás, amely a Határvonalakon - Ékszerek az ember, a természet és az épített környezet metszéspontjaiban címet viseli. A Kupolateremben megrendezett eseményen a MOME jelenlegi és korábbi hallgatóinak, valamint oktatóinak alkotásai kerültek bemutatásra.

A következő hónapokban a tárlatot izgalmas kísérőprogramok, múzeumpedagógiai foglalkozások és kreatív workshopok gazdagítják. Emellett a Múzeum Széchényi-termében továbbra is megcsodálható a lenyűgöző, 3000 éves somlói nyakék, amely különleges betekintést nyújt a régmúlt szépségeibe.

Related posts