Miskolc jövőjét formáló döntések születtek: a rendkívüli közgyűlés keretében 32 milliárd forintos fejlesztési tervet hagytak jóvá.


Történelmi jelentőségű fejlesztési csomagról döntött Miskolc közgyűlése a hétfői rendkívüli ülésen. A grémium 32,35 milliárd forint sorsáról határozott, amit a város az Európai Unió és a magyar kormány által finanszírozott TOP Plusz programból használhat fel 2027-ig. A képviselők 20 igen és 4 tartózkodás mellett fogadták el az előterjesztést.

A rendkívüli ülés Mokrai Mihály képviselői eskütételével vette kezdetét, aki Fekete Zoltánné lemondását követően csatlakozott a testülethez a Demokratikus Koalíció, az LMP, a Magyarország Zöld Pártja, a Magyar Szocialista Párt Párbeszéd, valamint a Zöldek Pártja kompenzációs listáján. A közgyűlés egyperces néma felállással tisztelgett a közelmúltban elhunyt Dicsuk Pál előtt, aki Miskolc lokálpatrióta vendéglőseként vált ismertté.

Tóth-Szántai József polgármester expozéjában hangsúlyozta, hogy Miskolc fejlődése új és izgalmas szakaszba lépett. "Ma itt ülünk, hogy megvitatjuk és reményeim szerint ma el is fogadjuk a városunk 2027-ig terjedő fejlesztési terveinek lényeges elemeit" - nyilatkozta a városvezető. Hozzátette, hogy a TOP Plusz program célja a helyi gazdasági és társadalmi környezet javítása, a kis- és középvállalkozások megerősítése, a zöld és digitális átállás elősegítése, valamint az infrastruktúra és a közszolgáltatások fejlesztése.

A polgármester a "Bükk városa program" keretein belül tekinti a tervezett fejlesztéseket, melyeket október elején ismertette. "Célunk, hogy olyan projekteket indítsunk el, amelyek révén Miskolc az évtized végére ismét versenyképes helyzetbe kerül a városok rangsorában" - mondta. Hangsúlyozta, hogy a 32 milliárd forintos költségvetésből megvalósuló összesen 40 projektet március végéig kell benyújtani, ami komoly kihívás elé állítja a csapatot.

Tóth-Szántai József többször is hangsúlyozta, hogy a tervezett fejlesztések között kiemelkedő jelentőséggel bír "minden idők legnagyobb újraaszfaltozási programja". E program keretében többek között megújul a Vologda utca, valamint az Északi tehermentesítő, a Tapolcai elágazás, és az Avas "ütőereként" ismert Szentgyörgy, Klapka és Pattantyús utcák is.

A gyalogosokat sem felejtették ki: komplex járda- és lépcsőfelújítást tervez a város az Avason, mert - ahogy a polgármester fogalmazott - "a képviselői alapok nem elegendőek" ezek rendbetételére. A főpolgármester állítólag személyesen járta végig az avasi lépcsőket decemberben, hogy felmérje állapotukat.

A turisztikai fejlesztések sorában kiemelt helyen szerepel Lillafüred, ahol a Hámori-tó körbejárhatóvá tételével szeretnék vonzóbbá tenni az egyébként is népszerű desztinációt. A belvárosban megújul a Bazár-tömb és a Dísz-tér, továbbá - sokadik nekifutásra - végre valódi főteret alakítanának ki a Szent István téren. Utóbbi kapcsán Molnár Péter (Fidesz-KDNP) frakcióvezető emlékeztetett: "Lassan 20 éve élénk vita folyik a Főtér tervezéséről".

A "Szinva zöld folyosó" program szintén a kiemelt projektek között szerepel. A Szinva vonalát a belvárostól a Vasgyári útig szeretnék a városszövet részévé tenni. Továbbfejlődik a Népkert is, ahol komfortpontokat és új közvilágítást alakítanak ki.

A közgyűlésen Szunyogh László főépítész egy ambiciózus közlekedési tervet is bemutatott. Az úgynevezett "zöld kör" koncepciója szerint a belváros körül egy olyan körgyűrű jönne létre, amely az óramutató járásával ellentétes irányban kerüli meg a városközpontot. A körgyűrűn két sáv menne körbe, és ezek közül az egyik teljesen akadálymentes lenne - nincs benne lekanyarodás vagy megállítás.

"Amennyiben valaki csatlakozik ehhez a körforgalomhoz, gyakorlatilag akadálytalanul haladhat végig a lámpákon, így nem lassítja a forgalmat" - fejtette ki a főépítész. A tervezett koncepció az északi tehermentesítő, a Thököly, a Szinva-part, a déli tehermentesítő, a Corvin utca és a Szent Pál utca vonalán valósulna meg.

A terv kapcsán Mezei Attila (DK) kritikusan megjegyezte: "Ha ehhez szervesen nem kapcsolódik közösségi közlekedés fejlesztése, akkor pár év múlva a forgalommal ugyanott leszünk. A megoldás az, ha szabályozzuk a közlekedést, fejlesztjük a közösségi közlekedést és visszaszorítjuk a gépjárműforgalmat."

A polgármester elfogadta a kritikát, és kifejezte, hogy a márciusi rendes közgyűlés során jelentős bejelentések várhatóak a közösségi közlekedés fejlődésével kapcsolatban is.

Bár a fejlesztési tervet a legtöbb képviselő támogatta, az ellenzéki oldalról számos kritika és kérdés is elhangzott.

