Sajnos nem szokatlan, hogy farkasok támadnak kutyákra – Csíkszentgyörgyön is tragikus esemény zajlott le.


A Hargita megyei Csíkszentgyörgyön, a település peremén, egy szomorú esemény történt: farkasok csaptak le egy család pulikutyájára, aki a mezőn tartózkodott. Egy szakértő megjegyezte, hogy a farkasok kutyák támadását szinte már mindennapos jelenségnek számítják. Különösen a téli hónapokban javasolt, hogy a házőrzőket éjszakára védett helyre zárják, így megóvva őket a vadállatoktól.

Egy csíkszentgyörgyi család szomorú hírt osztott meg közösségi oldalán: csütörtök éjjel farkasok támadtak rá alig egyéves pulikutyájukra, aki sajnos nem élte túl a támadást. A posztban megosztott fotók tanúsága szerint a ragadozók nyomai és a hóban látható vérfoltok hirdetik a szörnyű esemény nyomait.

Az eset a település Bánkfalva felé eső részén, a Szoros utca fölött lévő kertben történt, a kutya az udvaron volt, vélhetően onnan csalták ki a farkasok, aztán a mezőn végeztek vele.

Hadnagy Lehel, a Szilos Vadásztársaság vezetője a Maszol érdeklődésére elmondta, szinte mindennapos eset, hogy a farkasok kutyákat ejtenek zsákmányul. "A farkasok étrendjén szerepel a házikutya. A vadászati szakirodalomban olvashatjuk, hogyan csalják el a farkasok a pásztorkutyákat. A Fogarasi-havasokban végzett farkasürülék-vizsgálaton alapuló felmérés szerint a kutya "az étlapon" a második-harmadik pozícióban szerepelt" - osztotta meg a szakember.

Ahogy Hadnagy Lehel kifejtette, a nyájakat védő pásztorkutyák képesek megérezni a farkasok jelenlétét, és sokszor elindulnak a nyomukba. Főleg a bátrabb egyedek merészkednek a vad után, ám e találkozások súlyos következményekkel járhatnak, mivel a farkasok könnyedén felülkerekedhetnek rajtuk. Még egyetlen farkas is elegendő lehet ahhoz, hogy legyőzzön egy nagyobb testű kutyát – tette hozzá a szakértő.

A szakértő hangsúlyozta, hogy a hideg téli hónapokban különösen lényeges, hogy az éjszakai órákban, főleg a falvak peremén elhelyezkedő portákon, a kutyákat ne szabadon hagyják az udvaron.

A vadásztársaság vezetője rámutatott: "Éjszakánként észlelhetjük, hogy a farkasok rendszeresen betérnek a csicsói mezőre és az Akó-kapu környékére. Ezeken a területeken gyakran összegyűlnek az őzek, ami vonzó lehet a ragadozók számára, hiszen könnyű prédát kínálnak. Érdemes megjegyezni, hogy a farkasok nem riadnak vissza a kutyák zsákmányul ejtésétől sem; ezért a falu határán, ahol a kutyák szabadon kószálnak, könnyen áldozatul eshetnek, és sajnos szőröstől-bőröstől el is tűnnek."

Ahogy hozzátette: ha a kutya szabadon kószál az udvaron, még van reménye a támadás elkerülésére, de ha meg van kötve, akkor gyakorlatilag már el van veszve. A farkas könnyedén átugorhatja a két méteres kerítést, és a láncra vert kutyát is elérheti, hacsak valami nem zavarja meg, vagy a gazda nem riadja el.

Hadnagy Lehel kifejtette: "Egy kutya sosem állhat a farkasokkal szemben, hiszen az esélyeik mérhetetlenül eltérnek. Vannak ugyan a mai trendeknek megfelelő, impozáns méretű kutyák, akik akár megpróbálhatják a küzdelmet, de végső soron itt egy vadállatról van szó, amely egy háziasított kedvencsel néz farkasszemet. Különösen aggasztó, hogy gyakran két vagy három farkas támadhat egyszerre."

Kiemelte, hogy a jelenlegi, tartósan hideg időjárás következtében a farkasok egyre inkább megjelennek a lakott területek környékén, különösen a mezőkön. Hajnalban gyakran feltűnnek, és nemrégiben az Akó-kapu környékén egy elgázolt farkas tetemét is felfedezték.

"A jelenség nem újkeletű, a farkasok, amelyek egyébként emberre egyáltalán nem veszélyesek, mindig is zsákmányként tekintettek a kutyákra. Téli időszakban, főleg faluszéleken érdemes valahová beengedni a kutyákat. Akár egy kennelbe is, ahol már nem férhet hozzá a farkas" - foglalta össze Hadnagy Lehel.

Related posts