Gigantikus jelzőlámpa-bukás: a német kormány háromszögletű arca a politikai mélyvízben A német politikai táj egy újabb meglepő fordulattal gazdagodott, hiszen a jelzőlámpa-koalíció, amely három párt – a szociáldemokraták, a zöldek és a liberálisok – együ


Egy új fejezet zárult le Németország politikai táján. A jelzőlámpa koalíció, amely a szociáldemokraták, a Zöldek és a liberális FDP színeiből állt, most búcsúra kényszerült, együtt a vezető politikusával. Mindez egy évvel korábban, a tervezett időpontnál is sürgetőbbé vált.

Olaf Scholz, Robert Habeck, Christian Lindner – ezek a nevek a német politikai élet meghatározó alakjait jelképezik: a szociáldemokraták korábbi kancellárját, a zöldpárti alkancellárt és gazdasági minisztert, valamint a koalíciót tavaly novemberben megrengető liberális párt vezetőjét és pénzügyminiszterét. Most mindhárman úgy döntöttek, hogy búcsút intenek a politikai színtérnek, önként, de a munkájuk következményeként.

A vasárnapi előre hozott választások során a német politikai életet jelentős változások jellemzik: a konzervatív CDU/CSU párt, mint az ellenzék domináló ereje, győzelmet aratott, ezzel leváltva a jelzőlámpa-koalíciót, és új irányvonalat képviselve a Bundestag összetételében. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a német parlament alsóháza az új választójogi törvény következtében a korábbi 736 képviselőről 630 főre csökkent, így nemcsak a politikai erőviszonyok, hanem a pártok helyezkedése is átalakulóban van a parlamenti padsorokban.

A kancellár, Olaf Scholz, aki a hét végi szavazás előtt még reménykedett abban, hogy pártja jelöltjeként megőrzi pozícióját, most a búcsúzás keserű pillanataival néz szembe. Az SPD számára a szavazás nem csupán egy rossz eredményt hozott, hanem történelmi vereségként vonult be a politikai annalákba, hiszen a párt szavazatvesztésének mértéke meglepte a szakértőket is. Bár Scholz számára, mint távozó kancellár számára csekély vigaszt nyújt, hogy a kereszténydemokrata Friedrich Merz, a leendő kancellár, a szociáldemokratákkal való nagykoalíció mellett állapodna meg, a helyzet mégis drámai fordulatot vett. Scholz határozottan kijelentette, hogy riválisa ne számítson rá a jövő politikai játszmáiban, mivel ő csupán a Potsdam-i választókerület képviselőjeként kíván tovább politizálni, elfeledve a kancellári ambíciókat.

Az eddigi gazdasági miniszter, a Zöldek Pártjának kancellárjelöltje, Robert Habeck is hasonló lépésre szánta el magát. Bár a választások során pártja a szociáldemokratákhoz képest kisebb mértékű vereséget szenvedett el, ez mégis elegendő volt számára, hogy visszavonulót fújjon. Az elmúlt években sok kritikát kapott politikus először azt nyilatkozta, hogy távozik a politikai életből, de a támogató üzenetek hatására végül úgy döntött, hogy képviselői mandátumát mégis elfogadja, ám pártján belül nem vállal aktív szerepet. A választási kudarc ellenére Habeck népszerűsége megmaradt a párttagság körében; a hírek szerint több mint 250 ezer aláírás érkezett, amelyben arra kérik, hogy ne hagyja el a politikát.

A Zöldek másik prominens képviselője, Annalena Baerbock külügyminiszter jövője a parlamentben szintén nem mentes a kérdőjelektől. Jelenleg még nem árulta el, hogy a Zöldek színeiben milyen pozíciót szeretne betölteni a jövőben.

A legnagyobb koalíciós veszteség a szabad demokraták (FDP) eddigi vezetője, Christian Lindner. Pártja drámai módon elmaradt az 5 százalékos parlamenti küszöbtől, így nem lesz jelen az új Bundestagban. Már a választás estéjén, vasárnap, bejelentette, hogy kilép a pártjából és felhagy a politikai pályafutásával. Nem meglepő, hogy így nyilatkozott, hiszen a politikai élet mellett is van más lehetőség, különösen, hogy fiatal felesége babát vár. Lindner igyekezett bátorítani pártját azzal, hogy hosszú távon az FDP nem adja fel, és az Európai Parlamentben továbbra is képviselheti Németország érdekeit.

Ami az utódok kérdését illeti, a távozók posztjaira számos új jelentkező érkezett. Például a szociáldemokrata párt élére és a frakció élére a társelnök, Lars Klingbeil lépett előre. Elemzők véleménye szerint a nagykoalíció keretein belül akár alkancellári pozícióra is pályázhat.

A Zöldek Pártjában Ricarda Lang új arcként tűnhet fel, miután korábban távozott a párt vezetéséből. Ennek köszönhetően a koalíciós kudarcok kevésbé érintették őt, ami előnyös helyzetet teremt számára. Ezen kívül kiemelkedő képességei vannak a közösségi média kezelésében, ahol a Zöldek között szinte verhetetlennek számít.

Az FDP háza táján nem igazán tapasztalható nagy érdeklődés Lindner öröksége iránt. A liberális miniszterek már jelezték, hogy nem kívánják vállalni a párt vezetését, és a frakcióvezető, Christian Dürr távozása is a levegőben lóg. Ezért teljesen új vezetőre lenne szükség, aki képes lenne újraéleszteni a korábbi kormánypártot.

Related posts