Az import tojás áradatának hullámai elérik Európát: talán meglepődnél, ha tudnád, honnan érkezik a legnagyobb része - Agrárszektor.


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint Magyarország a nemzetközi piacon 2024 januárja és novembere között körülbelül 28,1 ezer tonna héjas tojást importált. Ez a mennyiség 13%-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest - derül ki az Agrárközgazdasági Kamara (AKI) Piaci Árinformációs Rendszerének (PÁIR) új jelentéséből. Érdekesség, hogy a héjas tojás importon belül a friss tojások szállítása 4%-kal növekedett, elérve a 18,8 ezer tonnát. Az export terén a héjas tojások mennyisége 2%-kal 10,7 ezer tonnára nőtt, míg a friss tojás kivitele 13%-kal csökkent, összesen 1,1 tonnára a 2024-es év első tizenegy hónapjában. Az ágazatban a húsvéti és karácsonyi időszakokban szokásosan emelkedik az import, ilyenkor jellemzően Szlovákiából és Lengyelországból érkeznek tojások és tojástermékek hazánkba.

Az AKI PÁIR legfrissebb adatai alapján 2025 első hónapjaiban a ketreces tartásból származó étkezési tojások (M+L) csomagolóhelyi ára 65,51 forintra emelkedett darabonként, ami 19,5%-os növekedést jelent a 2024-es év azonos időszakának átlagához képest. Az M méretű dobozos tojások ára 19,7%-kal, 67,55 forintra nőtt, míg az L méretű dobozos tojásokért már 80,06 forintot kérnek, ami 16,8%-os emelkedésnek felel meg. A tálcás tojások esetében az M-es méret ára 20,4%-kal 59,12 forintra, az L-es méret ára pedig 14,4%-kal 66,04 forintra emelkedett. A mélyalmos tartásból származó tojások (M+L) csomagolóhelyi ára szintén növekedett, 72,81 forintra, ami 16,6%-kal magasabb a 2024-es év hasonló időszakának átlagáránál.

Pákozd Gergely, a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének (Tojásszövetség) alelnöke nemrégiben az Agrárszektor számára kifejtette, hogy 2024 első felében a hazai tojáságazat még aktív kormányzati beavatkozásokkal volt jellemezhető. Ebben az időszakban a boltok számára kötelező volt, hogy a tojásokat a bruttó beszerzési áron értékesítsék, ami azt jelentette, hogy a kereskedők nem realizálhattak profitot az eladott tojásokon. Az árak nyáron szabadultak fel, amikor is a kormányzati szabályozás megszűnt. Ezt követően a piaci viszonyok, valamint a kereslet és kínálat dinamikája kezdte meghatározni az árakat – tette hozzá a szakember.

A Tojásszövetség alelnöke beszélt arról is, hogy a tavalyi év során nagyon komoly visszaesést láttak az ágazatban, valamint egy olyan súlyos madárinfluenza-járvány érte el Európát és benne Magyarországot is, amelynek hatására itthon is, regionális szinten is jelentős termelőállományok estek ki.

Pákozd Gergely rámutatott, hogy az év elején, különösen az ünnepek után, általában visszaesés figyelhető meg a hazai kereslet terén. Ennek hátterében az áll, hogy a karácsonyi időszakban a keresleti forgalom akár 30-40%-kal is megugorhat. A szakértő kiemelte, hogy...

Január első heteiben a forgalom általában alacsonyabb, ami természetes jelenség. Ennek ellenére a készletek folyamatosan gyarapodnak, és ez időszak alatt gyakran megfigyelhető a piacon egyfajta árkorrekció. Azonban nehéz előre jelezni, hogy ez a korrekció milyen mértékű lesz, hiszen számos tényező befolyásolhatja a folyamatot.

Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (USDA) januári előrejelzése alapján várható, hogy a tojástermelés 2025 első negyedévében 4%-kal csökkenhet az előző év azonos időszakához képest. Érdekes módon, éves szinten viszont 1%-os növekedésre lehet számítani. Az egy főre jutó tojásfogyasztás az idei év első negyedévében szintén majdnem 4%-kal csökkenhet, de 2025-re a várakozások szerint 1%-kal meghaladhatja a tavalyi szintet.

Az Európai Bizottság statisztikái alapján az Európai Unió (EU27) tojás- és tojástermék-importja jelentős növekedést mutatott 2024 első tíz hónapjában, elérve a 98 ezer tonnát, ami 27%-os emelkedést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Az importált mennyiség háromnegyede Ukrajnából és az Egyesült Királyságból érkezett. Ezzel párhuzamosan az EU tojás- és tojástermék-exportja is növekedett, 11%-kal 304 ezer tonnára emelkedve a 2024. január-októberi időszakban az előző évhez viszonyítva. A legnagyobb exportpiacok közé tartozik az Egyesült Királyság, amely az export 41%-át képviseli, követi Japán 17%-kal, és Svájc 12%-kal. A három ország összesen 213 ezer tonna tojást és tojásterméket vásárolt az EU-tól 2024 első tíz hónapjában. Érdekes módon Svájcba 4%-kal csökkent az export, míg az Egyesült Királyság irányába 5%-os, Japánba pedig 11%-os növekedés tapasztalható a megfigyelt időszakban. Továbbá, az Európai Bizottság adatai szerint az unióban az étkezési tojás csomagolóhelyi ára 232 euró/100 kilogramm volt 2025 első négy hetében, ami közel 3%-kal magasabb az előző év azonos időszakához képest.

Related posts