Nagy István megszólalt: a mezőgazdaság nem bírná el ezt a két lépést - Agrárszektor.


A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy ha az EU és a Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást elfogadják, az radikálisan csökkentené a vámokat az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac tagállamai között, ezzel létrehozva egy új, körülbelül 800 millió fős piaci teret - áll a legfrissebb Agrárminisztériumi közleményben. Ugyanakkor a megállapodás jelenlegi verziója számos aggasztó következményt vonna maga után az EU mezőgazdasági szektora, beleértve Magyarország érdekeit is. A tervezett megállapodás szerint masszívan érkeznének az unió területére olyan agrártermékek, amelyek nem felelnek meg az európai szigorú minőségi előírásoknak, így például kifogásolható minőségű baromfi- és marhahús, valamint cukor és méz.

Az Európai Bizottság piacnyitása Ukrajna mezőgazdasági termékei felé, valamint az EU-Mercosur-megállapodás együttes hatása tovább destabilizálná az európai agráriumot, tönkretenné a gazdák megélhetését és veszélyeztetné az élelmiszer-biztonságot is. Hazánk továbbra is kiáll azon alapvetés mellett, hogy az EU és harmadik országok viszonylatában alkalmazni kell az úgynevezett tükörklauzulát. Eszerint az Európába beáramló termékeknek is meg kellene felelniük az uniós termelési és nyomon követhetőségi szabályoknak, ennek hiányában jelentősen sérülne a hazai és az uniós agrártermelés

- hangsúlyozta Nagy István.

Az agrárminiszter a közösségi média platformján kifejtette, hogy Magyarország elkezdte keresni azokat a szövetséges országokat az uniós tagállamok között, amelyek hasonló nézeteket képviselnek. Szerencsére nem vagyunk egyedül ebben a törekvésben: Ausztria, Írország, Hollandia, Románia és Olaszország is kifejezte tiltakozását a megállapodás ellen. Nagy István felidézte, hogy már tavasszal folytatott eszmecserét a francia mezőgazdasági tárca vezetőjével, és mindketten egyetértettek abban, hogy a megállapodás jelenlegi formája súlyos fenyegetést jelent az európai gazdák számára, ami közvetetten az európai élelmiszer-önellátásra is kihat.

Related posts