Az ENSZ hivatalosan is elismerte, hogy a Hamász a tömeges nemi erőszakot katonai eszközként alkalmazta.

Az ENSZ legfrissebb állásfoglalása azt jelzi, hogy van alapja feltételezni: a Hamász, mint muszlim palesztin terrorszervezet, 2023. október 7-én Izrael ellen végrehajtott támadásának részeként rendszerszintű, fegyverként alkalmazott tömeges nemi erőszakot alkalmazott. A nyomozás terén új irányt képvisel az izraeli Dinah projekt, amely több mint másfél évnyi kutatás eredményeként egy innovatív jogi megközelítést kínál, célul tűzve ki a felelősségre vonás hatékonyabb végrehajtását.
Az ENSZ 2024 márciusában közzétett jelentésében - óvatos megfogalmazással - azt írta, hogy ésszerű alap van feltételezni, miszerint a fegyveres konfliktushoz kapcsolódó szexuális erőszak történt Izraelben is, amikor 2023. október 7-én a Hamász palesztin terrorszervezet fegyveresei támadást indítottak a Gázai övezet közelében fekvő izraeli települések ellen, körülbelül 1200 ember halálát okozva. A megállapítás részben megerősítette azokat a korábbi sajtóértesüléseket, amelyek szerint a támadás során a palesztin fegyveresek több helyszínen brutális nemi erőszakot követtek el.
Ezt az állítást alátámasztja, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) háborús és emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával elfogatóparancsot adott ki Mohammed Deif, a Hamász katonai szárnyának vezetője és a támadás fő szervezője ellen. Az elfogatóparancsot részben azzal az indoklással indokolták, hogy a támadás során rendszerszerűen követtek el nemi erőszakot és más szexuális bűncselekményeket.
A bűncselekmények, különösen a nemi erőszak esetében, bizonyítása a jelenlegi jogi környezetben rendkívüli kihívásokkal jár. Ezen a problémán kíván változtatni az izraeli Dinah projekt, amelynek megvalósítását részben a brit kormány támogatta. Az izraeli jogászokból álló csapat másfél éven át alaposan tanulmányozta az október 7-i támadás során történt nemi erőszakos cselekményeket. Július 8-án közzétett jelentésükben egy olyan jogi keretrendszert javasoltak, amely globális szinten is alkalmazható, és amely elősegítheti a vádemelési folyamatot a Hamász tagjaival szemben.
"Ez valóban egyedi helyzet" - hangsúlyozta Sharon Zagagi-Pinhas, az izraeli hadsereg egykori főügyésze és a jelentés egyik szerzője. Kiemelte, hogy ez különösen érvényes az október 7-i Hamász-támadás során történt eseményekre, ahol az elkövetők azonosítása és felelősségre vonása a megszokott bírósági eljárások keretein belül szinte lehetetlen feladatnak bizonyul.
„Tedd a saját stílusod szerint egyedivé a mondandódat!” – javasolta Zagagi-Pinhas. Ezen kívül a bizonyítékok összegyűjtése is rendkívül bonyolult feladat harci övezetben, ahogy azt Ukrajnában is tapasztalhatták.
A Hamász támadását követően hiába utalt több jel is arra, hogy a meggyilkolt nők közül sokan szexuális erőszak áldozatai, a helyszínre érkező rendfenntartók és mentők számára nem ez volt a prioritás - hangsúlyozta Jill Filipovic amerikai jogász és újságíró két hónappal az események után. Mint írta:
Az ENSZ jelentése is kiemelte, hogy a túlélők mentése, a terület biztosítása, a holttestek elszállítása és vallási előírás szerinti gyors eltemetése volt az elsődleges feladat - ez azonban rengeteg bizonyíték megsemmisüléséhez vezetett. Ráadásul az áldozatok közül sokan olyan súlyos égési sérüléseket szenvedtek, amelyek szinte lehetetlenné tették a nemi erőszak bizonyítását - áll a jelentésben.
