Medve a bokor mélyén, farkas az ösvény kanyargós vonalán: mit tegyél, ha véletlenül szembe találkozol velük a természet ölelésében?

Manapság egyre többször hallani, hogy az erdők közelében lévő - akár lakott - területeken medvét, farkast látnak kószálni. Az előbbi állat egyelőre csak szórványosan fordul elő hazánkban, az utóbbi faj már megtelepedett nálunk.
Több alkalommal is előfordult, hogy fotók és vadkamerák felvételei tanúskodtak a vadállatok jelenlétéről, vagy a kirándulók lábnyomokat fedeztek fel a természetben. Így történt, hogy tavaly augusztusban a WWF Magyarország vadkamerája a Bükk déli részén egy kóborló medvét kapott lencsevégre. Az idei év február végén pedig Ózd környékén, a Kajla-völgyben egy medve riadalmat okozott a vadászok között, akik az autójukba menekülve kerülték el a komolyabb bajt. Ez az eset különösen figyelemre méltó, mivel ez volt az első dokumentált alkalom hazánkban, amikor egy medve ténylegesen menekülésre kényszerítette az embereket.
Bár hazánkban az ilyen találkozások meglehetősen ritkák, néha mégis előfordulhatnak. Érdemes megismerkednünk néhány alapvető szabályt és gyakorlatot, amelyek betartásával jelentősen csökkenthetjük ennek a valószínűségét. Emellett, ha Erdélybe vagy Szlovákiába készülünk kirándulni, célszerű ezeket a tudnivalókat szem előtt tartani, hiszen ott sokkal nagyobb az esély arra, hogy összefussunk velük. Dr. Sütő Dávidot, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetőjét kérdeztük a témában.
"Ezek a ragadozók főként hajnalban és szürkületkor mutatják aktívabb viselkedésüket, nappal pedig ritkán mozognak. Emellett igyekeznek távol maradni az emberektől, így a valószínűsége annak, hogy véletlenül összefussunk velük, meglehetősen alacsony. A hírekben és közösségi médiában megjelenő medveészlelések általában váratlan találkozások a két faj között, amelyek akkor következnek be, amikor az állat valamilyen okból kifolyólag nem észleli időben az ember közeledését. Alapvetően azonban az a természetük, hogy félnek tőlünk, ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék a találkozást." - osztja meg a szakértő.
A farkas elsősorban Magyarország északi tájain, különösen a Bükk, a Mátra, a Zemplén és az Aggteleki-karszt területein talált otthonra, ahol visszatérő és megtelepedett fajként van jelen.
Dr. Sütő Dávid elmondása szerint, általában valamilyen különleges és véletlenszerű körülmény szükséges ahhoz, hogy egy farkas szembetalálkozzon velünk. Például, ha a ragadozó másfelé riad meg, és éppen felénk igyekszik, vagy ha a szél iránya nem kedvező, így nem érzékeli időben az emberi jelenlétet. A farkasok rendkívül intelligens és óvatos lények, pontosan tudják, hol és mikor mozognak az emberek, ezért inkább elkerülik azokat a területeket, ahol gyakran előfordulnak. Legalábbis az aktív időszakaikban mindenképpen.
A medvék populációja jelenleg még inkább elszórtan található meg, mintsem állandóan jelen legyen a területen.
A medvék általában Szlovákiából érkeznek hozzánk, és csak időnként tartózkodnak nálunk. Előfordul, hogy egy-egy példány telelni érkezik, vagy akár tavasszal és nyáron is itt marad, mint például Mihály, a Bükki Nemzeti Parkban néhány éve felfedezett medve. Azonban a faj magyarországi szaporodásával kapcsolatosan eddig még nem találtak megbízható bizonyítékot. Bár sokan állítják, hogy láttak bocsos anyamedvét, ezek az észlelések ritkán kerülnek megerősítésre.
Ez is felkeltette a figyelmedet: Figyelmeztetés érkezett: megtörtént, amire minden kutyatartó mély félelemmel gondolt.
Ez is érdekelhet: Bolhanyál és gabona: gusztustalan dolgoktól lesz beteg a kutyád, de nem tudsz róla
A legtöbb esetben az állat már jóval azelőtt érzékel minket, mielőtt észrevennénk, és csendben odébbáll. De mit tegyünk, ha ritka szerencsétlenség folytán mégis a közvetlen közelünkbe kerül egy vadállat?
A leglényegesebb, hogy megőrizzük a nyugalmunkat. Ne essen pánikba, és semmiképpen se kíséreljünk meg közelíteni hozzá. Különösen kerüljük az etetést, fényképezést vagy hívogatást, amikor a közelébe kerülünk.
"Az ilyen kísérletek veszélyesek - szögezi le a szakértő. - Egy farkas vagy medve jelenlétét kétféleképpen észlelhetjük: vagy ők vesznek észre minket, vagy mi pillantjuk meg őket először. Ha ez utóbbi eset történt, akkor a legegyszerűbb és legbiztonságosabb reakció, ha megállunk, nem fordítunk hátat az állatnak, és úgy hátrálunk. Tartsuk szemmel a vadat, és ha az legalább 150-200 méterre van, folytathatjuk a túrát úgy, hogy kikerüljük azt a területet, ahol éppen tartózkodott. Ha ez nem lehetséges, érdemes inkább visszafordulni."
Ha a medve észrevett minket, különböző reakciókat tapasztalhatunk. Néha előfordulhat, hogy nem is figyel ránk, és ilyenkor az eddigi óvatos magatartásunk továbbra is a legjobb megoldás. Amennyiben azonban a medve közeledni kezd, fontos, hogy megőrizzük a nyugalmunkat.
"Próbáljunk nagyobbnak látszani: emeljük fel a karunkat, beszéljünk hozzá határozott, emberi hangon, így nagyobb eséllyel azonosít minket emberként, és nem közelít tovább. Ne fordítsunk hátat, de lassan hátráljunk. Ha mégis felénk iramodna, akkor sem kell a legrosszabbra gondolni: sok esetben ez nem valódi támadás, hanem blöff: az állat fél, és megpróbál elijeszteni. Ha a medve felágaskodik a hátsó lábaira, az sem feltétlenül az agresszió jele, csupán jobban próbálja érzékelni, mivel áll szemben. Amennyiben mégis közvetlen közelségbe kerül, dobjunk el néhány ruhadarabot, például sapkát, sálat, kabátot, ami elterelheti a figyelmét, és hátráljunk. Ha a közelsége veszélyesen nő, feküdjünk hasra, a kezeinkkel védjük a tarkónkat és az arcunkat. Maradjunk mozdulatlanok, és ne engedjük, hogy a hátunkra fordíthasson."