Robotok forradalmasítják a vendéglátás világát: Egy neves kínai vállalat innovatív termékei érkeznek Magyarországra - E-volution - DigitalHungary - Ahol a digitális és valóságos világ találkozik. Fedezd fel az élet virtuális dimenzióit!

A vendéglátóiparban tapasztalható munkaerőhiány, a folyamatos fluktuáció és a növekvő bérköltségek komoly kihívások elé állítják az éttermeket, szállodákat és rendezvényszervezőket. Ezekre a problémákra azonban a modern technológia lehet a kulcs. A Magyarországon is elérhető vendéglátóipari robotok nemcsak jelentős költségmegtakarítást hozhatnak a vállalkozások számára, hanem egyúttal fokozzák a működés hatékonyságát és a vendégek elégedettségét is.
A vendéglátóipar folyamatosan átalakul, és az automatizáció egyre inkább a középpontba kerül ebben a dinamikus szegmensben. A vendéglátóipari robotok, amelyek már számos helyen népszerűséget nyertek el, olyan feladatokat végeznek, amelyek a hagyományos emberi munkafolyamatokat kiegészítik. Legyen szó rendelésfelvételről, asztalfoglalások kezeléséről vagy akár az éttermek kiszolgálásáról, ezek az innovatív megoldások hatékonyabbá teszik a napi működést. Ahogy a technológia fejlődik, úgy a robotok egyre bonyolultabb feladatok ellátására is képessé válnak, ami jelentős előnyöket biztosít a vendéglátóipari vállalkozások számára, lehetővé téve számukra, hogy versenyképesebbek legyenek a piacon.
Poleszák Szabina, a KEENON robotok hivatalos magyarországi forgalmazójának ügyvezetője kiemelte, hogy a robotok nem helyettesítik az embereket, hanem éppen ellenkezőleg: támogatják és megkönnyítik a mindennapi feladatokat. Ezek az innovatív megoldások növelik a hatékonyságot és emelik a vendéglátás színvonalát, ráadásul a munkaerőhiányos időszakokban is biztosítják a zökkenőmentes működést.
Már robotok tízezreit telepítették, 60 országban
A KEENON Robotics piacvezető a szolgáltatórobotok szegmensében. 2023-ban a cég 44,8 százalékos részesedéssel rendelkezett, világszerte több mint százezer robotot telepített éttermekben, szállodákban és más iparágakban. A kínai vállalat több mint 60 országban és 600 városban van jelen, köztük az Egyesült Államokban, Németországban, Japánban és Dél-Koreában. A cég robotjai dolgoznak a tokiói Sheraton Hotelben, a washingtoni Dulles Airport Hiltonban, de ljubljanai szupermarketekben is. A portfolióban éttermi, szállodai, szállító és takarító robotok egyaránt megtalálhatók.
"A robotok képesek ellátni a fizikailag megterhelőbb és monoton feladatokat, így tehermentesítik az alkalmazottakat, lehetővé téve számukra, hogy a vendéglátás emberi aspektusaira összpontosítsanak" - emelte ki Poleszák Szabina, a HELLOVAIO Kft. ügyvezetője. Hozzátette, hogy egy vendéglátóegységben akár 20 robot is dolgozhat párhuzamosan, ami lehetővé teszi, hogy hatalmas területet képesek lefedni. "Az innovatív, robotizált kiszolgálás modern arculatot kölcsönöz az éttermeknek, így kiemelkedhetnek a versenytársaik közül. Ráadásul a robotok jelenléte szórakoztató élményt nyújt, ami növeli a vendégélményt. Így valószínű, hogy sokan visszatérnek egy olyan helyre, ahol futurisztikus és korszerű kiszolgálásban volt részük."
Hosszú távon gazdaságosabb, mint egy felszolgáló.
Egy a vendéglátóiparban dolgozó robot, bár sokkal gazdaságosabb megoldás, mint egy hagyományos felszolgáló, nem arra hivatott, hogy teljes mértékben helyettesítse az emberi munkaerőt. Sokkal inkább kiegészíti és segíti az emberek munkáját, lehetővé téve számukra, hogy több figyelmet fordíthassanak a vendégek élményére és igényeire.
"Egy KEENON robot havi fenntartási költsége csupán a felszolgáló bérköltségének negyede. Ha egy pincér havi kiadása 1 millió forint, akkor egy 10 éves beruházás alapján a robot havi költsége még a 80.000 forintot sem éri el, ami naponta kevesebb, mint 3.000 forintot jelent" - magyarázta az ügyvezető. "Azonban a bérköltség itt nem áll meg - egy felszolgáló alkalmazása számos egyéb költséget is magában foglal, a munkáltatói járulékokat és adókat, a munkaruhát és annak tisztítását, utazási és étkezési hozzájárulást, a betegszabadságot és táppénzt, a szabadság alatti bérköltséget, esetleges túlórákat és bónuszokat."
A jelenlegi munkaerőpiaci trendek szerint 2025-re egy átlagos pincér nettó jövedelme elérheti az 500.000 forintot. Ezt figyelembe véve a munkáltatóknak legalább 850.000 forintot kell költeniük, ha hozzászámítjuk a különböző járulékokat és közterheket. A havi minimális költség, amelyet egy felszolgálónak kell biztosítani, már meghaladja az 1 millió forintot. Ezzel szemben egy KEENON robot egy egyszeri befektetést igényel, amelynek megtérülése akár egy éven belül is megtörténhet.
Egy robot a megrendelést követően csupán néhány nap leforgása alatt elkezdheti a munkát, hála a magyarországi raktárunk hatékony működésének.
"Az ár magában foglalja a kiszállítás költségét, a programozási szolgáltatásokat, valamint a 0-24 órás online szervizt, amely közvetlen kapcsolatban áll a gyártóval. Azonnal végeznek hibaelemzést és szükség esetén javítást is. A rendkívül tartós robotok akár 6 éven át is problémamentesen üzemelnek karbantartás nélkül" - mondta az ügyvezető.
Jelenleg egy kivételes finanszírozási lehetőség áll rendelkezésre, amely már az első hónaptól kezdve számottevő megtakarítást kínál a robot vásárlásával. Ezek a robotok a folyamatos szoftverfrissítések révén mindig a legmodernebb technológiai újításokkal működnek, így hatékonyan támogatják a vállalkozások napi működését.