A Bosch legújabb innovációja forradalmasíthatja az autók fékrendszerét.


Hat napon keresztül, több mint 3300 kilométer megtétele után, különféle éghajlati viszonyok között, egészen az északi sarkkör határáig, a Bosch új, elektronikus vezérlésű (brake-by-wire) hidraulikus fékrendszerét alaposan próbára tették. A vállalat mérnöki csapata most először tesztelte ezt az innovatív technológiát valós közúti körülmények között.

A brake by-wire fékrendszer lényege abban rejlik, hogy teljes mértékben eltünteti a mechanikai összeköttetést a fékpedál és a fékberendezés között. E rendszer révén a vezető által adott fékezési parancsok tisztán elektromos jellé alakulnak, és redundáns jelkábeleken keresztül jutnak el a brake-by-wire fékberendezéshez. A Bosch innovatív megoldása két, egymástól független hidraulikus fékaktuátorra épít: egy elektronikus vezérlésű (by-wire) fékaktuátorra és egy elektronikus menetstabilizáló rendszerre (ESP®), amelyek együtt egy robusztus és hatékony fékrendszert alkotnak. Jelenlegi fékrendszerek még mindig a hagyományos fékpedál mechanikai összeköttetésével biztosítják a biztonságos megállást, még akkor is, ha meghibásodás lép fel. Az új Bosch brake-by-wire technológia viszont már mentes a mechanikus kapcsolattól a fékpedál és a fékberendezés között, új dimenziót nyitva a féktechnológia terén.

A Bosch, mint az iparág egyik éllovasa, kiemelkedő jelentőséget tulajdonít a fék- és kormányberendezések innovációjának, és aktívan dolgozik a jövő technológiáin. A cég legújabb fejlesztései között található az elektronikus vezérlésű (brake-by-wire) hidraulikus fékrendszer, amelynek piaci debütálása várhatóan 2025 őszén esedékes. Emellett a Bosch párhuzamosan egy tisztán elektromechanikus rendszert is kidolgoz, amely új dimenziókat nyithat a járművek irányításában. A vállalat prognózisa szerint 2030-ra globálisan több mint 5,5 millió autóban fogják alkalmazni a brake-by-wire technológiát, ezzel forradalmasítva a fékek működését és a járművek biztonságát.

Innovatív tervezői szabadság: mivel nincs mechanikus kapcsolat, már nem szükséges a jármű tűzfalára szerelni a fékberendezés komponenseit, ehelyett azok az ütközésbiztonság, a zaj- és a rezgésszint, illetve a gyártástechnológia szempontjából a legoptimálisabb elrendezésben kaphatnak helyet. A fékaktuátorok beépítési helyének rugalmas megválasztásával a jobb- és balkormányos járművekhez sem szükségesek különböző alkatrészek. A by-wire technológia lényegesen rövidebb fékpedálutakat eredményez, ez pedig új pedálkoncepciók kialakítását is lehetővé teszi, melynek köszönhetően több hely marad a beltéri kialakítások számára.

Related posts