Lendület és aggodalom: Orbán Gábor felfedte, milyen kihívásokkal nézhet szembe a Richter jövője.


"Nem siránkozunk, jó évünk volt tavaly. Eredményes, sikeres, munkás éve volt a Richternek, sokat arattunk és még többet vetettünk" - mondta a 2024-es évet értékelő háttérbeszélgetésen Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója.

A Richter gyógyszergyár évente kilencmilliárd tablettát és kapszulát gyárt, amelyek öt európai országba jutnak el, összesen több mint 300 millió gyógyszer formájában. Az utolsó nyolc év során a vállalat árbevétele megduplázódott, mindez pedig egy olyan csapat munkájának eredménye, amely 50 országban 12 ezer szakembert foglal magába. A cég éves bevétele meghaladja a kétmilliárd eurót, és ebből 10 százalékot kutatás-fejlesztési célokra fordítanak, biztosítva ezzel a folyamatos innovációt és fejlődést.

Ahogy azt az Economx péntek reggeli híradójában is említették, a Richter a 2024-es évet figyelemre méltó rekordokkal zárta. A részletes információkat itt találhatja.

Tizenhárom százalékos növekedés

Orbán Gábor azzal kezdte, hogy nincsenek könnyű helyzetben a tőzsdei cégek. Tíz év alatt az amerikai tőzsdéken megfeleződött a számuk, nyolcezer helyett már csak négyezer vállalat van jelen. A szabályozásoknak egyre nehezebb megfelelni, főleg a kisebb cégeknek. Emellett a teljesítmények ingadozása miatt állandóan a közfigyelemnek vannak kitéve a tőzsde vállalatok, ez pedig megnehezíti az életüket a privát cégekhez képest.

Orbán Gábor hangsúlyozta, hogy a Richter a tőzsdén a második legnagyobb forgalmú részvény, ami valóban okot ad a büszkeségre. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tőzsdei cégek likviditása folyamatosan csökken, ami a befektetők számára egyre inkább hátrányt jelent a magánvállalatokkal szemben.

Tavaly 845 milliárd forint forgalmat realizált a cég, ami 13 százalékos emelkedést jelent, ez az előrejelzéshez képest a sávnak az alját súrolja.

Ez főként annak köszönhető, hogy az AbbVie Cariprazine értékesítései elmaradtak a várakozásoktól, és ennek nyomai már a tavalyi év első három negyedében is megfigyelhetők voltak. A tisztított EBIT forintban kifejezve 19 százalékos növekedést mutatott, amelyet részben az árfolyamváltozások is kedvezően befolyásoltak.

Egyre több ember számára válik elérhetővé a Richter által gyártott gyógyszerek széles választéka.

A betegek számára jelentős előrelépés történt az egészségügyi ellátás terén, hiszen az endometriózissal kapcsolatosan a Ryeqo már 40 millió euró feletti bevételt generált, ami a legdinamikusabban fejlődő termék a piacon - hangsúlyozta Orbán Gábor. Kiemelte, hogy minden üzletágban javult a gyógyszerekhez való hozzáférés. Azzal, hogy tavaly egy nőgyógyászati kutatóközpontot vásároltak és fejlesztenek Liege-ben, számos nő egészségügyi problémájára kínálnak majd megoldást. Példaként említette, hogy több betegség, mint például a PCOS aluldiagnosztizált, és az endometriózis, valamint más nőgyógyászati kórképek terén is még sok munkára van szükség, nem is beszélve a termékenység kérdéséről - tette hozzá a vezérigazgató.

A neuropszchiátriában is hasonló a kép, mert egyre többen szenvednek skizofréniában és bipoláris depresszióban, de a Richter készítményével az elérhető legjobb kezelést kaphatják meg. Több mint 1,7 millió beteget kezeltek már cariprazinnal, amióta piacon van.

Elárulta, hogy az egyik véralvadásgátló terápiájuk jelentős előrelépést mutatott, és több országban sikeresen értékesítik. Ezen kívül hasonló sikereket könyvelhettek el a fájdalomcsillapítók és antivirális készítmények fejlesztésében is.

- így nyilatkozott a vezérigazgató.

Beszélt arról is, hogy az olyan "mellékhatásokat", mint a karbonlábnyom hatását próbálják mérsékelni. Csoportszinten 2021 óta több mint 4 százalékkal csökkent a Richter károsanyag-kibocsátása.

Az árfolyamváltozások is jelentős nyereséget termeltek, milliárdokat generálva.

