Orbánék adományozták, Magyarék viszont elvennék? A rezsicsökkentés és a nyugdíjak kritikai célkeresztbe kerültek a Tiszánál | Demokrata
A magyar nyugdíjasokat megfosztanák juttatásaiktól a tiszások, és a helyzet egyre aggasztóbbá válik. Magyar Péter politikai csapata folyamatosan ellenzi a 13. havi nyugdíjat, és legutóbb a Tisza rendezvényén egy újabb javaslatot dobtak be a juttatás végleges eltörlésére. Ez a lépés ismételten rávilágít arra, hogy az újbaloldali párt és politikai képviselői a Gyurcsány-kormány intézkedéseit veszik alapul, ezzel pedig újra kockáztatják a magyar idősek megélhetését és a nyugdíjszerű ellátásokban részesülők sorsát.
A Tisza Párt programírójaként tevékenykedő Petschnig Mária Zita nyíltan beszélt arról, hogy nem tartja jónak a 13. havi nyugdíjat. Az aktivista kijelentése teljes mértékben egybevág a Manfred Weber vezette Európai Néppárt és a háború-, illetve migrációpárti brüsszeli elit politikájával. Az ügy pikantériája, hogy Petschnig Mária Zita a baloldali Kéri László politológus felesége, vagyis az óbaloldali pártok és politikusok irányába is komoly beágyazottsága van, és mostanáig készségesen nyújtott ideológiai alapot a baloldal minden messiásának kampányához.
Az ominózus felvételen Petschnig Mária Zita egy kérdést olvas fel, amely arról szól, hogy véleménye szerint jobb lenne-e ha a 13. havi nyugdíj helyett tizenharmadik havi átlagnyugdíjat kapnának a nyugdíjasok. A válasz sem maradt el, Petschnig kijelentette, ez igazságosabb lenne, mert a 13.-ra már nem lehet azt mondani, hogy közvetlenül a munkavégzéshez kapcsolódik, az már egy külön tészta, tehát ott egy átlag nyugdíjat kap egy kisnyugdíjas, az neki valami fölzárkózás és a nagynyugdíjas meg nem kapja meg azt az őrült nagy nyugdíjat, amivel egyébként se tud meg mit kezdeni.
Brüsszelnek a 13. havi nyugdíj annak 2021-es bevezetése óta szúrja a szemét. Emlékezetes, hogy egy a brüsszeli bizottság által megbízott OECD-szakértő - több más intézkedés mellett - a 13. havi nyugdíj eltörlését is javasolta a magyar kormánynak.
Mindezen kijelentéseket Magyar Péter pártjának oszlopos tagjai és a brüsszeli elit annak ellenére teszi, hogy az intézkedésnek elsöprő többsége volt a magyar választók körében. Ezt bizonyítják a nemzeti konzultáció eredményei is. A válaszadók 98 százaléka ugyanis kiállt amellett, hogy a kormány vegye fel a harcot brüsszellel, a 13. havi nyugdíj megtartása érdekében. Ennek az egyértelmű követelésnek teret engedve pedig idén februárban is érkezni fog az emelt összegű 13. havi nyugdíj, amelyre 2025-ben több mint 530 milliárd forintot fordít a kormány.
Magyar Péter és pártja nem először lépett a magyar választók érdekei ellen, amikor brüsszeli nyomásra megpróbálták eltörölni a 13. havi nyugdíjat. Korábban már a Tisza politikai képviselői is megpróbálták megvonni az idősek számára létfontosságú rezsicsökkentést, ezzel súlyos anyagi terheket róva a hazai lakosságra. Ahogy már említettük, a háború, a migráció és a genderpolitika mellett Magyar Péter és a Tisza Párt a rezsicsökkentés eltörlésére irányuló törekvésekkel is a brüsszeli elit oldalára állt.
A rezsicsökkentés révén a magyar háztartások az elmúlt években Európa egyik legkedvezőbb energiaárát élvezhetik. Ennek ellenére Brüsszel többször is figyelmeztette Magyarországot arra, hogy fontolja meg a rezsicsökkentés megszüntetését. Ez a harc 2014 óta tart, amikor az Orbán-kormány bevezette az árkedvezmények rendszerét a lakossági áram- és gázellátás terén. Az utóbbi hónapokban a Tisza Párt többször is bírálta a rezsicsökkentést, és Gerzsenyi Gabriella EP-képviselő már első felszólalásában is az árkedvezmények eltörlését követelte az uniós parlamentben.
Szeptember 23-án az Európai Parlament környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági bizottságának ülésén Magyar Péter kolléganője éles kritikát fogalmazott meg a magyar kormány képviselőjével szemben. Kérdését a rezsicsökkentés következményeire irányította, amely szerinte "kivéreztette" a szolgáltatókat, és arra volt kíváncsi, hogyan tervezik azok feltőkésítését. A Fidesz-KDNP EP-képviselője, Vicsek Annamária gyorsan reagált, és hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentés a magyar kormány fontos lépése a családok jólétének támogatásában, amely Európa-szerte elismert és követendő példának számít.
A Tisza Párt másik EP-képviselője, Lakos Eszter október 1-jén meg is szavazta az Európai Parlament energiaügyi szakbizottságában azt a dokumentumot, ami a lakossági rezsicsökkentés eltörlésére szólít fel. November 14-én Magyar Péter és a tiszások ismét a rezsicsökkentés ellen szavaztak Brüsszelben.