Az üdülők révén jelentős előnyökhöz juthatnak a lakástakarékosok, emellett a balatoni lakások is új fényben tündökölhetnek.
A lakás-takarékpénztárakra vonatkozó őszi szabályozási módosítás eredményeként mostantól üdülők vásárlására és felújítására is felhasználható a felhalmozott megtakarítás és az ahhoz kapcsolódó hitel. Ez a változás különösen előnyös a lakástakarékok számára, hiszen lehetőséget biztosít a megtakarítók szélesebb körének, hogy közelgő álmaikat valóra válthassák, miközben a pénzügyi tudatosságot is erősíti.
Jelentős méretű új, potenciális ügyfélkörhöz jutott a három hazai lakás-takarékpénztár a rájuk vonatkozó szabályozás október végi módosításával: eszerint a lakáscélt kiterjesztették a tulajdoni lapon üdülőként megnevezett ingatlanokra is, tehát most már ezeknek az ingatlanoknak a megvásárlására, felújítására, vagy éppen bővítésére is fordíthatják a megtakarításukat a három hazai lakástakarék ügyfelei.
Az érintett ingatlanok köre persze eltörpül az idei év elején mintegy 4,6 millió ingatlant számláló, teljes magyarországi lakásállomány mellett, de a becslések szerint a nagyjából 250 ezer, nyaralóként vagy hétvégi házként használt ingatlan így sem nevezhető elhanyagolható tételnek.
A magyar üdülőingatlanok többsége a Balaton és a Velencei-tó partvidékére, valamint a népszerű fürdővárosokba, illetve folyóink mentén található. Az utóbbi időszakban azonban egyre inkább elterjedt, hogy a vásárlók lakóingatlanokat szereznek be hétvégi házként való használatra. Ez a tendencia különösen a Balaton környékén figyelhető meg, ahol a természet közelsége és a vízparti életstílus vonzereje egyre több embert csábít.
Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője nyilatkozott lapunknak arról, hogy az üdülők kedvezményezetti körbe vonása számos előnnyel jár a lakástakarékok számára. Ezek az ingatlanok ugyanis nem minden pénzügyi szolgáltatónál és helyzetben tartoznak a lakáshitellel finanszírozható kategóriába. Ezért a nyaralók vásárlása sok esetben kizárólag szabad felhasználású jelzáloghitellel, személyi kölcsönnel, vagy - inkább elméleti lehetőségként - babaváró hitellel valósítható meg. Gergely Péter arra is felhívta a figyelmet, hogy az üdülő besorolású ingatlanok gyakran kimaradnak a különböző támogatási programokból: például a CSOK, értelemszerűen, nem használható nyaralók megvásárlására, és az újrainduló Otthonfelújítási Program keretein belül sem vehetők igénybe kedvezményes hitelek e típusú ingatlanok esetében.
Ráadásul, ahogy emlékeztetett, a 2018. október 16-ig megkötött, de a jövőben lejáró szerződések esetében sem veszítik el az állami támogatást, még akkor sem, ha a szerződő a megtakarítását üdülő célokra fordítja.
A BiztosDöntés.hu szakértője hangsúlyozta, hogy a könnyítések nem vonatkoznak minden olyan ingatlanra, amelyet üdülési céllal vagy hétvégi házként használnak. Például, ha egy külterületen található zártkerti házikót szeretnénk megvásárolni, akkor a lakás-takarékpénztári megtakarítás nem lesz alkalmazható.
„A szakértő azt ajánlja, hogy a szövegedet tedd különlegessé.”
A három hazai lakás-takarékpénztár változatlanul a teljes megtakarítási időszakra vetített, 10-30 százalékos kamatbónuszokkal igyekszik semlegesíteni a megtakarítások utáni állami támogatás eltűnésének hatását, ám a pénzintézetek konstrukciói között azért fedezhetők fel különbségek.
