Nincs mit tenni: ezentúl minden hazai növénytermelőnek figyelembe kell vennie ezt a változást - Agro Napló
Napjainkra a hazai agrárgazdaságok számára kulcsfontosságú kérdéssé vált, hogy miként védhetik meg a termelők a haszonnövényeiket az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok között. A szakértők ennek szellemében gyűltek össze a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián, ahol egy kerekasztal-beszélgetés keretében elemezték a klímaváltozás következményeivel szembeni védekezés lehetőségeit. A hatóanyag-kivonások kihívásait figyelembe véve, különböző innovatív eszközöket és stratégiákat tárgyaltak, emellett hangsúlyozták a biológiai megoldások előtérbe kerülését. Szó esett továbbá az illegális és hamisított növényvédőszerek használatával kapcsolatos kockázatokról is, amelyek komoly veszélyt jelentenek a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokra.
Az Európai Növényvédelmi Szövetség a kontinens innovatív és kutatás-orientált növényvédelmi iparágát képviseli, amelyhez 23 vállalat és 32 nemzeti szövetség tartozik. Ezek a tagok a lehetőségek széles spektrumán dolgoznak, beleértve a hagyományos növényvédő szerek, biopeszticidek, biotechnológia, valamint a digitális és precíziós mezőgazdaság területeit - hangsúlyozta Görög Róbert, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője az előadásában. A szakember rámutatott arra, hogy a jelenlegi helyzet egyik legnagyobb kihívása a növényvédőszer-kivonások kérdése.
Az utolsó öt év során az Európai Unióban nem született jóváhagyás új, hagyományos hatóanyagokra, míg 76 ilyen anyag engedélyét nem hosszabbították meg vagy visszavonták. 2019 óta mindössze 13 biopeszticid kapott hivatalos engedélyt, de az elmúlt két évben egy sem, míg 21-et visszavontak vagy nem hosszabbítottak meg. Az elmúlt öt esztendőben csupán 6 új, egyszerű hatóanyagot sikerült engedélyeztetni, ezek között pedig megtalálható a tehéntej is.
Görög Róbert a fenntartható mezőgazdaság érdekében tett kötelezettségvállalásokról is kifejtette véleményét, kiemelve a 2030-ig terjedő terveket. A jövőbeli célok között szerepel egy jelentős, 10 milliárd eurós befektetés a precíziós és digitális technológiák fejlesztésére. Emellett 4 milliárd euró forrást szánnak a biopeszticidek kutatására és alkalmazására. Továbbá, a 2025-ig elérendő célok között található a műanyag növényvédőszeres csomagolóanyagok visszagyűjtési arányának 75 százalékra növelése is.
Az integrált növényvédelem jelenti a kulcsot a fenntartható mezőgazdasághoz. Ennek a megközelítésnek a szíve-lelke a biopeszticidek, a digitalizáció és a precíziós technológiák alkalmazása, valamint a biotechnológiai újítások. Mindemellett nem szabad megfeledkeznünk a hagyományos növényvédő szerek szerepéről sem, amelyek a modern módszerekkel kombinálva hatékony és környezetbarát megoldásokat kínálnak a növények védelmére.
- emelte ki.
A jelenlegi helyzet egyedülálló eseményeket hoz Magyarország életébe, és fel kell készülnünk arra, hogy a klímaváltozás következményei gyökeresen átalakítják a megszokott környezetünket. Az eddigi normák és megszokások már nem érvényesek, új kihívásokkal kell szembenéznünk.
- emelte ki Dobai Tibor, a Syngenta kereskedelmi vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy a hagyományos növényvédőszer-fejlesztések és engedélyeztetések lelassultak, megszaladtak ezek költségei és a szakma reagálva a lehetőségekre, a biopeszticidek irányába indult el. A hamisításokkal, illegális készítményekkel kapcsolatban a szakember úgy látja, amikor egy gazdálkodói réteg hozzászokott egy bizonyos márkanévhez, ami egyszer csak eltűnik a piacról, majd megjelenik ugyanaz a termék, olcsóbban, akkor a költség mellett a megszokotthoz való ragaszkodás is dominál a termelőknél. Szerinte emiatt is vannak jelen Magyarországon jelen az illegális termékek.
A helyzet nem csupán annyiból áll, hogy a vásárló, aki kedvező áron szerzi be a termékeket a webshopokon, jelentős megtakarítást érhet el. Ugyanakkor fennáll a veszélye annak, hogy hamisítványra bukkan, ami nemcsak neki, hanem másoknak is súlyos következményekkel járhat. Az ilyen termékek használata nemcsak anyagi károkat okozhat, hanem akár egészségügyi problémákhoz is vezethet, így a spórolásnak ára lehet, amit érdemes alaposan mérlegelni.
- reagált arra, hogy egyre nagyobb teret hódítanak a netről beszerezhető készítmények.
