Olaszországban tüntetések zajlanak a Netanjahu ellen kiadott letartóztatási parancs miatt, ahol sokan kifejezik véleményüket a politikai eseményekkel kapcsolatban.
Olaszország kifejezte ellenérzését a Nemzetközi Büntetőbíróság csütörtökön nyilvánosságra hozott határozatával kapcsolatban, amely szerint elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joav Gallant volt védelmi miniszter ellen, a gázai konfliktus során elkövetett bűncselekmények miatt.
Két eltérő aspektusról beszélhetünk. Az egyik oldalán egy borzalmas terrorcselekmény áll, míg a másikon egy ország, amely harcol a terrorizmus megszüntetéséért. Crosetto kiemelte, hogy bár nem osztják a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatával kapcsolatos véleményt, a körülmények függvényében kénytelenek lehetnek eleget tenni annak.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter úgy fogalmazott, úgy véli, a szövetségeseknek közösen kell átgondolniuk, hogy hogyan járnak majd el az izraeli miniszterelnök és védelmi miniszter ügyében. A külügyi tárca vezetője leszögezte: a Nemzetközi Büntetőbíróságnak nem az a dolga, hogy politikai döntéseket hozzon. A Hajrá, Olaszország! párt frakcióvezetője, Maurizio Gasparri kijelentette, hogy kiállnak Benjamin Netanjahu mellett. Úgy nyilatkozott, az izraeli miniszterelnök egy demokratikus ország vezetője, amelynek népét megpróbálják kiirtani. Ha a Nemzetközi Büntetőbíróság le akar tartóztatni személyeket, akkor azokat Gázában és Libanonban a Hezbollah soraiban, valamint Jemenben a húszik között keresse, akik nemzetközi terroristahálózatot építenek. Pénteken Giorgia Meloni miniszterelnök bejelentette, hogy G7-országok külügyminisztereinek a jövő héten esedékes, a közép-olaszországi Fiuggiban megrendezendő csúcstalálkozóján megvitatják a kérdést. Az olasz kormányfő leszögezte: nem lehet egy szinten kezelni Izraelt a Hamász terrorszervezettel.
Matteo Salvini kormányfőhelyettes, a Liga főtitkára is megszólalt a kérdésben. Nyilatkozatával arra utalt, hogy ha Netanjau Itáliába érkezne, akkor fogadni kellene őt.
Nyilvánvaló, hogy a politikai döntéshozatal mögött iszlám államok állnak, akik jelenleg dominálnak bizonyos nemzetközi szervezetekben. Ez a határozat nemhogy a béke megteremtését segítené elő, hanem éppen ellenkezőleg, távolítja el a térséget a stabilitás elérésétől.
Az olasz ellenzéki pártok éles kritikát fogalmaztak meg a kormánypártok álláspontjával szemben. Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom vezetője a kormánypárti politikai nyilatkozatokat szégyenteljesnek és ellentmondásosnak minősítette. A Zöldek és az Olasz Baloldal Szövetsége bejelentette, hogy készülnek egy indítvány benyújtására, amely kötelezné a kormányt a nemzetközi egyezmények betartására. Davide Faraone, az Élő Itália párt képviselője hangsúlyozta, hogy helytelen egy kalap alá venni egy demokratikus ország, Izrael miniszterelnökét és a Hamász terroristáit.