A jelentés készítői szerint a konfliktusövezetekben elkövetett szexuális bűncselekmények feltárásakor nagyobb súlyt kell helyezni a szemtanúk és fültanúk vallomásaira, a közvetett bizonyítékokra, a helyszínre elsőként érkező mentősök, rendőrök és katonák, valamint halottkémek és terapeuták beszámolóira, továbbá azokra a fényképekre és videókra, amelyek egy része a közösségi médiában is megjelent.
Az ENSZ által közzétett jelentésben számos olyan közvetett bizonyíték található, amelyek arra utalnak, hogy a támadók több különböző helyszínen hasonló módszerekkel követtek el nemi erőszakot, ami arra enged következtetni, hogy ezek nem elszigetelt incidensek. A vizsgálatok során felfedeztek olyan holttesteket, amelyek teljesen vagy deréktól lefelé meztelenek voltak, gyakran hátrakötözött kezekkel vagy fához kötözve. A legtöbb áldozat nő, és sokukat fejlövéssel öltek meg. Ezen kívül voltak olyan esetek is, ahol csoportosan erőszakolták meg az áldozatokat, miközben brutális módon megölték őket.
Legalább két szemtanú számolt be holttestek megerőszakolásáról is, emellett száz holttesten találtak olyan égési sérülések, amelyek ellehetetlenítették annak megállapítását, történt-e nemi erőszak - áll az ENSZ jelentésében.
Ahogy korábban említettük, a Dinah project által összeállított jelentés új fényt vetett a korábban ismeretlen szemtanúk tanúvallomásaira és további fényképes bizonyítékokra, megerősítve ezzel az ENSZ megállapításait. A jelentés tizenhét szemtanú beszámolóján alapul, akik tizenöt különböző szexuális erőszakos esetről számoltak be – ezek között csoportosan elkövetett támadások is szerepelnek – három különböző helyszínen, valamint Gázában, ahol az áldozatokat túszként hurcolták el. Emellett a dokumentum ötvenöt visszatérő gázai túsz, egy a Nova zenei fesztiválon átélt nemi erőszak kísérletének túlélője, valamint tizenhét másik személy vallomásaira támaszkodik, akik tanúi voltak vagy értesültek a támadásokról. Legalább harminc esetben találtak olyan nyomokat, amelyek szexuális erőszakra utalnak, például megcsonkított nemi szerveket vagy meztelen, széttárt lábakkal fekvő női holttesteket.
A jelentés alapján megállapítható, hogy...
Bár Izrael azonnali nyomozást indított, a klasszikus büntetőeljárások keretein belül az elkövetők felelősségre vonása szinte lehetetlennek tűnik. E problémára válaszul a Dinah project egy innovatív jogi megközelítést kínál:
Az érvelés szerint előre látható volt, hogy a civil lakosság elleni támadás következménye lesz a tömeges szexuális erőszak, és akik ebben közvetve is közreműködtek, már ezzel bűnössé váltak - még akkor is, ha maguk nem követtek el erőszakot.
"A fegyveres konfliktusok során elkövetett szexuális erőszak valójában egyfajta fegyverként működik. Ez nem véletlenül, nem elszigetelten, és nem a vezetés tudta nélkül történik. A nemzetközi közösségnek sürgősen lépéseket kell tennie ezzel kapcsolatban" - hangsúlyozta Ruth Halperin-Kaddari, a jelentés egyik szerzője.
Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint az elmúlt évtizedben több mint 51 ezer áldozatot és túlélőt azonosítottak a nemi erőszak terén. 2023-ban több mint 3600 új esetet rögzítettek, ami 50%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. Az áldozatok 32%-a gyermekkorú volt - áll a világszervezet 2024 májusában közzétett anyagában. Fontos megjegyezni, hogy a valós számok valószínűleg még ennél is magasabbak, hiszen szakértők becslése szerint az esetek körülbelül 80%-át soha nem jelentik be.