Olyan villámgyors internetkapcsolatot fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy mindössze 1 másodperc alatt letöltsd az egész Netflix könyvtárát!


Japán tudósai ismételten megmutatták, hogy amikor a technológiai innovációkról van szó, náluk szinte lehetetlen felülmúlni a sebességet. Legújabb eredményük egy verhetetlen rekordsebességű internetkapcsolat, amely új dimenziókat nyit a digitális világban.

A szigetország kutatói lenyűgöző internetsebesség-rekordot értek el: több mint 125 000 gigabájtot tudtak átkonvertálni másodpercenként, ráadásul ezt közel 1800 kilométeres távolságban valósították meg. Ez a teljesítmény megközelítőleg 4 milliószor gyorsabb, mint az Egyesült Államokban tapasztalható átlagos szélessávú internetkapcsolat.

Ahhoz, hogy jobban megérthessük a sebességünket: ezzel a tempóval körülbelül 4 perc alatt elérhetnénk az Internet Archívum teljes tartalmát, amely a világ egyik legkiterjedtebb digitális gyűjteménye. A Netflix teljes filmkínálatát pedig mindössze 1 másodperc alatt letölthetnénk.

A japán Nemzeti Információ- és Kommunikációtechnológiai Intézet (NICT) kutatói egy forradalmi újítást hoztak létre az optikai kábelek világában. Az általuk kifejlesztett új típusú kábel 19 párhuzamos szálat tartalmaz, mindezt egy rendkívül vékony, mindössze 0,127 mm átmérőjű vezetékben, ami nem vastagabb a jelenlegi egyszerű optikai kábelekénél. Ez a fejlesztés óriási lépést jelent, hiszen lehetővé teszi a már meglévő infrastruktúrák hatékonyabb kihasználását a jövőbeni, nagyobb adatátviteli igények kielégítésére.

A kutatók 2023-ban már hasonló adatsebességeket tudtak elérni, de akkor a távolság, amelyen ezeket a sebességeket mérték, csupán egyharmada volt a mostani kísérletének. Az igazi kihívás ezúttal az volt, hogy csökkentsék a hosszú távú adatveszteséget, valamint biztosítsák a jel megfelelő erősségét. A tesztelési folyamat során a jelet összesen 21 alkalommal erősítették, mielőtt az elérte a vevőt, miután 1800 km-t megtett.

A kutatás eredményeit idén áprilisban prezentálták a San Francisco-i optikai kommunikációs konferencián. A szakértők hangsúlyozták, hogy ez a rekord mérföldkő a nagy kapacitású, hosszú távú optikai hálózatok irányába, amelyekre a globális adatforgalom drámai növekedése miatt egyre sürgetőbb szükség van.

A japán csapat következő célja, hogy a "laboratóriumi" bravúrból gyakorlati megoldást faragjanak, ami a telekommunikációs hálózatokban is alkalmazható lesz. Könnyen lehet, hogy néhány évtized múlva ez az áttörés hozza el nekünk a villámgyors, akár terabites otthoni internetet -- és mindezt a meglévő kábelek segítségével.

Related posts