Segítség! Úgy tűnik, a gyerekem egyre inkább a dadus társaságát élvezi, mint az enyémet!
Ha a gyermeked folyamatosan arról beszél, mennyire kedvel valaki mást, az fájdalmas érzéseket kelthet benned. Fontos, hogy megértsd, ez a helyzet nem csak rólad szól, hanem a gyermek érzelmi fejlődéséről is. Hogyan tudod ezt a helyzetet kezelni? Először is, figyelj a saját érzéseidre, és próbáld meg ne hagyni, hogy a fájdalmad befolyásolja a gyermekeddel való kapcsolatodat. Beszélgess vele nyíltan az érzéseidről, de ügyelj arra, hogy ne terheld meg a saját érzelmeiddel. Kérdezd meg őt, hogy mit érez a másik iránt, és próbáld megérteni, miért fontos számára az a kapcsolat. Emellett érdemes hangsúlyozni a szeretet és a barátság sokszínűségét. Magyarázd el, hogy lehet sok embert szeretni, és ez nem csökkenti a köztetek lévő köteléket. Fontos, hogy a gyermeked érezze, mindig számíthat rád, függetlenül attól, hogy kivel áll kapcsolatban. Végül, próbálj meg nyitott maradni, és támogasd a gyermeked érzelmi fejlődését, miközben megtartod a saját érzéseidet is. A kommunikáció és a megértés kulcsfontosságú ahhoz, hogy mindketten jól érezzétek magatokat ebben a helyzetben.
A végtelen szeretet mellett a szülői lét egyik kihívása, hogy a gyerekek olykor olyan dolgokat mondanak és tesznek, amelyek mélyen megsebzik a szívünket – természetesen nem szándékosan. A gyerekek gyakran váltogatják a kedvenc szülőjüket, és mindannyian ismerjük az apás vagy anyás időszakokat, amikor egy kicsi olyan, mint egy matrica, ami az egyik szülőhöz tapad, míg a másikatól egyenesen rémület fogja el.
Ilyenkor az elutasított szülő természetesen szomorúsággal tölti el a helyzet, de a remény mindig ott lebeg a szívében: hamarosan elérkezik az idő, amikor a helyzet megfordul, és te leszel a gyermek kedvence, míg a párod egy kicsit háttérbe szorul. Persze ezt az időszakot egyedül a kamaszkor árnyékolja be, amikor mindkét szülő a háttérbe vonul, de ne szaladjunk ennyire előre! Mi történik viszont abban az esetben, ha a gyermek más személyekhez vonzódik jobban, mondjuk a bölcsődei dadushoz vagy egy bébiszitterhez? Milyen érzéseket ébreszt ez a szülőkben, és hogyan kezelhetik ezt a helyzetet?
Bár néha szívszorító érzés, amikor a gyermeked boldogan siet a dadushoz, vagy amikor azt mondja, hogy az óvónő sokkal kedvesebb, mint te, egy pszichológus szerint ez az érzés valójában a jó nevelésed jele. Ha a gyerkőcöd ilyen könnyedén kötődik másokhoz, az azt mutatja, hogy biztonságban érzi magát melletted, és ez a szeretetteljes légkör, amelyet teremtettél, lehetővé teszi számára, hogy másokkal is mély kapcsolatokat építsen.
Szülőként rengeteg kisebb-nagyobb feladattal zsonglőrködsz nap mint nap, és az a felelősség, hogy mindent menedzselsz, mind az idődből, mind az energiádból sokat követel. Azok a gondozók, akik nem szülői szerepben vannak a gyerek életében, mint a dadusok, óvónők, tanítók, "sok koncentrált és irányított figyelmet és megerősítést adnak a gyereknek - mondta el Dr. Alexandra Stratyner New York-i pszichológus a Scary Mommy-nak.
- Ha egy gondozó rendszeresen jelen van, amikor a szülő a napi élethez szükséges feladatokkal foglalkozik, akkor ebben a külső személyben megbízik a gyerek, ami normális a fejlődésében.
Teljesen normális, hogy a gyerekek örömmel fogadják, ha valaki kizárólag rájuk figyel, azonban sajnos nem lehet megjósolni, hogy ez a privilégium meddig fog tartani. Stratyner megfogalmazása szerint a nem szülői gondozók iránti kötődés bármely életkorban vagy fejlődési szakaszban megjelenhet: "Ez lehet egy rövid periódus, de akár éveken át is fennállhat, hiszen a gyermek szociális és érzelmi szükségletei folyamatosan változnak."
Bár nyilvánvalóan fájdalmas, Stratyner arra hívja fel a figyelmet, hogy „ez valójában nem feltétlenül negatív jelenség”. A szülőknek fontos megtanulniuk kezelni a bennük felmerülő féltékenységet, miközben a gondozó biztosítja a gyerek számára a stabilitást és biztonságot. A különleges figyelem, amelyet a gyermek kap, egyrészt azt mutatja, hogy képes érzelmi kötődést kialakítani, másrészt pedig azt is jelenti, hogy egy támogató személy jelenléte mindig előnyös, hiszen sosem árt, ha több szeretetteljes figura veszi körül a gyermeket.
A többi gondozó különleges nézőpontokat nyújthat, amelyek jótékony hatással lehetnek a gyermek fejlődésére - emeli ki a szakértő. - Például bevezethetik őt egy olyan hobbi világába, amely iránt eddig nem mutatott érdeklődést.
Reális szemlélettel nézve nem a legoptimálisabb helyzet, ha a gyermeked kizárólag veled alakít ki kapcsolatot, még ha ez időnként nehézségekkel is jár.
A szakember azt javasolja, hogy semmiképpen se beszéljük le a gyereket arról, hogy ragaszkodjon másokhoz, inkább arra koncentráljunk, hogy a saját kapcsolatunkat építsük vele. A rendszeres, minőségi időtöltés - mint az esti meseolvasás vagy a családi hagyományok - erősíti a szülő és gyerek között a kötődést, ami nem lesz attól kevesebb, hogy most épp a dadusért rajong a gyermek.