Oroszország egy új dimenzióba lépett, és a Nyugat ellen folytatott hibrid háborúja most már teljesen kiszámíthatatlanná vált. A konfliktus új formákat öltött, és a helyzet egyre bonyolultabbá válik.
Ken McCallum, az MI5, az Egyesült Királyság belbiztonsági és kémelhárító ügynökségének vezetője nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy az orosz katonai hírszerző ügynökség, a GRU, folyamatosan azon dolgozik, hogy feszültséget és zűrzavart teremtsen a brit és európai városokban. Sir Richard Moore, az MI6 külföldi hírszerző ügynökség vezetője hozzátette, hogy az orosz titkosszolgálatok tevékenysége az utóbbi időszakban egyre inkább kontrollálhatatlanná vált.
A szituáció más európai hírszerző ügynökségek véleménye szerint is komoly aggályokat vet fel.
Bruno Kahl, Németország külföldi hírszerzésért felelős nemzetbiztonsági szolgálat vezetője október közepén úgy fogalmazott, hogy "soha nem látott szintet" ért el Oroszország titkos tevékenysége. Thomas Haldenwang a belföldi hírszerzés első embere pedig elárulta, hogy az év elején kis híján repülőgép-szerencsétlenséget okozott egy, a Moszkvához hű szolgálatokhoz kötődő szabotázs cselekmény.
A norvég hírszerzés élén álló Nils Andreas Stensones ellentengernagy arra figyelmeztetett, hogy a 2022-es ukrajnai invázió óta jelentős mértékben megszaporodtak az orosz szabotázs akciók az európai kontinensen. Csak az idei év folyamán több tucat ilyen művelet került a köztudatba, beleértve:
Oroszország gyakran nem nyílt erőszakot alkalmaz, hanem inkább olyan stratégiákat választ, amelyek célja az Ukrajnának nyújtott támogatásokkal szembeni ellenállás fokozása és a nyugati társadalmak közötti feszültségek növelése. Ezek az akciók támogatják a megosztottságot, és aláássák a szolidaritást, amelyre a nemzetközi közösségnek szüksége lenne.
A kibertérben is kifejezetten aktívak az oroszok, a GRU műveletei nemcsak kémkedésre irányulnak, sokszor szivárogtatásokon keresztül az ellenségesnek vélt szereplők lejáratása és a társadalmi megosztottság növelése a célja ezeknek a támadásoknak - írja az Onet Wiadomości.
Idén szeptemberben az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Ukrajna és számos más ország nyilvánosságra hozza a GRU 29155-ös egysége által végrehajtott kibertámadások részleteit. Ez a csoport korábban európai merényleteiről vált híressé, köztük a Szergej Szkripal, egykori orosz hírszerző tiszt megmérgezésére tett kísérlettel, amely végül nem járt sikerrel.
Idén májusban Avril Haines, az amerikai nemzeti hírszerzés vezetője Moszkvát "a választásainkat fenyegető legaktívabb külföldi fenyegetésnek" titulálta. Az Egyesült Államok hírszerző ügynökségeinek nyári jelentése szerint...
Szeptemberben az amerikai igazságügyi minisztérium 10 millió dollár kifizetésével vádolta a Kreml által ellenőrzött, rendszeresen orosz összeesküvés-elméleteket terjesztő RT médiaállomás két alkalmazottját.
A hivatal emellett 32 olyan webdomaint is zárolt, amelyeket a Kreml irányítása alatt álltak, és amelyek célja a hivatalos híroldalak hamisítása volt. A megtévesztés kulcsszereplője a CopyCop weboldal-hálózat, amely egy különféle mesterséges intelligencia modellek segítségével alakítja át a megbízhatónak tartott hírcikkeket.
Hírszerzési források alapján Oroszország fokozatosan a bűnözői körökre helyezi a hangsúlyt műveletei lebonyolításában. Ennek fő oka, hogy az orosz kémek jelentős számú kiutasítása történt Európából, ami új stratégiák keresésére kényszerítette az országot.
Fiona Hill, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának Oroszországgal foglalkozó egykori vezető tisztviselője a beavatkozások céljáról elárulta, Moszkva úgy kíván nyomást gyakorolni a NATO-ra, hogy háborúba sodródna a katonai blokkal.