Pellegrini nővére rendkívüli nagylelkűségéről ismert, hiszen titokban több százezer euróval segítette a Hlast és testvére választási törekvéseit.

Peter Pellegrini államfő nővére tavaly 300 ezer eurós kölcsönt nyújtott a Hlas politikai formációnak. Azonban a köztársasági elnök korábbi pártja nem tüntette fel ezt az információt a hivatalos honlapján időben, ami felveti a kérdést a transzparencia hiányáról. Pellegrini ráadásul igyekezett titokban tartani ezt az üzleti tranzakciót, ami miatt jogi problémák merülhetnek fel.
Pellegrini már több mint egy éve tölti be az államfői tisztséget, de eddig nem volt világos, konkrétan kik finanszírozták a tavalyi kampányát. A sajtó és a civil szervezetek is azt feltételezték, hogy az 500 ezer eurót párttársai adományozták neki a Hlasból.
Ez az elmélet viszont nem bizonyult helytállónak, hiszen a párttagok által bevallott adományok összege nem közelítette meg ezt a számot. A politikai formáció most lezárta a találgatásokat, de a lépésük kissé késlekedett, amire az aktuality.sk portál is felhívta a figyelmet.
A Hlas politikai párt beismerte, hogy tavaly több százezer eurót vett fel egy olyan cégtől, amely Peter Pellegrini nővéréhez, Eva Pellegrinihez kapcsolódik. E kölcsönnel kapcsolatban azonban eddig nem nyújtottak tájékoztatást a közvéleménynek – az erre vonatkozó információk csupán nemrégiben kerültek fel honlapjukra. Fontos kiemelni, hogy a politikai pártoknak a jogszabályok értelmében a szerződés megkötését követő 30 napon belül kötelező nyilvánosságra hozniuk a weboldalukon a kapott kölcsön részleteit.
Abban önmagában nem lenne probléma, ha akár egy családtag is jelentős összegű kölcsönnel támogatná egy párt működését. A valódi aggályt azonban az jelenti, hogy ez a támogatás nem átlátható módon, és a vonatkozó jogszabályokkal ellentétben valósult meg.
Hogy ez hogyan van összefüggésben az elnöki kampánnyal, az már egészen könnyen kikövetkeztethető.
Pellegrini nyilatkozata szerint kampányára 499 500 eurót fordított, ami majdnem eléri a törvény által megengedett 500 ezer eurós határt. A Hlas párt már ekkor is jelentős anyagi forrással rendelkezett a parlamenti választások során elért eredményeik révén. Azonban Pellegrini nem élhetett az állami támogatásokkal, mivel a jogszabályok ezt nem engedélyezik, így kénytelen volt adományokra támaszkodni. Ez a finanszírozási mód viszont nem volt áttekinthető:
A transzparens számlán mindössze két tétel található, melyek egyenként 250 ezer eurós összeggel bírnak, és mindkettő a Hlas párttól származik.
Az, hogy kik támogatták a Hlas pártot, csak idén március végén vált nyilvánossá. Ekkor a párt, a törvény előírásainak megfelelően, közzétette a weboldalán azokat a neveket, akik a minimálbér kétszeresét – körülbelül 1500 eurót – meghaladó adományt nyújtottak.
No már most, a nyilvánosságra hozott hozzájárulások összege így is csak 446 ezer eurót tett ki - vagyis Pellegrini kampányának finanszírozásából több mint 50 ezer euró eredete kérdéses maradt.
A legfrissebb fejlemények szerint Pellegrini nővérének vállalkozása, az Element Business, 2024. január 26-án 300 ezer eurót biztosított a pártnak, ami lényegében tisztázta a kampányra fordított fennmaradó összeg forrását. Ezt a Hlas párt is megerősítette az Aktuality hírportál számára.
A kölcsönből származó forrásokat a politikai pártokról szóló törvénynek megfelelően, valamint az illetékes pártszervek döntése alapján adományként továbbítottuk az elnökjelöltnek
- jelentette be a párt.
A kölcsönt egyébként 5,5 százalékos kamattal, 2024. október 8-án vissza is fizették. Állításuk szerint nem az államtól kapott pénzből, hanem kizárólag adományokból, tagdíjakból és korábbi megtakarításaikból.
A Transparency International Slovensko (TIS) már korábban is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi köztársasági elnök valójában többet fordíthatott kampányra, mint amit bevallott. A civil szervezet becslése alapján a 700 ezer eurót is meghaladhatják a jelölt kiadásai.
Elemzőjük, Ľuboš Kostelanský pedig megerősítette a sajtó felvetését, hogy az előírt időn felül tették csak közzé az Eva Pellegrini kölcsönéből származó adományt, így szerinte törvényt sértett a párt.
Annyi bizonyos, hogy a hivatalosan elköltött összeg is csak ezzel az eddig nem ismert adománnyal jön össze. Ráadásul, ha helyesek a Transparency számításai, ez még a feltételezett 700 ezer eurós kampányköltséget is lefedné.
A kérdés csupán annyi, hogy miért választották a titkolózást a közvetett adomány kapcsán.
A TIS véleménye szerint a titkolózás és a késlekedés mögött az állhat, hogy a párt valójában az állami támogatások révén pótolta a kampány költségvetésének hiányát. Ez a helyzet azonban jóval súlyosabb szabálysértést jelentene, mint pusztán a határidőn túl nyilvánosságra hozott tranzakciók. Elemzők megjegyzik, hogy lehetséges, hogy a kölcsönt csak a választások után intézték, mindezt pedig annak érdekében, hogy utólagosan eltakarják a jogellenes finanszírozás nyomait.