Orbán Viktor egyre inkább belemerült a politikai küzdelmek tüzébe.


Orbán Viktor miniszterelnök prioritásai között az európai politikai színtér áll, amely elsődleges szerepet kap a határon túli magyar közösségekkel való együttműködéshez képest – értékelte Kiss Tamás, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet szociológusa, a kormányfő tihanyi beszédének tükrében. A beszédben Orbán a román elnökválasztás kapcsán kifejezte egyetértését a magyarellenes politikai nézeteket valló George Simionnal (AUR), hangsúlyozva, hogy a magyar kormány nem kíván beavatkozni a román politikai folyamatokba. "Üzenjük Románia népének és leendő elnökének, hogy mi az összefogás és az együttműködés elve mentén állunk, és elengedhetetlennek tartjuk a politikai retorziók elkerülését" – mondta Orbán. Hozzátette: a kereszténység és a szuverenitás védelmében számíthatunk egymásra, ez pedig fontos alapja a jövőbeni együttműködésnek.

Szavai nagy visszhangot kaptak Erdélyben, hiszen éppen ellentétes azzal, mint amit a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hangoztat, amely a rivális Nicusor Danra való szavazásra buzdít, mióta ismertté vált az elnökválasztás első fordulójának eredménye (ezt nagy fölénnyel nyerte meg Simion 41 százalékkal, a második Dan 20 százalékot kapott).

George Simion támogatásával Orbán Viktor egy jól ismert, létező mintát követ, amelyet a politikai színtéren régóta alkalmaznak. Simionra olyan stratégiai európai szövetségesként tekint, mint amilyen Aleksandar Vucic, aki a szerb radikális párthoz kapcsolódik, amelynek múltja tragikus eseményekhez kötődik, mint például a szrebrenyicai és vukovári népirtás. Simion politikai szimbolikája a két világháború közötti fasiszta előképekre utal, ami világosan mutatja, hogy Orbán Viktor nem riad vissza attól, hogy elvbarátait egy rendszerbe integrálja. A Simion és Orbán közötti formálódó együttműködés különösen figyelemre méltó, mivel a visegrádi országok szövetsége meggyengült, főként Magyarország Oroszországhoz fűződő kapcsolatai miatt. Ennek következtében az Európai Unión belül egy új magyar-román-szlovák tengely alakulhat ki. Ha Simion sikerrel jár a választásokon, ez számára is egy értékes szövetséget jelenthet. Kiss Tamás szerint ez a fejlemény jelentős mértékben megerősítheti a szélsőjobboldali és populista tényezők pozícióit.

Noha a magyar kormányfőnek Robert Ficóval is van együttműködése, de az erdélyi magyarok szempontjából a Vuciccsal való együttműködés a releváns. Ennek apropóján a szociológus emlékeztetett: a vajdasági magyarok egyszerre függnek a budapesti és a belgrádi politikától. Úgy fogalmazott: a vajdasági politikai életből és a kisebbségi intézményrendszerből a demokratikus működési módnak még az írmagját is kiirtották. Ez a legnagyobb veszély szerinte, amely az együttműködéssel leselkedhet az erdélyi magyarokra, ami - úgy véli - biztosan bekövetkezik Orbán és Simion együttműködésre lépése esetén. A másik veszély a kisebbségi - oktatási, kulturális, tudományos - intézményrendszernek finanszírozását és az etnikai képviseleti rendszert fenyegeti; az etnikai autokrácia kiteljesedésének lehetőségével járhat, amelynek jelei már most is erősek - hacsak nem sikerül Romániában megállítani a szélsőségek előretörését.

Kiss Tamás úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök szavai kognitív disszonanciát generáltak az erdélyi magyar közösség tagjaiban. Az autokratikus erők ugyan még nem győztek le minket, de már most is érzékelhető, hogy a kognitív disszonancia feloldásának folyamata megkezdődött. Az erdélyi magyar értelmiség rendkívül gazdag érvrendszerrel rendelkezik, amikor Orbán Viktor iránti lojalitását kell kifejeznie. Ezt a lojalitást különböző érvek formájában jelenítik meg, például azzal, hogy Orbán a román politikai táj képviselőjével, Simionnal való kapcsolatát azért alakítja, hogy védje az erdélyi magyarokat, nem pedig Simion személyét támogatja, hanem annak politikai irányvonalát. Kiss szerint, ha az elnökválasztáson sikerülne megfékezni a román szélsőjobb előretörését, az esélyt adhatna a magyar közösségnek arra, hogy csökkentse az autokratikus intézmények által támasztott kényszereket, ez pedig az RMDSZ-re is hatással lenne. Lehetséges, hogy a párton belül nem mindenki igazodna Orbán Viktor politikájához, különösen figyelembe véve, hogy a következő magyarországi választások kimenetele is kérdéses. Amennyiben Simion győzelmet arat, úgy az alkalmazkodás folyamata elkerülhetetlenné válna.