Szopkó Tibor véleménye szerint a jelenlegi helyzet nem tekinthető fordulópontnak, csupán egy már létező anyag precízebb kidolgozásáról van szó. Kifejezte aggodalmát amiatt, hogy elmaradt az Avastető komplex fejlesztésének második szakasza, továbbá hiányolta az ifjúsági sportpálya renoválását és a Barna György Emlékház projekt előrehaladását. Említést nyert, hogy a polgármester a néprajzi gyűjtemény számára a Diósgyőri Várban keresne megfelelő elhelyezést, ezzel is biztosítva a kulturális örökség méltó bemutatását.

A frissen házasságot kötött Dr. Mokrai Mihály éles kritikát fogalmazott meg bizonyos projektek költségvetésével kapcsolatban. "Valaki azt tervezi, hogy a Főtér fejlesztésére négyzetméterenként egymillió forintot költ, ami valóban megdöbbentő" - hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy egy kiváló minőségű térkőburkolat akár 40 ezer forintból is megvalósítható négyzetméterenként.

A tapolcai elágazás ügyében ironikus hangvétellel jegyezte meg: "Úgy tűnik, sikerült megdöntenünk a magyar útépítés kilométerenkénti költségrekordját, hiszen 2,4 millió forintot költöttünk el egyetlen kilométerre. Ezt még Mészáros Lőrinc is szívesen vállalná!" Mokrai véleménye szerint a Bazár-tömb fejlesztése a zűrzavaros tulajdonviszonyok miatt valószínűleg nem fog megvalósulni.

Bartha György és Pakusza Zoltán képviselők kifejezték aggodalmukat az Ernyő utca felújításának elmaradása miatt, amely véleményük szerint rendkívül elhanyagolt állapotban van. "Évente legalább kétszer kellene végezni a kátyúzást, hiszen a nyári javítások is általában a téli hónapokra már tönkremennek" – nyilatkozta Pakusza.

A Fidesz-KDNP-Lokálpatrióták frakciószövetsége nevében Molnár Péter határozottan kifejezte támogatását az előterjesztés iránt. Hivatkozva Senecára, úgy fogalmazott: "Semmilyen szél nem kedvez annak, aki nem ismeri a célját." Véleménye szerint a korábbi városvezetéshez képest most végre világos vízió és konkrét program áll rendelkezésre.

Bajusz Gábor (Fidesz-KDNP) élesebben fogalmazott meg kritikát az előző városvezetésről. Azt állította, hogy a vezetés "totojázásával" és "bénázásával" súlyosbította a helyzetet, különös figyelmet fordítva a miskolctapolcai orvosi rendelők ügyére, amely szerinte már régen kicsúszott az időkeretből. Emellett megjegyezte: "Egy vállalkozó azt mondta, hogy amit az Avasi kilátónál végeztek, az inkább csak egy tisztasági festés szintjén mozog."

Szopkó Tibor határozottan elutasította a felmerült vádakat válaszában. Kiemelte, hogy az előző városvezetés 2019 őszén átvette a város irányítását, amikor a 35 milliárdos TOP programnak csupán 16%-a valósult meg, ám ezt követően sikerült elérni a teljes, 100%-os megvalósulást. "Sokkal inkább az egész program sikeres végrehajtása miatt vagyok aggódó" - tette hozzá, utalva arra, hogy a jelenlegi magyar-EU kapcsolatok fényében kétséges lehet az uniós források lehívásának lehetősége.

A vita zárásaként Tóth-Szántai József kifejezte elismerését a résztvevők munkája iránt, hangsúlyozva, hogy Miskolc városa elkötelezetten fogja felhasználni a több mint 32 milliárd forintos támogatást. Ígéretet tett arra, hogy minden egyes forintot gondosan és céltudatosan fognak elosztani, biztosítva, hogy a források valóban a legjobb helyre jussanak.

A határozat elfogadása (20 igen, 0 nem, 4 tartózkodás) után a polgármester köszönetet mondott az ellenzéki padsorokból érkező támogató szavazatokért is, majd bejelentette, hogy a következő rendes közgyűlés március 20-án lesz.

A grandiózus tervek megvalósulásának sorsa a jövő titkát rejti. Addig is, a figyelem középpontjában áll a nagy ígéret: az aszfaltozás, a turizmus fellendítése és a zöldítési program hármasának megvalósítása, amely - ha minden a tervek szerint alakul - 2027-re jelentős változásokat hozhat Miskolc városképében.

Ha szeretne naprakész és hiteles információkhoz jutni, miközben elkerüli a manipulált tartalmakat, ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre! Ha pedig szívesen hozzájárulna munkánkhoz, kattintson ide, és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz, hogy együtt valósíthassuk meg céljainkat!

Képek: Juhász Ákos / Minap

Ha szeretne naprakész és hiteles információkhoz jutni, miközben elkerüli a manipulált tartalmakat, ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre! Ha pedig szívesen hozzájárulna munkánkhoz, kattintson ide, és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz, hogy együtt valósíthassuk meg céljainkat!

Tóth-Szántai József polgármester a felvetésekre reagálva elmondta, hogy a források szűkössége miatt kellett prioritásokat felállítani, és ígéretet tett arra, hogy más forrásokból is keresik a lehetőségeket a további fejlesztésekre. "Minden forintra és minden fillérre figyelni fogunk" - hangsúlyozta.

A határozat elfogadása után a polgármester bejelentette, hogy a következő rendes közgyűlés március 20-án lesz, majd bezárta az ülést.

Related posts