A szürkehályog-műtétre általában akkor van szükség, amikor a szürkehályog, vagyis a szemlencse zavarosodása olyan mértékűvé válik, hogy az már jelentősen befolyásolja a látást, és ezzel együtt a mindennapi életet is. A beavatkozás jellemzően akkor válik i
Ismerje meg a beavatkozással kapcsolatos leglényegesebb tudnivalókat!
A szürkehályog, amely a szemlencse elhomályosodását jelenti, idővel fokozatosan romló látásélességet okoz. Bár kezdetben a tünetek enyhék, a betegség előrehaladtával egyre nagyobb nehézséget jelenthet a mindennapi tevékenységek, például az olvasás, vezetés vagy a személyes kapcsolatok fenntartása. A szürkehályog-műtét célja, hogy helyreállítsa a tiszta látást az elhomályosodott szemlencse eltávolításával és egy mesterséges lencsével történő pótlásával.
Az operáció során az elszíntelenedett szemlencsét eltávolítjuk, és a helyére egy innovatív műlencsét ültetünk be. A beavatkozás mindössze 10 percet vesz igénybe, és teljesen fájdalommentes - tájékoztat Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa. A szemész szakorvos segítségével választ kapunk a műtét előtt leggyakrabban felmerülő kérdésekre, így a páciensek bizalommal készülhetnek a beavatkozásra.
Régebben a szürkehályog-műtéteket általában csak akkor hajtottuk végre, amikor a beteg már jelentős látásromlást érzékelt. Manapság azonban a szakemberek egyre inkább figyelembe veszik a látás finomabb változásait is, mint például a kontrasztérzékenység csökkenését és a színek észlelésének romlását. A szürkehályog folyamata már akkor elkezdődhet, amikor a beteg azt tapasztalja, hogy a színek elvesztik élénkségüket, és megkopnak. További figyelmeztető jel lehet, ha valaki alacsony kontrasztú környezetben, például sötétben, nehezen lát. Ezek a korai tünetek már arra utalnak, hogy a probléma kialakulóban van, és érdemes lehet a műtéti beavatkozás lehetőségét mérlegelni.
Manapság már nem szükséges megvárni, hogy a szürkehályog "kifejlődjön", sőt, a túlérett állapotban lévő szürkehályog a műtéti beavatkozás során komoly komplikációkat idézhet elő.
A szürkehályog-műtét során a legmodernebb technológiát alkalmazzuk, amely lehetővé teszi, hogy egy apró bemetszésen keresztül távolítsuk el az elszürkült lencsét ultrahangos eljárással. Ezt követően, ugyanezen a kis nyíláson át helyezzük be az előre megtervezett műlencsét, amely garantálja a kiváló látást. A beavatkozás előtt és alatt nem alkalmazunk injekciót, a fájdalomcsillapítást szemcseppekkel oldjuk meg. A műtét helye mindössze 2 mm-es, így nem szükséges varratot alkalmazni, a bemetszés magától, természetes módon záródik.
A szürkehályog-műtét során a fájdalom szinte ismeretlen fogalom. A legtöbb páciens csupán a szem körüli területen érzett enyhe nyomásról számol be. A beavatkozást követően előfordulhat némi kellemetlenség, a szem könnyezése és a fényérzékenység is jelentkezhet, de ezek a tünetek általában 1-2 napon belül eltűnnek. Az emberek többsége tehát gyorsan visszatérhet a megszokott életéhez.
A műtét előtti és utáni látásélmény közötti különbség szinte azonnal észlelhető. Már a beavatkozás másnapján is tapasztalható, hogy a látás élesebb és színekben gazdagabb lesz. Azonban a végleges látásélesség elérése akár több hétig is eltarthat. Fontos megjegyezni, hogy bizonyos egészségügyi állapotok, például a cukorbetegség, meghosszabbíthatják a gyógyulási folyamatot.
A beültetett műlencsének köszönhetően a műtét nem csak a szürkehályogra jelent megoldást. A rövid- és távollátó, valamint a cilinder (asztigmia) dioptria is korrigálható a műlencsével. Tehát a végleges látás kialakulása után élesen fog látni távolra szemüveg nélkül még akkor is, ha ehhez régen szemüvegre vagy kontaktlencsére volt szüksége. Bizonyos műlencsékkel pedig akár a teljes szemüvegmentesség is elérhető.
A szürkehályog-műtét egy egyszeri beavatkozás, amely során a szürkehályogot biztonságosan eltávolítják, és ezután nem tér vissza. Bár ritkán, de előfordulhat, hogy a beültetett műlencse mögött egy vékony hártya keletkezik, amit másodlagos szürkehályognak neveznek. Ennek kezelése rendkívül egyszerű, ugyanis egy gyors és fájdalommentes lézeres eljárással orvosolható.
A műtét után 48 órával már vezethet, viszont csak akkor üljön volán mögé, ha valóban jól érzi magát, megfelelőnek érzi a látását. Az első héten lehetőleg még ne induljon nagyobb távolságra, mert a látásélesség ingadozhat. Továbbá vezetés közben viseljen napszemüveget, hogy minimalizálja az erős fényre való érzékenységet.
A műtétet követő napon már nyugodtan folytathatja a megszokott ház körüli feladatait, de az első héten ajánlott elkerülni a hajolgatást, és tartózkodni a nehezek emelésétől, mint például a bevásárlás utáni cipekedést.
A járványügyi intézkedések következtében az uszodák és edzőtermek zárva tartanak, de fontos tudni, hogy a műtét utáni első hónapban célszerű elkerülni az úszást. A medence vize tele lehet olyan vírusokkal és baktériumokkal, amelyek veszélyeztethetik a műtéti terület gyógyulását. Az első héten a súlyzós edzések végzése szigorúan tilos. Viszont a kocogás, a tempós séta és a nordic walking kiváló alternatívák, amelyeket bátran végezhet!