Riasztó, hogy milyen szennyező anyagok terjednek a vízben és a levegőben: ezek könnyedén bejuthatnak bárki szervezetébe - Agrárszektor.
A mikroműanyagok - az 5 mm-nél kisebb műanyag részecskék - mára mindenhol jelen vannak környezetünkben. Talajban, vízben és levegőben egyaránt megtalálhatók, sőt, az élőlények szervezetébe is bekerülnek. Az emberi szervezetbe hetente akár egy bankkártyányi műanyag is bejuthat ilyen formában, ami jelentősen növeli bizonyos betegségek és a halálozás kockázatát. Az óceánok élővilága különösen veszélyeztetett e tekintetben. A tengerekbe kerülő műanyaghulladék nagy része apró részecskékre bomlik, amelyek felhalmozódnak az üledékben és bekerülnek a táplálékláncba. A polisztirol, mint az egyik leggyakrabban használt műanyag, különösen problémás ebből a szempontból.
Egy brazil kutatócsoport nemrégiben egy igazán különleges élőlényt fedezett fel: a tardigrádát, közismert nevén a medveállatkát. Ez a mikroszkopikus méretű organizmus rendkívüli alkalmazkodóképességéről ismert, hiszen extrém körülmények között is képes életben maradni. Érdekesség, hogy valamilyen oknál fogva elkerüli a mikroműanyagok felvételét. A PeerJ Life and Environment című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány keretében a kutatók több mint 5000 apró élőlényt vizsgáltak, beleértve fonálférgeket, atkákat és rákféléket. Az eredmények meglepőek voltak: míg a legtöbb vizsgált faj belebotlott a mikroműanyag részecskékbe, a tardigrádák szervezetében egyáltalán nem találtak ilyen szennyeződést.
A medveállatkák szájszerkezetének egyedi felépítése lehet a magyarázat erre a jelenségre
A kutatók megállapították, hogy a tardigrádák különböző fajtái között eltérések lehetnek a képességeikben. Megemlítették, hogy bár a medveállatkák belsejében nem találtak mikroműanyagokat, a külső felületükön, főként a lábaikon, jelentős mennyiségű műanyag részecske volt jelen. Ez azt jelzi, hogy noha ezek az élőlények nem szívják fel ezeket az anyagokat, a környezeti szennyezés hatásaitól ők sem mentesülnek teljes mértékben.