Nemzet Színészei: Ki az, aki ma bátran szembenézne Gobbi Hilda tekintetével?
"Én mindig is vallottam, az emberekben lángra gyújtható a jó, csupán attól kell óvakodnunk, nehogy alkalmuk nyíljon a rosszra." (Gobbi Hilda)
Tessék elgondolkodni: ki az, aki ma merne szembenézni Gobbi Hilda tekintetével? - teszik fel a kérdést a Nemzet Színészei hétfőn közzétett nyílt levelükben.
Itt az idő, hogy Gobbi Hilda végakaratát mindenki a benne foglaltak szerint kezelje és tiszteletben tartsa. Ezt már az első pillanattól fogva így kellett volna tennünk. A végakarat nem csupán egy dokumentum, hanem egy törvény, egy parancs, amelyet az utókor számára hagyott hátra. Fontos, hogy ne csupán egyes részleteit, hanem az egészét figyelembe vegyük. Ezen elvek mentén kerül bemutatásra a Patkó villa öröksége.
Mint ahogy lapunk korábban már beszámolt róla, a legendás színművész végrendeletében az ingatlant a Nemzeti Színházra hagyta, hogy alkotóházként szolgáljon színészek és művészek számára. Ennek ellenére az utóbbi években a villa tulajdonjoga többször is gazdát cserélt, mígnem 2021-ben az Országgyűlés határozata alapján a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány birtokába került. Ez a szervezet azonban teljesen idegen Gobbi Hilda örökségétől. A Magyar Színházi Társaság, amely a Magyar Színházművészeti Szövetség jogutódja, eredetileg Gobbi végakaratának tiszteletben tartására jött létre. Ennek ellenére a döntéshozatali folyamat során megkerülték a szakmai szervezetet és a Nemzeti Színházat is. Pokorny Lia színművész közösségi médiában közzétett bejegyzése hívta fel a figyelmet erre a helyzetre, amely során kiderült, hogy a villát évek óta elhanyagolják. A Magyar Színházi Társaság is reagált az ügyre, hangsúlyozva a helyzet komolyságát és a hagyományok megőrzésének fontosságát.
1988. július 13-án távozott köreinkből Gobbi Hilda, a Kossuth-díjas színművész, aki példát adott Magyarországnak arról, miként lehet igazán szeretni az országot, a nemzetet és a magyar nyelvet. Ő volt az, aki tiszteletteljesen ölelte magához a színház világát, a színészeket, rendezőket, dramaturgokat, tervezőket és a műszaki szakembereket egyaránt. Gobbi Hilda emléke örökre megmarad mindazokban, akik a magyar színház varázslatos világát formálják.
A Nemzet Színészei levelükben említik Gobbi Hildát, aki nem csupán színészként, hanem egy igazán elkötelezett támogatóként is maradandót alkotott. Halála után is cselekedett a színház érdekében: a visegrádi nyaralóját, a "Patkó-házat" az államra hagyta, hogy ez az alkotóház a Nemzeti Színház művészeinek otthonául szolgáljon. Számára nemcsak a jelen, hanem a jövő is fontos volt; ő indította el a Jászai Mari Színészház létrehozását 1948-ban a Magyar utcában, amely a fiatal tehetségek számára biztosított teret és lehetőségeket. Végrendeletében pedig az üzemeltetés szabályait is megfogalmazta, hogy a jövő generációi is élvezhessék a művészet adta lehetőségeket. Gobbi Hilda a múltat is tiszteletben tartotta: az Ódry Árpád Színészotthon megalapításával az idősebb színészek gondozását és támogatását tűzte ki célul. Az egész magyar színházi élet iránti tiszteletét mutatta azzal, hogy létrehozta a Bajor Gizi Színészmúzeumot, ahol a színház története előtt tiszteleghetünk. A kisebb szerepekben is kiemelkedően teljesítő kollégáinak pedig az Aase-díjat alapította, ezzel is hangsúlyozva, hogy minden szerep fontos. Gobbi Hilda nem csupán szavakkal, hanem tettekkel is bizonyította elkötelezettségét a magyar színház iránt. Élete során mindent odaadott ennek a közösségnek, bízva abban, hogy az általa hagyott értékeket méltón megbecsülik. Számára a szeretet, az elhivatottság, a kitartás és a másokért való tenni vágyás volt a legfontosabb.
Alulírottak ezúton szeretnénk kifejezni kérésünket: a Gobbi Hilda végrendeletével kapcsolatosan érintett szakmai szervezetek és állami intézmények közötti együttműködés elengedhetetlen. Kérjük, hogy közösen, összefogva és a jogszabályoknak megfelelően teljesítsék a végrendeletben foglaltakat. A feladat világos: a végrendelet értelmében zárják soraikat a Nemzet Színészeinek, akik között megtalálható Almási Éva, Bodrogi Gyula, Cserhalmi György, Csikos Sándor, Hegedűs D. Géza, Jordán Tamás, Kulka János, Lehoczky Zsuzsa, Molnár Piroska, Pogány Judit, Szacsvay László és Udvaros Dorottya.
Gobbi Hilda-villa: a színházi közösség magyarázatra vár A Gobbi Hilda-villa, a híres színésznő nevét viselő épület, nem csupán egy helyszín, hanem a színház iránti szenvedély és a művészetek iránti elkötelezettség szimbóluma. A színházi társaság most arra törekszik, hogy mélyebb megértést nyerjen a villa történetéről és jelentőségéről, valamint a benne zajló események hatásáról a helyi kulturális életre. A közösség tagjai szeretnék felfedezni, hogyan tükrözi a villa a színház iránti szeretetet, és miként járul hozzá a művészetek fejlődéséhez a régióban. A színházi társaság magyarázatra vár, hogy a villa ne csupán egy épület legyen, hanem a művészi inspiráció forrása is.