Zelenszkij merész javaslattal állt elő: vajon nem lenne szükség egy új NATO struktúrára?


Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, hangsúlyozta, hogy az ország biztonsági garanciáinak alapját a NATO-nak kell képeznie. Kifejtette, hogy amennyiben ez nem megvalósítható, sürgető szükség van arra, hogy olyan környezetet alakítsanak ki, amely lehetővé teszi a NATO alternatív formájának kialakulását Ukrajna területén.

Zelenszkij a müncheni konferencián tartott beszédében hangsúlyozta, hogy Ukrajna NATO-tagsága továbbra is kiemelt fontosságú témaként szerepel a napirenden.

Úgy gondoljuk, hogy Ukrajna biztonsági garanciáinak középpontjában elengedhetetlenül a NATO-tagság kell, hogy álljon.

Vagy - ha nem az - akkor olyan feltételek, amelyek lehetővé teszik, hogy egy másik NATO-t építsünk, itt, Ukrajnában.

Zelenszkij hangsúlyozta, hogy ez rendkívül lényeges, mivel…

Elérkezik egy pillanat, amikor a háború és a béke között egyértelmű határvonalat húzhatunk. Ez a fordulópont nem csupán a harcok végét jelenti, hanem egy új kezdet lehetőségét is, amikor a remény és az együttműködés veszi át a vezető szerepet.

Hogy hol húzódik ez a határ és mennyire erős, az az elnök szerint "rajtunk múlik".

Az én ajánlásom: Ukrajna keleti szegélye, Fehéroroszország keleti vonala, a balti államok keleti pereme, valamint Finnország keleti határvonala.

Ez a legszigorúbb védelmi vonal, amely mindannyiunk számára biztosítja a biztonságot Európában, mivel ez a nemzetközi jog által körvonalazott határvonal.

Az elnök megjegyezte, hogy jelenleg úgy tűnik, a legnagyobb hatással bíró NATO-tag Vlagyimir Putyin, Oroszország vezetője.

Mert az ő szeszélyeinek befolyása alatt képes megakadályozni a NATO döntéseit.

És ez annak ellenére van így, hogy Ukrajna hadserege volt az, amely megállította Oroszországot - nem egy NATO-ország, nem NATO-csapatok, hanem kizárólag a mi népünk és hadseregünk"

Mindez a müncheni biztonsági konferencián hangzott el, ami az Egyesült Államok és Ukrajna között zajlik, fókuszában a háború lezárása van. Jelentős előrelépésről egyelőre nincs szó, Ukrajna továbbra sem hajlandó elismerni a megszállt területek orosz fennhatóságát, az ukrán elnök pedig az amerikai támogatás elvesztése miatt aggódik. Zelenszkij szerint az Putyin célja a tűzszüneti megállapodással, hogy ennek köszönhetően időt nyerjen és átcsoportosíthassa az orosz erőket.

Related posts