Leó pápa olyan szavakat mondott, amelyek kétségkívül megrázhatják a hatalmasok bizonyos körömből, és talán még a bajsza is megfeszülhet a félelemtől.


Fotó: Getty Images - XIV. Leó a hírportálok tudósítói mellett, az igazság védelmében állva.

„El kell utasítanunk a szavak és képek harcát” – hangsúlyozta XIV. Leó pápa a konklávé idején, amikor több ezer újságírót fogadott a vatikáni audienciateremben hétfőn.

Beszédében a békét szolgáló kommunikációt szorgalmazott, olyat, amely nem a minden áron való elismerést vadássza, nem támad és a versengés helyett az igazságot keresi.

XIV. Leó egyben az egyház szolidaritását is kifejezte azokkal az újságírókkal, akik az igazság képviselete miatt börtönbe kerültek, és sürgette szabadon engedésüket.

Az új egyházfő, a hagyományoknak megfelelően, megválasztása után az elsők között üdvözölte a nemzetközi sajtó képviselőit. A vatikáni tudósítók szövetsége által közölt információk alapján a találkozón több mint háromezren vettek részt, köztük számos újságíró, akik a konklávé alatt a helyszínen dolgoztak.

Az audienciateremben számos médiaprofesszionális gyűlt össze, köztük televíziós és rádiós újságírók, valamint a nyomtatott sajtó képviselői. A találkozón emellett jelen voltak a bloggerek és a közösségi média tartalomkészítői is, akik napjaink digitális világának meghatározó szereplői. Ne feledkezzünk meg az operatőrökről és a műszaki szakértőkről sem, akik a háttérben biztosítják a zökkenőmentes működést.

XIV. Leó pápa érkezésekor óriási ováció köszöntötte őt, aki első szavaival a sajtó erőfeszítései iránti háláját fejezte ki.

Beszédében egy új típusú kommunikáció mellett érvelt: olyan megközelítést sürgetett, amely a béke előmozdítására törekszik, nem pedig a folyamatos elismerés hajszolására. Ez a módszer nem öltözik agresszív kifejezésekbe, elkerüli a rivalizálás mintáját, és az igazság keresését szorosan összeköti a szeretet kifejezésével.

- mondta az egyházfő. Hozzátette: "nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára, el kell utasítanunk a háború paradigmáját".

XIV. Leó pápa kifejezte az egyház szolidaritását azokkal az újságírókkal, akik az igazság keresése és közvetítése miatt börtönbe kerültek, és sürgette szabadon engedésüket. Különös figyelmet fordított azokra, akik háborús övezetekből tudósítanak, életeket kockáztatva a valóság feltárásáért. Véleménye szerint ezek az újságírók az egyház számára példát mutatnak, mivel bátran kiállnak a népek méltósága, igazsága és a tájékozódáshoz való jog védelmében.

Csak azok a közösségek képesek szabadon dönteni, akik jól informáltak és tudatosak.

„A vélemény- és sajtószabadság megőrzése mindannyiunk közös felelőssége” – hangsúlyozta a pápa. Emlékeztetett arra, hogy ezek az értékek különösen fontosak a társadalom egészséges működése szempontjából.

XIV. Leó úgy véli, hogy olyan nehéz korszakokat élünk, amelyek mindenki számára komoly kihívásokat jelentenek, és ezeket lehetetlen kikerülni. Ezek az idők arra ösztönöznek bennünket, hogy ne adjuk meg magunkat a középszerűségnek, hanem törekedjünk a kiválóságra és a fejlődésre.

Hangsúlyozta, hogy az egyháznak el kell fogadnia a kor kihívásait, de nem létezhet időn és történelmen kívüli kommunikáció és újságírás sem.

Jelentős kihívásnak nevezte egy olyan kommunikáció megteremtését, amely kivezet a mai Bábel-toronyból, amelyben a szeretet nélküli, gyakran ideologizált és részrehajló nyelvezetek zavarosságot teremtenek. A szavak és a stílus kiválasztása fontosnak számít, a kommunikáció nem kizárólag információátadás, hanem a párbeszédet elősegítő kulturális és emberi környezet, főleg a mai digitális világban - hangoztatta.

"Szabadítsuk meg az információszolgáltatást mindenféle előítélettől, haragtól, fanatizmustól és gyűlölettől: tisztítsuk meg az agressziótól."

- hangsúlyozta XIV. Leó. A harsány, erőből végzett kommunikáció helyett a figyelem és a meghallgatás fontosságát emelte ki, támogatva a csendes, gyengébbek hangját, akiknek szavát meg kell hallgatni és képviselni kell.

"Fegyverek helyett szavakat használjunk, és tegyünk lépéseket a Föld békéjének megteremtéséért" - fogalmazott.

XIV. Leó pápa a terem padlóján végighaladva számos spontán kérdésre válaszolt: megerősítette, hogy első külföldi útja várhatóan Törökországba fog vezetni, a niceai zsinat (325) évfordulója alkalmából. Ezen kívül kijelentette, hogy jelenleg nem áll szándékában az Egyesült Államokba látogatni.

Related posts