Görcsös Gábor, a Bayer Hungária Kft. kereskedelmi vezetője elmondta, az nem kérdés, hogy a klímaváltozás létező jelenség, az nem mindegy, hogy, milyen a sebessége a korábbi modellekhez képest. Az már most jól látszik, hogy a kártevők próbálnak adaptálódni a megváltozott környezeti feltételekhez, emiatt nehéz időzíteni a növényvédelmet, ráadásul óriási kihívást okoz az a redukált tárház, ami most a rendelkezésre áll.
Az a trend látszik, hogy a legtöbben a biopeszticidek oldaláról fejlesztenek. Ugyanakkor, aki azt várja, hogy az új termék azonnal le tudja váltani a meglévő portfóliót, az csalódni fog, mert ezekkel sokkal többet kell foglalkozni
- hívta fel a figyelmet a szakértő. Az illegális és hamisítványokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ezek használata igazi zsákutca, óriási kockázatot hordoz, mivel a termelők nem tudják, mit vásárolnak, ráadásul sok esetben ezek a szerek hatástalanok. Az árak alakulásáról szólva kifejtette, hogy nyilvánvalóan van oka annak, hogy egy termék milyen áron kapható. Ugyanakkor a növényvédőszerek piacán az árak lassan olyan szintre emelkednek, ahonnan már nem lehet visszalépni.
A klímaváltozás egyértelműen velünk van, és azok a gazdák, akik nem alkalmazkodnak ehhez, lemaradnak, a következő években pedig csak nagy nehézségek árán tudnak fenmmaradni a piacon. Úgy gondolom, elkezdődött egy adaptáció ehhez az aszályosabb időjáráshoz, mindez látszik a vetésszerkezet-változásokon is, olyan növények kerülnek a gazdák látókörébe, amelyek a júniusi nagy szárazság előtt betakaríthatók
- hangsúlyozta Hörömpő László, a Nufarm Hungária Kft. kereskedelmi vezetője. Kiemelte, hogy a klímaváltozás jelentős előnyöket biztosít a rovarkártevők számára, így a piacnak a jövőben ehhez a kihíváshoz kell alkalmazkodnia. A szakember véleménye szerint a fejlesztések során egyre nagyobb szerepet kapnak a különféle segéd- és vivőanyagok, és a cél az, hogy a jelenlegi mennyiségű hatóanyaggal, vagy akár annál kevesebbel is elérhessük a korábbi hatékonyságot.
Sok gazdálkodó arra az útra lép, hogy illegális megoldásokat keres, mivel nem áll rendelkezésre olyan engedélyezett szer, amely hatékonyan kezeli a felmerülő problémákat. Ráadásul ezek a tiltott szerek gyakran olcsóbbak, ami vonzó lehetőséget jelent. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a termelési költségek csupán egy kis részesedést képviselnek a teljes kiadásban, ezért nem éri meg kockáztatni. A hamisítványok alkalmazása nemcsak a termény minőségét, hanem a területalapú támogatások jogosultságát is veszélyezteti. Ezen kívül a neten beszerzett készítmények jelentős kockázatot jelentenek a környezetre és az emberek egészségére nézve is.
A szakértő véleménye szerint a növényvédő szerek ára a következő években várhatóan növekedni fog. Ennek hátterében számos olyan költségtényező áll, amelyeket a vállalatok nem tudnak befolyásolni. Például a csomagolás költségei, a megemelkedett munkabérek, a szállítási díjak, valamint a forint és az euró árfolyamának ingadozása mind jelentős hatással vannak az árak alakulására.
Az elmúlt négy évtized során most tapasztaltam meg, hogy a 3200 hektáros birtokunkból 1500 hektáron már nem merem csak kalászost és napraforgót vetni. Olyan vetésszerkezetet kell kialakítanunk, amely az adott körülmények között is képes jó termést produkálni, még akkor is, ha az időjárás nem kedvez a növényeknek – hangsúlyozta Rozsi József, az Agro-Sükösd Kft. ügyvezető igazgatója. Megjegyezte, hogy az utóbbi 20 évben olyan növényvédő szerek és hatóanyagok álltak rendelkezésre, amelyek segítettek a termelőknek a növények védelmében, de a kivonások következtében ez a lehetőség egyre inkább szűkül. A szakember véleménye szerint mindig van megoldás, csupán azt a hatóanyagot vagy készítményt kell megtalálni, amely hatékony, de a keresésük ma már egyre nehezebb feladat.
Az én várakozásaim szerint a növényvédő szerek ára csökkenni fog, mivel a jelenlegi terményárak nem képesek elviselni az ilyen magas inputköltségeket. Úgy gondolom, hogy a jövőben a készítmények ára valamilyen mértékben normalizálódni fog, hiszen egyre többen kezdenek el olyan hatóanyagokhoz fordulni, amelyeket korábban elhanyagoltak.