A forint jelentős erősödést mutatott az utóbbi időszakban, de a szakértők szerint nem kizárt, hogy nemsokára újabb irányváltás következik be. A G7 elemzései alapján érdemes figyelemmel kísérni a gazdasági eseményeket, hiszen a piaci mozgások gyorsan válto

Mély bázisról, de jelentősen erősödött a forint idén; igaz, az euró-forint árfolyam még mindig nem érte el a kormány által várt szintet.
Számokban kifejezve: január első hétfőjén az euró-forint árfolyam 416 körül alakult, ám csütörtök reggelre ez a szám már 401-hez közelített. Délutánra pedig csupán egy enyhe emelkedést mutatott.
Tágabb kontextus: "Csütörtökön 7 százalékkal estek vissza az európai földgázárak, de ez még mindig nem egy normalizált szint. A háború előtt 10 euró körüli árak jellemezték a gáztőzsdét, és még 2024 elején is a jelenlegi 50 euró feletti szintnek a felébe került a földgáz" - mondta a Concorde vezető makrogazdasági elemzője, Jobbágy Sándor a G7-nek.
Igen, de: az erősödés hiába tűnik masszívnak, az euró-forint árfolyam még mindig nem érte el azt a 397,5-ös szintet, amellyel a magyar kormány számolt, amikor az idei költségvetést tervezte. Utoljára szeptemberben állt ezen a szinten a forint az euróhoz képest.
Reakciók: "A forintárfolyam február 13-ai alakulásában szerepet játszik, hogy Vlagyimir Putyin meghívta Donald Trumpot az ukrajnai tűzszünettel kapcsolatos tárgyalásra. A tűzszünet azonban nem jelentené azt, hogy ezt követően a kereskedelmi kapcsolatok azonnal normalizálódnak" - mondta Jobbágy.
Mi vár ránk a közeljövőben? Az elemző véleménye szerint a pénteken és szombaton megrendezésre kerülő müncheni biztonsági konferencia is hozzájárulhat a tűzszünettel kapcsolatos kedvező hangulat fokozódásához, amelynek következtében a forint még inkább megerősödhet.