Bolojant leváltaná a POT – Șoșoacă is elégedetlen az ügyvivő államfő tevékenységével.

A Fiatal Emberek Pártja (POT) hétfőn nyilvánosságra hozta, hogy megkezdik az eljárást Ilie Bolojan szenátusi elnöki és Románia ügyvivő elnöki posztjának megvonására. Az alakulat álláspontja szerint Bolojan tevékenysége "kockázatot jelent a nemzetbiztonságra".
A párt hétfői nyilatkozata hivatkozik Anamaria Gavrilă pártelnökre, aki kijelentette, hogy Ilie Bolojan "jelentős mértékben" átlépte ügyvivő államelnöki hatáskörét, amikor olyan döntéseket hozott Románia számára, amelyek nincsenek összhangban a romániai lakosság támogatásával.
Bolojan túllépi az ügyvivő elnöki hatáskörét, és jogszerűtlenül vonja be Romániát a nemzetbiztonságot érintő döntésekbe. Nincs felhatalmazása arra, hogy a románok beleegyezése nélkül hozzon döntéseket a védelmi költségek emeléséről és a fegyverkezés fokozásáról. Ezek a román állam számára létfontosságú kérdések kizárólag Románia stratégiai partnerével, az Egyesült Államokkal való egyeztetés után dönthetők el, különösen a Trump-adminisztráción keresztül. Bolojan bármilyen katonai vonatkozású döntése, amely ellentétes a washingtoni irányelvekkel, súlyos következményekkel járó nemzetbiztonsági konfliktusba sodorhat minket - idézte Gavrilă pártelnököt a Călin Georgescu által támogatott párt közleményére hivatkozva az Agerpres.
Az ellenzéki politikus azt állítja, hogy a romániaiak a szombati fővárosi tüntetésen kifejezték azon akaratukat, miszerint Romániának a Washingtonnal közös utat kell választania, Bolojan pedig döntéseivel lábbal tiporja "a románok akaratát".
Gavrilă véleménye szerint Bolojan komoly mulasztást követ el a nemzetbiztonság terén azzal, hogy elutasította Románia amerikai nagykövetének, Andrei Murariunak a visszahívását. Murariu ugyanis a Trump-adminisztrációval kapcsolatos nyilatkozataival igyekezett Romániát egy külföldi konfliktusba keverni.
A POT elnöke szerint Bolojan menesztése mellett szól az is, hogy a szenátus elnökeként a szabályzatot áthágva, önkényesen megpróbálta megakadályozni a két házbizottságban Klaus Iohannis volt államfő tisztségből való felfüggesztését. Felrója az ügyvivő államfőnek azt is, hogy nem szolgált magyarázattal a romániaiaknak arról, hogy miért érvénytelenítették az elnökválasztás első fordulóját.
Anamaria Gavrilă a közleményében kifejtette: "Figyelembe véve, hogy Ilie Bolojan már koalíciós partnereinek sem tartja be az ígéreteit - hiszen, míg kezdetben Crin Antonescu támogatását ígérte, most már saját jelöltsége érdekében kampányol -, felmerül a kérdés, hogyan várhatnánk el tőle, hogy a romániai polgároknak tett ígéreteit is komolyan vegye? Ezeket a tényezőket mérlegelve a POT kezdeményezi Ilie Bolojan tisztségéből való eltávolítását, hogy ezzel megszüntethessük a nemzetbiztonságot veszélyeztető tényezőt Romániában."
A szenátus elnökének visszahívásához abszolút többségre van szükség.
A hétfői nap folyamán egyébként Diana Șoșoacă, a POT-hoz hasonlóan szélsőséges SOS Románia párt elnöke is kijelentette, hogy "megállítaná a bukaresti hatalmat". "A szuverenista oldal békére szólított fel, Bolojan úr pedig azt mondta, hogy nem küld csapatokat Ukrajnába, és mindent megtesz a béke érdekében, de ez attól függ, hogy mit mondanak neki Brüsszelből. Tehát számomra teljesen világos, hogy Bolojan úr nem tud kilépni az urak rabszolgáinak kategóriájából. Ő amúgy is mindig Magyarország érdekeit képviselte, most Brüsszel érdekeit képviseli" - fogalmazott a parlamentben tartott sajtótájékoztatón.