A pénzügyi eredményekkel kapcsolatban elmondta, a gyógyszergyártás árbevétele 13 százalékkal nőtt, árfolyamhatás nélkül ez tíz százalékot jelentett. Nagy részét a növekedésnek a dollár erősödése hozta a Richternek, de az euró forint árfolyamváltozása is segített.

Ez a pár százalék éves szinten 8 milliárd forintot hozott a gyógyszercégnek.

Orbán Gábor megjegyezte, hogy a tavalyi év negyedik negyedében a növekedés üteme némileg visszafogottabb volt, ami elismerésre méltó tény. Mindazonáltal hangsúlyozta, hogy minden üzletágban kétszámjegyű növekedést tapasztaltak forintban.

A működési költségek 18%-kal emelkedtek, míg a kutatás-fejlesztési kiadások 27%-os növekedést mutattak. Ezen kívül az értékesítési és marketingköltségek is jelentős, 14%-os emelkedést tapasztaltak.

A 2024-es negyedik negyedév negatív eleme volt a működési költségek emelkedése, aminek egy része tudatos volt. Idén egyébként azt vállalják, hogy féken tartják majd a működési költségeket.

A tisztított EBIT, bár néhány üzletágban kevésbé kedvező eredményeket mutatott, összességében éves szinten 19%-os növekedést mutatott a forintban kifejezett értékek alapján. Ugyanakkor a készletek leértékelődése jelentős hatással bírt, hiszen a lejárt termékek megsemmisítése 13 milliárd forintos költséget jelentett.

Az idei év várakozásaival kapcsolatban Orbán Gábor kifejtette, hogy a gyógyszergyártás árbevételének 10 százalékos növelésére ambiciózus célokat tűztek ki. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a cariprazin növekedési üteme várhatóan elmarad a korábbi évek dinamikájától. Ezen terápia esetében 7-8 százalékos növekedésre számít a szakember.

Hivatkozott egy olyan termékre, amelyet endometriózis kezelésére használnak, és amelynek forgalmát 2025-re 50%-os növekedéssel számolják.

A cariprazin kapcsán említést nyert, hogy széles körben ismert, miszerint a termék szerepel azon 15-ös listán, amelyet az amerikai hatóságok kiemelten figyelemmel követnek. Ennek oka, hogy a termék nagy keresletnek örvend, így jelentős pénzügyi terheket ró az Egyesült Államokra.

A Donald Trump által az európai termékekre kivetett adóval kapcsolatban úgy fogalmazott Orbán Gábor, hogy aggasztó, mivel eleve a nyomott árakon forgalmazott generikus portfólió termékeire vetnek ki vámokat, ami akár gyógyszerhiányt is jelenthet.

A vámokkal kapcsolatban jelenleg még nincs végleges döntés, de a szakértők bíznak benne, hogy a helyzet hamarosan változni fog. A Richter vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy amennyiben az amerikai vámok életbe lépnek, elképzelhető, hogy a Richter, vagy akár más gyógyszergyártók is kénytelenek lesznek visszahúzni termékeiket az Egyesült Államok piacáról.

Vannak olyan helyek, amelyek különleges jelentőséggel bírnak.

Az idei akvizíciókkal kapcsolatban megjegyezte, hogy bár nem mindig egyenletes ütemben, de folytatni tudják a felvásárlásokat, és a Richternek már vannak konkrét célpontjai. Az ellátási láncokkal összefüggésben kiemelte, hogy felkészültek minden lehetséges forgatókönyvre; a fókusz inkább a kockázatok kezelésén van, mintsem a sebesség növelésén. Példaként említette, hogy az üvegcse, ampulla, csomagoló- és segédanyagok ellátása terén idén várhatóan kevésbé lesznek kitéve olyan hiányhelyzeteknek, mint a tavalyi évben.

A munkaerőpiac helyzetével kapcsolatban az Economxnak nyilatkozva kifejtette, hogy a humánerőforrás helyzete egyértelműen javuló tendenciát mutat.

Napjainkban a legnagyobb kihívást a magasan képzett szakemberek megszerzése és megtartása jelenti, míg öt évvel ezelőtt a fizikai munkavállalók toborzásával kapcsolatos nehézségek voltak a középpontban. Orbán Gábor a bérekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy jelenleg még nem sikerült egyezséget kötni a szakszervezettel a béremelésről, így a konkrétumokról egyelőre nem tud nyilatkozni.

Related posts