Magyarország a közeljövőben bejelentheti a mentességét, mivel az Európai Unió eltörölheti a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos összes korlátozást.

Nagy István bejelentette, hogy a mentességet igazoló dokumentumokat a kormány nemsokára benyújthatja az Európai Unió felé, és így június végétől korlátlanul visszaállhat az állat- és élelmiszerexport.
Az agrárminiszter az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírus legutóbbi kitörése óta nem jelentkeztek új esetek, és a lappangási idő leghosszabb szakaszán is "túl vagyunk". Amennyiben ez a helyzet május 31-ig fennmarad, akkor lehetőség nyílik a mentesség kihirdetésére, és az Európai Unió egy hónap múlva eltörölheti a Magyarországgal szembeni korlátozó intézkedéseket - tette hozzá.
Nagy István bejelentette, hogy a szigorú ellenőrzési intézkedések továbbra is érvényben maradnak mindenütt. A gazdákhoz intézett felhívásában hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a járványügyi szabályok szigorú betartása, hogy megakadályozzuk a fertőzés újbóli megjelenését.
Az eddig kormányzati intézkedéseket sorolva elmondta, elsőként a Bérgarancia Alapból átvállalták a telepen dolgozók bérét a telepek újraindulásáig és egyéves hitelmoratóriumot vezettek be, így a beruházási és forgóeszközhitelek kamatait és tőkerészleteit sem kell a gazdáknak fizetniük.
A Magyar Fejlesztési Bank egy új, három részből álló programcsomagot indított el, amelynek keretösszege 217 milliárd forint. Ez a kezdeményezés nem csupán az érintett települések számára kínál lehetőségeket, hanem a magyar állattartók és az élelmiszer-gazdaság területén dolgozó szakemberek támogatására is kiterjed.
A program első pillére egy lenyűgöző, 150 milliárd forintos forgóeszközhitel lehetőség, amelyből 100 milliárd forint a már fennálló hitelek kiváltására szolgál. Ezen kívül a 50 milliárd forintos bankgarancia rész célja, hogy támogassa a vállalkozások fejlődését és stabilitását.
A program második fázisaként ismét elérhetővé válik az MFB három korábbi agrárterméke, melyek célzottan az agrár- és élelmiszeripari, valamint a termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) támogatását szolgálják. A keretösszeg 17 milliárd forintra rúg.
A harmadik elem keretében elindul egy 50 milliárd forintos beruházási hitelprogram is - emelte ki.
A miniszter bejelentette, hogy a ragadós száj- és körömfájás miatt érintett területek sertéstartói komoly nehézségekkel szembesülnek. Ennek következtében arra kérik a felvásárlókat és a feldolgozókat, hogy vásárolják fel a vágósertéseket, akár a piaci ár 60%-os szintjén. A gazdák számára pedig a kieső árkülönbözet legfeljebb 40%-áig kártalanítást biztosítanak a kártalanítási alap terhére.
Ezzel az intézkedéssel a térségből hetente mintegy 10 ezer teljesen egészséges vágósertés kerülhet feldolgozásra.