Az Erste Lakástakaréknál havi 10 ezer és 50 ezer forint között mozoghat (tízezres lépésközökkel) a vállalt megtakarítás összege, a megtakarítási időszak pedig 5, 8 és 10 éves lehet a bank lakástakarék kalkulátora szerint. Az ötéves módozatnál 15 százalékos, a 8 és 10 évesnél pedig 30 százalékos kamatbónuszt kínál a feltételek teljesítése esetén az Erste Lakástakarék. A tízéves megtakarítási időszak mellett kínált konstrukciónál ugyanakkor legalább 4 év eltelte után lehetőség nyílik részkifizetésre is. Az Erste Lakástakarék most akciót is érvényben tart: a szerződéses összeg egy százalékának megfelelő számlanyitási díjat elengedik abban az esetben, ha az ügyfél teljesíti a vonatkozó feltételeket - például a megtakarítási időszak alatt nem szünteti meg a szerződést, és csoportos beszedési megbízással, Erstés számláról fizeti be a havi díjat. Az Erste Lakástakaréknál az ügyfelek szerződhetnek a George online platformon keresztül is.
A Fundamenta ügyfelei akár százezer forintos havi befizetést is vállalhatnak, miközben a szerződéses összeg a 39,8 millió forintot is elérheti. A lakástakarék több promóciót is érvényben tart: a Gyerek akciónál például, ha Otthontervező Lakásszámlát, vagy Gyarapodó Lakásszámlát nyit az ügyfél, és kedvezményezettként kiskorú közeli hozzátartozóját jelöli meg, úgy a választott lakásszámla termékkedvezményén felül további fix 5 százalékos bónuszt írnak jóvá az akciós feltételek teljesítésekor. A Fundamenta Lakáskassza emellett a szerződést hosszabbítóknak is futtat akciót "Plusz 25 Bónusz akció" néven: itt a 2018. október 16-ig megkötött szerződéseknél az eredeti szerződés szerinti állami támogatás jogosultság időszakának lejártát, míg 2018. október 16. napja után megkötött szerződéseknél a szerződésmódosítás aláírását követő minden egyes megtakarítási évben az adott megtakarítási évben elhelyezett betétösszegre egyszeri, éves, 25 százalékos bónuszt ír jóvá az akciós feltételek maradéktalan teljesítésekor a pénzügyi szolgáltató. A Gyarapodó Lakásszámla nevű konstrukciónál pedig progresszív bónuszt fizet a szolgáltató, amely annál magasabb, minél nagyobb a havi megtakarítás. Ha pedig az ügyfél a szintén most futó az Extra jóváírási akció időszaka alatt lakásszámlát nyit, akkor a vállalt havi megtakarítás mértékétől függően a szerződéses összege 1,25, vagy 1,75 százalékát jóváírjuk a megtakarítási időszak lejárata után a kiutaláskor.
Az OTP Lakástakarék friss ügyfelei mostantól kényelmesen, a mobil- és internetbankon keresztül is köthetnek szerződést. A megtakarítás havi összege 10 ezer és 50 ezer forint között választható, és két különböző módozat közül dönthetnek: a négyéves megtakarítási időszak végén 10%-os kamatbónusz, míg a nyolcéves periódus után már 30%-os bónusz jár.
A hétvégi ház, nyaraló vásárlása előtt persze nem csak a vételár előteremtésének módját, hanem az ingatlan fenntartásának kérdéseit is alaposan át kell gondolni - emlékeztetett Gergely Péter. Az már széles körben ismert, hogy az ártérben fekvő üdülőkre - és lakóházakra - nem kötnek vagyonbiztosítást a biztosítók.
Fontos megjegyezni, hogy mivel ezek az ingatlanok általában nem folyamatosan lakottak,
a vagyonbiztosítás tarifái is magasabbak az átlagosnál: ez pedig azért van így, mert fennáll a kockázata annak, hogy káresemény bekövetkeztekor csak később észleli a bajt a tulajdonos, ami növeli a kár értékét.
Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk az ingatlanokkal kapcsolatos helyi adózási szabályokról, és figyeljünk arra is, hogy a nyaralónk, vagy a családi ház, amelyet nyaralásra használunk, rendszeres ellenőrzésen essen át.