Rengés Csongrád vidékén - "balra" történt elmozdulás figyelhető meg.

A szombat este bekövetkezett 3,6 magnitúdójú földrengést követően az éjszaka során Csongrád térségében folyamatos utórengések zajlottak. Erről számolt be a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma a hivatalos Facebook-oldalán vasárnap.
A bejelentések alapján eddig öt olyan utórengés volt, amit a lakosság is érzékelt, 1,9-2,4 közötti magnitúdóval. Emellett számos olyan eseményt is "látnak", ami csak műszeresen kimutatható. A kutatóintézet munkatársai a helyszínen egy ideiglenes mérőállomást helyeznek el, amely lehetővé teszi a rengések pontosabb helymeghatározását, mélységük becslését.
Választ adtak arra a kérdésre is, miért rázkódik a föld a mi hazánk alatt. Területünk alatt olyan kőzetlemezek találhatóak, amelyek folyamatosan feszültséget halmoznak fel. Ennek egyik legfontosabb oka, hogy az Adriai kőzetlemez lassú, de kitartó északi irányú elmozdulása mellett az óramutató járásával ellentétes irányban is forog. Ez a dinamikus mozgás "harapófogóba" szorítja a Kárpát-medence alatti kőzetlemezeket, amelyek így az Adriai- és az Európai-kőzetlemez közé kerülnek.
A legutóbbi földrengések egyre nagyobb mélységből, több mint 10 kilométeres mélységből származnak, és olyan geológiai törésvonalak közelében zajlanak, amelyeket már korábban is aktív szerkezeti zónaként tartottak nyilván.
Ezek olyan területek, ahol a földkéreg összetevői a mai napig fokozatosan elmozdulnak egymással szemben.
A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium szakértői folyamatosan figyelemmel kísérik az utórengéseket, és az elkövetkező napokban összegyűjtött adatok alapján részletesebb földtani elemzés várható. Jelenleg már egyértelműen arra lehet következtetni, hogy a jelenség természetes, tektonikai eredetű földrengésekből fakad. A rendelkezésre álló adatok alapján valószínűsíthető, hogy ezek a földrengések a Dél-Alföld alatt húzódó, kelet-északkelet és nyugat-délnyugati irányú mély törésvonalakhoz kapcsolódnak. E területeken jelenleg is megfigyelhető oldalirányú elmozdulás tapasztalható, amely "balos" jellegű. Ez annyit jelent, hogy ha a törésvonal két oldalán állunk, a bal kezünket nézve a mozgás a saját irányunkba történik.
Ezen aktív szerkezeti zónák közül több is szerepel Koroknai és munkatársai (2020) földtani térképén (lásd a fenti Facebook-bejegyzést). A mostani földrengések is legvalószínűbben ezekhez köthetőek. Kisebb utórengések a következő napokban is előfordulhatnak - írták.