Rabszolgaság gyanúja miatt felfüggesztették a BYD brazíliai gyárának építését.
A brazil hatóságok 163 kínai állampolgárt fedeztek fel, akik embertelen körülmények között dolgoztak a BYD kínai elektromos autógyártó cég egyik gyárának építkezésén Bahia államban. A munkaügyi ügyészség megállapította, hogy a munkások munkakörülményei rabszolgamunkához hasonlóak voltak, ami súlyos munkaügyi jogsértésekre utal.
A vizsgálat során napvilágra került, hogy a munkásokat Kínában egy másik vállalat foglalkoztatja, és törvénytelen módon szállították őket Brazíliába.
A jelentés alapján a brazil jogszabályok által előírt határidőknél lényegesen hosszabb időn keresztül foglalkoztatták a munkásokat, akik gyakran heti hét napon át dolgoztak, miközben embertelen körülmények között éltek és dolgoztak.
A hatóságok állítása szerint a munkavállalóknak kérelmezniük kellett az engedélyt, mielőtt elhagyhatták volna a szálláshelyüket. Ezen kívül legalább 107 esetben a munkaadó visszatartotta az alkalmazottak útlevelét is.
Brazíliában a "rabszolgasághoz hasonló körülmények" kifejezés nem csupán a kényszermunkát öleli fel, hanem magában foglalja az adósságrabszolgaságot, a megalázó munkakörülményeket, az egészségre ártalmas, hosszú munkaidőt, valamint minden olyan tevékenységet, amely az emberi méltóságot súlyosan sérti. Ez a jelenség a társadalom legsebezhetőbb rétegeit érinti, akiknek jogai gyakran figyelmen kívül maradnak.
A BYD közleményben reagált az esetre, amelyben közölték, hogy megszakították a kapcsolatot azzal a céggel, amely a munkásokat alkalmazza. A vállalat hozzátette, hogy együttműködik a hatóságokkal és segítséget nyújt a munkásoknak.
Liane Durao, a munkaügyi felügyelő, tájékoztatott arról, hogy a vizsgálatok jelenleg is zajlanak, és eddig még nem történt bírság kiszabása.
Forrás: Reuters