Áramszünet zúgott bele a Super Bowl eseményébe: érdekességek az amerikai foci döntőinek történetéből A Super Bowl, az amerikai foci csúcseseménye, nemcsak a sportág rajongóit vonzza, hanem gyakran a világ különböző pontjairól érkező nézőket is. De mi tör


Ma éjjel, magyar idő szerint már hétfőn kerül sor a Super Bowl LIX-re, amely az amerikaifoci legnagyobb eseménye. Ezúttal a Philadelphia Eagles és a Kansas City Chiefs feszül egymásnak a gyepen.

A Chiefs az elmúlt ötből négy Super Bowlban játszott és hármat meg is nyert (egyedül a visszatért Bradyvel kiálló Tampa Bay verte meg). Ha idén is győznek, nemcsak hat év alatt a negyedik győzelmük lesz, de ők lesznek az első csapat, amelyik három egymást követő Super Bowlt nyert. Tudnivalók a legnagyobb sportshowról.

A Super Bowl nem csupán egy sima sportmérkőzés; ez az amerikai popkultúra egyik legfontosabb eseménye, amely évente megragadja a figyelmet, akárcsak az Oscar-gála, a Grammy-díjátadó, a Hálaadás vagy Szent Patrik napja. Ez a különleges esemény egyszerre ötvözi a sport izgalmát, a popkultúra varázsát, a showbiznisz csillogását és a közösségi élményeket, így a nézők millióit vonzza magához minden évben.

A sportrendezvény lényege az amerikai foci legnagyobb csatája, ahol a két konferencia, az NFC és az AFC bajnoka találkozik egymással. Ez a szuperdöntő nem csupán egy mérkőzés, hanem az év egyik legjobban várt eseménye, amely tele van izgalommal és drámai pillanatokkal.

A négy jelentős profi sportliga közül – melyek közé tartozik az NBA (kosárlabda), NHL (jégkorong), MLB (baseball) és NFL (amerikai foci) – a legnagyobb népszerűségnek az NFL örvend. Ez a liga az amerikai foci szentélye, amely mára világbajnokságok színhelyévé vált. Érdekes módon a football, amelyet sokan már itthon is egyre inkább megkülönböztetnek a rögbitől, a leglátványosabb és legkedveltebb sportágként vonzza a rajongók millióit.

32 csapat mérkőzik meg egy meglehetősen összetett rendszerben szeptembertől januárig, két főcsoportban: az AFC-ben és az NFC-ben. A januári egyenes kieséses szakasz végén mindkét csoportban megrendezik a döntőt, ahol a konferenciák bajnokait hirdetik ki. A Super Bowl pedig ennek a két bajnoknak a grandiózus összecsapása, amely során a végső kupáért, a híres szuperkupáért küzdenek meg.

Mindig százmilliónál többen nézik, legutóbb több mint 123 millió nézőt regisztráltak. A 330 milliós országban ez bőven több mint a teljes lakosság egyharmada, beleértve a csecsemőket és magatehetetlen betegeket is. Vagyis, kábé minden háztartásban be van kapcsolva a tévé.

Bár a mérkőzés keleti parti idő szerint vasárnap délután fél 7-kor veszi kezdetét (ami itthon hétfő fél 1-nek felel meg), a döntő közvetítése általában már délelőtt 10-körül elindul, egy izgalmas, helyszíni élő felvezetőműsorral, amely hatalmas léptékű eseményekkel teli.

Az első Super Bowlra, amelyet 1967-ben tartottak, mindössze 9 dollárt kellett kifizetni egy jegyért. Ma viszont a belépők ára már 20.000 dollárra is felkúszhat, ami közel 8 millió forintnak felel meg!

A meccs szünetében megrendezett mini-óriáskoncert, más néven Halftime Show, kétségtelenül az év egyik legkiemelkedőbb pillanata a popzene világában. Ez az esemény önállóan is óriási jelentőséggel bír, hiszen nem csupán a sport, hanem a zene rajongói számára is emlékezetes élményeket kínál.

A fellépők hagyományosan ingyen, tehát minden honorárium nélkül vállalják a műsort, hiszen az óriási felhajtás és páratlan nézettség miatt így is bőven megéri. Lenyűgöző látvány, ahogy szűk negyedóra alatt egy olyan színpadot teremtenek a küzdőtérre, mint amilyet nagy koncertek előtt két-három napig építenek. Ennek megfelelően szerepelt már Madonna, Justin Timberlake, Bruce Springsteen, Eminem, Snoop Dog, a Who, Prince, Shakira, Jennifer Lopez, Tina Turner, Sting, Michael Jackson, a Coldplay, és persze a Rolling Stones és a U2 is. Idén Kendrick Lamar lesz a fő fellépő.

Az év egyik legmeghatározóbb eseménye zajlik a reklámipar színpadán. A mérkőzés alatt, a szünetekben és a váratlan leállások során folyamatosan reklámok árasztják el a képernyőt, méghozzá olyan költségekkel, amelyek szinte lélegzetelállítóak.

Eleve az a szabály, hogy a Super Bowl alatt csak olyan spotot szabad bemutatni, ami addig még sosem volt látható nyilvánosan. Ezért aztán a hirdetők és az ügynökségek mindent beleadnak, a legnagyobb mozi- és popsztárokat kérik fel, hogy elképesztő látványos, mozifilm színvonalú (vagy éppen faék egyszerűségű) reklámfilmekben szerepeljenek.

Idén 8 millió dollár fél percnyi reklám ára - és ez még csak az air time, a reklámidő. A filmek produkciós költségei - attól függően, hogy hány és milyen drága sztár szerepel bennük, milyen látványos és költséges trükkök, helyszínek kellenek hozzá - könnyen elérhetik a 4... vagy akár a 10 millió dollárt. (Ez már másfél és 4 milliárd forint körül van átszámítva.)

