Ne aggódjatok, romák, itt van a Magyar! – roma közösségi fórumot szervezett a Tisza Párt.

A Tisza Párt több száz roma támogatóval ült össze, hogy bemutassa, miként képzeli el a részvételi demokrácia fogalmát.
Érdekes megfigyelni, hogy napjaink Magyarországán felmerül a kérdés, vajon használható-e a "cigány" kifejezés a romákra, miközben a magyar kultúra, irodalom és gasztronómia gazdagon átszőtt ezzel a szóval. E gondolat mentén indította el Magyar Péter a Tisza Párt "Romák a hazánkért" című fórumsorozatának első eseményét szerdán, éppen azelőtt, hogy Nagyváradig tartó gyalogtúrára indult volna. A pártelnök megállapította, hogy a "cigány" szó használata nemcsak megengedett, hanem szükséges is; Jónás Tamás költő szavait idézve hangsúlyozta, hogy ezzel a lépéssel is elősegíthetjük a pejoratív jelentések elkerülését.
Magyar arról beszélt, nem engedhetjük meg, hogy olyan idők jöjjenek, amikor valakinek a származása miatt nehezebb dolga van, mert például szegregáció miatt kimarad a minőségi oktatásból, de a társadalmi problémák megoldásához először is meg kell hallgatnunk egymást. Megjegyezte, nehéz ma Magyarországon ezekről a kérdésekről beszélni, mert szerinte a miniszterelnök elárulta: az út szélén hagyta a cigányokat és a határon túli magyarokat.
Épp ez utóbbi miatt nem is maradt ott a programon, hanem hátizsákot vett és elindult Nagyváradra, az összegyűltektől pedig Bódis Kriszta kérte, hogy "tegyük meg közösen az első lépést" - nemcsak a több mint 200 kilométeres túrán, hanem a társadalmi egyenlőség felé is.
Búcsúzóul Magyar egy perc néma csendet kért Puczi Béla emlékének, miután felidézte történetét: Puczi az 1990-es marosvásárhelyi fekete március egyik vezéralakja volt, ezt követően hosszú éveken keresztül menekültként élt és hajléktalanként halt meg. "Ne féljetek, magyarok, itt vannak a cigányok" - így kelt a megtámadottak védelmére a magyarellenes atrocitások idején Puczi. A gondolatot végül Bódis Kriszta zárta le: "Amíg engem láttok, addig Puczi Béla szavai fordítva is igazak" - mondta.