Mennyibe kerül manapság a diploma megszerzése?


A 2024-es felvételi eljárás során az állam jelentős mértékben növelte az állami ösztöndíjas helyek számát a tavalyi évhez képest. Ennek ellenére a felvételizők körülbelül ötöde még mindig kénytelen a saját zsebébe nyúlni ahhoz, hogy fedezni tudja az egyetemi tanulmányok költségeit.

Napjainkban a középiskolai felvételik előkészítésére szánt különórák költségei könnyedén átléphetik az évi félmillió forintot, így az önköltséges egyetemi képzések féléves díjai már nem tűnnek annyira eltúlzottnak. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az egyetemi tandíjak is az infláció hatásait követik, ezért az előző évhez képest akár 5-10 százalékos, sőt ennél magasabb emelkedés is várható az árak terén – derül ki a hvg360-on megjelent elemzésből.

Azoknak, akiknek elő kell teremteniük ezt az összeget, önmagában fontos szempont, hogy egy-egy felsőfokú tanulmány három, öt vagy akár hat évre mennyi pénzt emészt fel a családi kasszából, de az arányok még azoknak is érdekesek lehetnek, akik csak arra kíváncsiak, miként áraznak be egy-egy tudományterületet vagy egyetemet.

Nagy általánosságban nem lehet olyan egyetemi képzést találni, ami 200 ezer forintnál olcsóbb, és nem meglepő módon jellemzően ezek biztosítanak olyan szakmai tanulmányokat, amiket manapság a munkahelyen sem részesítenek kifejezetten magas fizetésben. Ilyen például az alapképzés a csecsemő- és kisgyermeknevelésre, szociális munkára és az igazságügyi igazgatásra felkészítő tanulmányok esetében; ezeknél 190, illetve 200 ezer forintból már megoldható egy-egy félévi tanulás. A hat félévet felemésztő oktatás után így mai díjakkal kalkulálva 1,2 millió forintból már megszerezhető a felsőfokú végzettség.

Egy másik szélsőség a félévenkénti több milliós tandíj, amelyet a diákoktól kérnek el. Ilyen például a repülőmérnök-képzés, amely a Debreceni Egyetemen kizárólag önköltséges formában érhető el, ráadásul angol nyelven zajlik. Az alapképzés során a hallgatóknak félévenként 4 millió 575 ezer forintot kell befizetniük, összesen hét féléven keresztül. Érdemes megjegyezni, hogy a képzés angol nyelvű volta nem feltétlenül indokolja a magas költségeket.

A HVG Diploma 2025 kiadványában és a hvg360 platformon alaposan kielemezték az egyes képzések költségeit, valamint azokat a rejtett kiadásokat, amelyek az egyetemi élet során felmerülhetnek. Az előzetes pénzügyi tervezés elengedhetetlen, hiszen a költségek is jelentősen befolyásolják a felvételizők választását, legyen szó az intézmény kiválasztásáról vagy a preferált képzésről. Érdemes tehát alaposan mérlegelni, hogy milyen anyagi vonzatai vannak a különböző lehetőségeknek, mielőtt véglegesen döntenénk.

A képzések árazásába általában nem játszik jelentős szerepet, hogy a diákok fővárosi vagy vidéki egyetemről érkeznek. Persze akadnak kivételek, de ezek nem igazán mérvadóak. Sokkal inkább az a döntő tényező, hogy az egyetemek milyen pozíciót foglalnak el a különböző rangsorokban, valamint hogy az adott diploma mennyire népszerű és keresett a munkaerőpiacon.

Összegyűjtöttük számotokra, hogy a jelenlegi árak figyelembevételével milyen költségekre lehet számítani különböző képzések esetében:

Related posts