A Super Bowl alatt leadott reklámokat hagyományosan azonnal kiteszik a Youtube-ra is, ahol jellemzően akkora nézettséget érnek el, hogy megéri reklámokat leadni a reklámok előtt.

A Super Bowl napja nem csupán az amerikai foci ünnepe, hanem az év második legnagyobb "Zabálós" eseménye is, amikor az emberek a televíziók előtt ülve élvezik a finom falatokat. Ezen a napon a sörfogyasztás is csúcsra jár, hiszen a szurkolók egy jó meccs mellett a kedvenc italukat is kortyolják.

A Super Bowlnál csak Hálaadás napján esznek többet az amerikaiak. De azért, stílszerűen szólva, szépen csillog az ezüst is. A legutóbbi adatok:

Képzeld el, hogy 139,4 font (azaz körülbelül 36 millió kiló!!) guacamole és avokádó hegyekben áll! Persze, ezeket nyilvánvalóan nem egy lattéhoz szánták!

Az étkezésnél - természetesen - csak az italozás lehet izgalmasabb. (Hiszen a kocsmárosok okosan azért találták ki a csípős csirkeszárnyat, hogy a vendégek még inkább kedvet kapjanak a sörözéshez). Tavaly körülbelül 325 millió gallon sör fogyott el, ami átszámítva 1,230,258,829.8 liternek felel meg. Ez majdnem 4 liter sört jelent fejenként, ami körülbelül 8 korsónyi italt jelent.

A Super Bowlok történetében Tom Brady vitathatatlanul a legsikeresebb játékos, aki két éve fejezte be karrierjét. Az egykori csapata, a New England Patriots, a legtöbb Super Bowl győzelmet tudhatja magáénak, holtversenyben a Pittsburgh Steelers-szel, ezzel pedig mindkét csapat emlékezetes helyet foglal el a sportág annáltörténetében.

Brady pályafutása során tizennégy Super Bowl mérkőzésen lépett pályára, és hétszer emelhette a győzteseknek járó aranygyűrűt. Érdekesség, hogy egyedül ő több győzelmet könyvelhetett el, mint a legnagyobb csapatok összesített sikerei. Hatszor a New England Patriots színeiben diadalmaskodott, majd miután a csapat úgy döntött, hogy megválik tőle, a Tampa Bay Buccaneers-nél folytatta pályafutását, ahol újabb győzelmet aratott. Íme, következik róla egy 10+1 érdekesség!

A hozzám hasonló, Giants-drukkerek általában azzal próbálnak meg vigaszt találni, hogy a New York Giants az egyetlen csapat, amely valaha is legyőzte a Brady vezette Patriots-t a Super Bowlban – ráadásul nemcsak egyszer, hanem kétszer is. Azonban nem feledhetjük, hogy az utolsó győzelem már 13 éve történt, és azóta a Patriots három újabb gyűrűt nyert, míg Brady a maga négyet tudhat a zsebében. Így hát ez a kis vigasz nem éppen a legfényesebb, és inkább csak egy emlék, mintsem valódi megnyugvás.

A Patriots és a Steelers csapata egyaránt 6-6 győzelmet tudhat magáénak, ami azt jelzi, hogy a Pats eddig még sosem tudta megverni az ellenfeleit Tom Brady nélkül. Bízunk benne, hogy ez a tendencia a jövőben is folytatódik.

A legemlékezetesebb Superbowl diadalt a San Francisco 49ers könyvelhette el 1990-ben, amikor is elképesztő, 55:10-es eredménnyel múlták felül a Denver Broncos csapatát.

A Super Bowl a sztárok felvonulása is, sikk ott lenni a döntőben.

Idén is ott ragyog a legnagyobb sporteseményen a népszerű popsztár, Taylor Swift. Mivel párja, Travis Kelce a Kansas City támadójaként lép pályára, könnyen lehet, hogy ő lesz az egyik kulcsszereplő a mérkőzés során. Taylor jelenléte biztosan még különlegesebbé teszi az eseményt!

Az előző években ott voltak, tényleg többek között Paul McCartney, Kim Kardashian, Gwen Stefani, Lana Del Rey, Justin Bieber, Jimmy Kimmel, Jay Z, előző évben Adele, Bradley Cooper (aki a Philadalphia Eagles-nek drukkol, szóval jó eséllyel idén se hagyja ki.)

Egészen elképesztő módon a világ egyik legfontosabb sporteseménye 34 percig állt áramszünet miatt. Nem is olyan régen, 12 évvel ezelőtt a Baltimore Ravens a harmadik negyedben 28:6-ra vezetett a San Francisco 49-ers ellen, amikor sötétbe borult a New Orleans-i Superdome. 73 ezer néző ült töksötétben, együtt a játékosokkal, edzőkkel, tévéstábokkal és fotósokkal.

A tartalék áramforrás megakadályozta, hogy a játéktér teljesen sötétségbe boruljon, de a mozgólépcsők tehetetlenül álltak, a hitelkártya-automaták pedig leálltak, mint egy elfelejtett emlék. A csarnokokban csak a vészhelyzeti kislámpák halvány fénye szűrődött át, mintha a sötétségben rejtőző titkokat próbálnák megvilágítani.

Az okokat illetően annyit tudtunk meg, hogy egy "rendellenesség" okozta az energiarendszer automatikus leállását. Azonban kétlem, hogy ezzel bárki is jelentős előrelépést tett volna, főleg mivel az eredeti rendellenesség pontos természetét nem sikerült tisztázni.

Related posts