A fiatalok nem hagyták, hogy a félelem úrrá legyen rajtuk: alaposan felkészültek a matematikai kihívásokra.

Kedden, amikor megütötte a harang a déli órát, már azok a fiatalok is a célvonalhoz értek, akik a középszintű matekérettségit teljesítették. A középiskola kapujában később összefutottunk azokkal is, akik négy órán keresztül a kihívást jelentő emelt szintű feladatokkal küzdöttek.
A korábbi évek gyakorlatához híven idén is lehetőségük volt a diákoknak, hogy a matekérettségire - legyen szó közép- vagy emelt szintről - magukkal vigyenek különféle segédeszközöket, mint például függvénytáblázatot, körzőt, vonalzót, szögmérőt és számológépet. Az orosházi Táncsics Gimnáziumban a matematika érettségi vizsga 2025-ben emlékezetes esemény volt, hiszen 108 diák tett közép-, míg 21-en emelt szintű vizsgát. Az országos statisztikák szerint kedden a középszintű matematikai érettségit 73 318 diák, míg az emelt szintű vizsgát 7 798 diák tette le.
Könnyűnek tűnt, vagy éppen ellenkezőleg? Ott állva a középiskola ajtajában, a kilépő fiatalokkal folytatott beszélgetéseink során világosan éreztük, hogy rendkívül felkészültek. Nyugodt, magabiztos hangon osztották meg velünk élményeiket az idei érettségiről, és úgy tűnt, mindannyian jól átgondolták az előttük álló kihívásokat.
Érettségi: a diákok rengeteget dolgoztak a matematikai tudásuk fejlesztésén.
Hajdú Laura és Horváth Áron a középszintű vizsga befejezése után megálltak egy pillanatra, hogy levegőt vegyenek. Áron a matematika tagozaton végzett, és úgy érezte, hogy a feladatok, amiket kaptak, kifejezetten kezelhetőek voltak. Az emelt szintű érettségire való jelentkezés azonban elmaradt, mivel a továbbtanulási tervei más irányt vettek. Ezután következett a történelem vizsga.
- tette hozzá a fiatal, még szorongatva a függvénytáblázatokat. Többet is bevitt magával az érettségire.
Érettségi 2025: a matematika, mint barátunk Az érettségi vizsga közeledtével sok diák szembesül a matematikával kapcsolatos félelmeivel. De mitől is válik a matematika mumussá? Talán a bonyolult egyenletek, a nehezen érthető fogalmak vagy a sokszor elvont gondolkodásmód okozza a stresszt. Azonban ahelyett, hogy elrettennénk tőle, érdemes inkább úgy tekinteni a matematikára, mint egy izgalmas kihívásra, amely lehetőséget ad a logikai gondolkodás és a problémamegoldó készségek fejlesztésére. Az érettségi felkészülés során fontos, hogy a matematikát ne mint egy ellenséget, hanem mint egy szövetségest kezeljük. Gyakorlással, kitartással és a megfelelő tanulási módszerek alkalmazásával a nehézségek leküzdhetővé válnak. Az online források, tanulócsoportok és a tanárok segítsége révén a diákok sokkal magabiztosabban vághatnak neki a vizsga kihívásainak. Ne feledd: a matematika nem mumus, hanem egy lehetőség arra, hogy fejlődj és új dolgokat tanulj! Készülj fel bátran, és használd ki ezt a nagyszerű alkalmat a tudásod bővítésére!
- Gondoskodtam róla, hogy minden a helyén legyen, minden költség az én kezemben volt - mondta Áron, miközben felszabadultan mosolygott. Kiaknázta minden egyes pillanatot, többször is átvizsgálta a megoldásokat, és a végén észrevett egy kis hibát, amit időben orvosolt.
Laura négy éven át az emelt óraszámú kémia-biológia tagozaton tanult a Táncsics Mihály Gimnáziumban. Most az orvosi egyetem felé készül, és tudja, hogy a matematikai tudásra is nagy szüksége lesz. "Sokat tanultam, és személy szerint könnyűnek éreztem az érettségit. Pozitív élményekkel gazdagodtam," mondta. Ráadásul csak annyira izgul, amennyire ez egy ilyen helyzetben elengedhetetlen.
Bárdos Botond később érkezett, miután befejezte az emelt szintű matematika érettségi vizsgáját. Négy éven át a Táncsics iskola matematika tagozatán tanult, és az utolsó évében már heti hét órában foglalkozott a tantárggyal.
Nagymamám, Nagy Pálné, aki hosszú éveken át matematikát tanított a Táncsicsban, mindig ott volt mellettem, hogy támogasson. Évek óta minden nyáron együtt gyakoroltunk, és az utóbbi hónapok során is sokat készültünk. Éppen ezért úgy érzem, hogy a felkészülésem megfelelő volt. Bízom benne, hogy ennek meglesz az eredménye - mondta Botond, aki közgazdászként szeretné folytatni tanulmányait, és a Budapesti Corvinus Egyetemre készül jelentkezni.