Mint arról beszámoltunk, a miniszterelnök tihanyi beszéde után Orbán Viktor és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök telefonon egyeztetett, Kelemen Hunor pedig videóüzenetben fordult a magyarokhoz, amiben emlékeztetett: George Simion nem szuverenista és nem keresztény, hanem "magyarellenes!" "Nem felejtjük el, hogy Úz-völgyében nagyapáink sírjain táncolt, és nem felejtjük el, hogy perek százaival támadja anyanyelvünket, zászlóinkat, szimbólumainkat". Arra biztatta magyarokat, hogy a rivális Nicusor Danra voksoljanak. Hétfőn pedig a fideszes Kövér László házelnök igyekezett tompítani Orbán szavainak élét.

- Orbán Viktor őrült politikai vágtába kezdett, ezzel lehetetlen helyzetbe hozta a partner RMDSZ-t, amely nem is tudta lekövetni ezt az irányváltást. Ez jelentős kognitív disszonanciához vezetett a választókban. Reprezentatív kutatásunk szerint a magyar választóknak mindössze 4 százaléka bízik Simionban, a 96 százalékuk nem, gyakorlatilag konszenzuálisan elutasítja a közösség, és egzisztenciális veszélyt lát a személyében, miközben Orbán Viktor népszerűsége jelentős. Nem csak arról van szó, hogy az erdélyi magyar közösséggel szemben kedvezőtlen folyamatot indít be Orbán Viktor, hanem a Fidesz szövetségese, az RMDSZ politikai érdekeit is figyelmen kívül hagyja - mutatott rá. Úgy véli, hogy Orbánnak a saját választás-politikai szempontjából hiba volt Simiont megtámogatnia, nem látni, hogyan húzhatna ebből hasznot akár Erdélyben, akár Magyarországon. Arra nem számít, hogy emiatt tömegesen kezdenének el szervezkedni Orbán ellen az erdélyi választók, bár az értelmiségben vannak kritikus hangok.

A legfrissebb kutatások szerint rendkívül izgalmas verseny vár ránk a román elnökválasztás második fordulójában, amely május 18-án esedékes. Az AtlasIntel közvéleménykutató által végzett, május 9. és 12. közötti felmérés alapján mindkét elnökjelölt, Simion és Dan, azonos, 48,2%-os támogatottsággal bír. Kiss Tamás, a szakértő, úgy véli, hogy Nicușor Dan mozgósítási potenciálja még nem merült ki teljesen. A magyar szavazók jelentős része a Dan melletti voksolásra hajlik, és a magyarok lakta területeken a magasabb részvételi arányra számítanak. Dan mögött állhat a liberálisok, az RMDSZ és az UCR szavazóinak támogatása is, bár nem elhanyagolható, hogy Simion már most is komoly előnnyel bír. A szociáldemokrata párt szimpatizánsai pedig valószínűleg nem fognak Nicușor Danra szavazni.

Az elnökválasztás első fordulójának kimenetele komoly válságot idézett elő a román kormányban. Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterelnöke lemondását nyújtotta be, miután pártja várakozáson aluli teljesítményt nyújtott a választások során. Ennek következményeként jelenleg ideiglenes kormányfő vezeti az országot. Ez a helyzet különösen hangsúlyossá teszi az új államfő szerepét, mivel Romániában a köztársasági elnök feladata a miniszterelnök kijelölése, aki ezt követően nekilát a kormányalakításnak. Amennyiben a kormányalakítás harmadik kísérlete is kudarcot vall, az államfő akár feloszlathatja a parlamentet, így előrehozott választásokra kerülhet sor. Kiss Tamás azonban nem számít arra, hogy előrehozott választásokra lenne szükség, hiszen a parlamenti pártok képviselőinek érdekében áll a jelenlegi helyzet fenntartása. Az új választások kimenetele ugyanis kiszámíthatatlan, és a legvalószínűbb, hogy az AUR (Alternatíva Románia Egyesüléséért) erősödne, amennyiben a mostani pártok nem tudnák megőrizni képviseletüket.

Related posts