Megvalósulhat a kötelező oltási rendszer eltörlése? Az oltásellenes szülők összefogtak.


Száznál is több pert indítottak az oltásellenes szülők, akik azt szeretnék elérni, hogy lazuljon kötelező oltások rendszere Magyarországon.

A Népszava információi szerint a Covid-19 járvány óta jelentősen megnövekedett azoknak a pereknek a száma, amelyekben a szülők a kötelező védőoltások alól próbálják mentesíteni gyermekeiket. Gyakran polgári pereket indítanak azért, mert az ő orvosuk nem nyújtott számukra olyan szakvéleményt, amellyel elkerülhették volna az oltást. Az oltásellenes csoportok tevékenysége ellenére a magyar oltási rendszer eddig sikeresen megőrzi stabilitását. Jelenleg a perek száma már meghaladta a százhuszonötöt.

A lap úgy tudja, a legtöbb beadványt egy előre elkészített formanyomtatvány alapján írják, és a panaszosokat Pál-Szántó Ágnes és Mihalik Angelika nagykanizsai ügyvédek képviselik. Ők a múlt év végén felszólították a belügyminisztert is, hogy az egészségügyért felelős tárcavezető tegyen lépéseket a kötelező védőoltási rendszer megszüntetésére.

Nemes Dénes, a háziorvosok és klinikai védőoltási szaktanácsadók jogi képviselője rámutatott, hogy a vakcinaellenes szülők egyre inkább kreatív megoldásokhoz folyamodnak az oltások elkerülése érdekében. Például előfordul, hogy az egyik szülő a vakcinálás időpontjában külföldre, például Ausztriába viszi a gyermeket, így próbálva kikerülni a kötelező oltásokat.

A felperesek gyakran sérelmi díj megállapítását is várják a bíróságoktól, mondván, miután a gyógyító nem adta ki az oltáselkerülő szakvéleményt, megsértette a gyerek személyiségi jogait és ezért fizessen kártérítést.

Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy a kötelező védőoltások rendszere szigorúan meghatározott az életkor szerint. Tudomása szerint nem volt olyan ügy, amelyet az oltástagadó mozgalom sikerrel zárt volna, akár első fokon is. Ezzel szemben az orvosok már több alkalommal diadalmaskodtak első fokon, sőt, egy közigazgatási per is folyamatban van a Veszprémi Törvényszék előtt, ahol már jogerős döntés is született.

Galgóczi Ágnes a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) által szervezett januári szakmai webináriumon arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a kötelező oltási rendet számos jogforrás szabályozza, védi, köztük az Alaptörvény, az egészségügyről szóló törvény, valamint a járványmegelőzésről szóló népjóléti miniszteri rendeletek, sőt Alkotmánybírósági határozatok is születtek e tárgyban. Beszélt arról is, hogy a kötelező védőoltások beadásához nincs szükség szülői belegyezésre, csak a tájékoztatás joga illeti meg a szülőt.

Ha a szülő a kötelező védőoltásokat tudatosan negligálja, nem hajlandó együttműködni, akkor ezt a védőnőknek kötelességük jelezniük a hatóságnak, s gyámhatóság akár ki is emelheti a gyermeket a családból arra az időszakra, amíg megkapja a vakcinát. Ha a továbbiakban a szülő hajlandó együttműködni az orvossal és a védőnővel, akkor a gyermeke visszakerülhet a családba.

Related posts