Műemlékvédelem: Dokumentumok, intézményi háttér és kihívások - Élő közvetítés reggel 9:30-kor! Csatlakozzon hozzánk, és fedezze fel a műemlékvédelem izgalmas világát!


A Magyar Tudományos Akadémia mindig fontos szerepet játszott a magyarországi műemlékvédelem létrejöttében és alakulásában. Már 1847-ben megszületett a "felszólítás minden, a nemzeti becsületet szívén viselő magyarhoz a hazai műemlékek ügyében". Ennek a hagyománynak a jegyében az MTA II. Filozófiai és Történettudományok Osztálya és VI. Műszaki Tudományok Osztálya közös konferenciát rendez a műemlékvédelem történeti szempontokból is nagyon aktuális problémáiról.

Az előadások különleges betekintést nyújtanak a hazai műemlékvédelem olyan kevésbé feltárt időszakaiba és témáiba, mint például az 1945 és 1957 közötti időszak. Ez az időszak a Műemlékek Országos Bizottságának 1949-es feloszlatásával kezdődött, amely szinte egy évtizedes intézményi "ürességet" idézett elő. Ezen kívül a fővárosi védettség keretein belül már régóta napirenden lévő, 20. századi emlékek megóvásának elméleti és gyakorlati kihívásait is érintik.

A konferencia második blokkja a gyűjtemények sokszínű világát tárja elénk. Egyrészt a témák között szerepel az állami műemlékvédelem másfél évszázados története során felhalmozott, a hivatal által korábban használt terv- és iratanyag. Másrészt bemutatásra kerül a Műegyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékén az oktatók és hallgatók által készített, rendkívül gazdag rajz- és fényképgyűjtemény, amely a múlt értékeinek megőrzését és a jelen oktatását szolgálja.

Lővei Pál, aki a Filozófiai és Történettudományok Osztályának helyettes vezetőjeként tevékenykedik.

Levezető elnök: Lővei Pál, az MTA levelező tagja, aki kiemelkedő munkásságával hozzájárul a tudományos közélet gazdagításához.

10:00-10:25 A műemléki gyűjtemény történeti áttekintése és aktuális állapota A műemléki gyűjtemény nem csupán a múlt öröksége, hanem a jelen kultúrájának élő része is. Ebben az időszakban felfedezzük a gyűjtemény kialakulásának történetét, a benne rejlő értékeket, valamint azt, hogy a mai kor kihívásai hogyan formálják egyedülálló jellegét.

Kovács Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia Műemléki Dokumentációs Központjának szakértője, elkötelezetten dolgozik a kulturális örökség védelme és megőrzése érdekében. Munkája során nemcsak a műemlékek dokumentálására összpontosít, hanem azok történeti és művészeti jelentőségét is hangsúlyozza, hozzájárulva ezzel a magyar kultúra gazdagításához.

10.25-10.50 A Műemlékek Országos Bizottságától (MOB) az Országos Műemléki Felügyelőségig (OMF). Magyar állami műemlékvédelem 1945-1957

Entz Géza Antal egy figyelemre méltó név, amely izgalmas történeteket és élményeket rejthet magában. Az egyediségét talán az adja, ahogyan e név mögött álló személy a világot szemléli, illetve az, hogy milyen nyomot hagyott maga után az életében. Milyen különleges pillanatok, tapasztalatok és találkozások formálták őt? Az Entz Géza Antal név nem csupán egy egyszerű azonosító, hanem egy egész élet története, amely tele van kihívásokkal, sikerekkel és tanulságokkal. Minden ember, aki viseli ezt a nevet, sajátos módon járul hozzá a közös történethez, amelyet a név képvisel.

Levezető elnök: Ferkai András, az MTA levelező tagja, aki kiemelkedő szerepet játszik a tudományos közéletben.

10:50-11:15 A 20. század emlékeinek védelme: általános kérdések és helyi kihívások Ebben az időszakban a 20. századi emlékek megóvásának általános problémáira és a hazai kontextus sajátosságaira fókuszálunk. Elemzzük, hogyan formálják a múltunkat érintő emlékek a társadalmi diskurzusokat, és milyen nehézségekkel kell szembenéznünk a történelmi emlékek megőrzése során. A téma mélységeiben feltárjuk a kulturális identitás, a nemzeti emlékezet és a történelmi felelősség kérdéseit, amelyek elengedhetetlenek a jövő generációk számára.

Erő Zoltán főépítész (Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal)

11:15-11:40: Fedezd fel az Építészettörténeti és Műemléki Tanszék legújabb, gondosan összeállított terv- és fotóarchívumának válogatását!

Krähling János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének vezetője, elismert szaktekintély az építészettörténet és a műemlékvédelem területén.

Related posts