Újabb incidens a Balti-tengeren: a norvég haditengerészet rajtaütött egy hajón, amelyet a mélytengeri kábelek szabotálásával vádolnak. A legénység gyanús körülmények között került a hatóságok látókörébe, ami újabb aggodalmakat vet fel a térség biztonsági
A járművet Szentpétervár és Murmanszk kikötői között állították meg. A norvég hatóságok szerint a hajónak köze lehet a közelmúltban végrehajtott mélytengeri szabotázsakciókhoz.
A norvég hatóságok feltartóztattak egy második hajót is, amelyet a Balti-tengeren történt legutóbbi adatkábel-szabotázzsal gyanúsítanak, nem sokkal azután, hogy Svédország is lefoglalt egy orosz járművet a Balti-tengeren.
A rendőrség és határőrség a közleményei alapján az oroszországi Szentpétervár és Murmanszk kikötői között közlekedő hajót Lettország jogsegélykérelme nyomán foglalták le s vontatták az észak-norvégiai Tromso kikötőjébe.
A hatóságok tájékoztatása szerint, a Politiet norvég hírportálon közzétett információk alapján, jelenleg nincsenek bűncselekményre utaló jellegű nyomok.
A Norvégiában nyilvántartott Silver Dania csütörtöki megállítása nem sokkal azután történt, hogy a svéd hatóságok is elfogtak egy hajót a Balti-tengeren, amelyet azzal vádolnak, hogy részt vett egy Svédország és Lettország közötti kábel megrongálásában.
Norvégia csatlakozik a nemzetközi nyomozás keretein belül zajló eseményekhez.
A svéd hatóságok által őrizetbe vett Vezhen nevű áruszállító hajó tulajdonosa határozottan visszautasította, hogy a legénység szándékos károkozásra törekedett volna. Elmondása szerint az egyik horgony az intenzív szél hatására került a vízbe, és a tengerfenéken való végighúzása véletlen következmény volt. A tulajdonos hangsúlyozta, hogy a hatóságok nem találtak egyetlen kábelt sem, sem véletlen, sem szándékos jelleggel.
Andris Spruds védelmi miniszter szerdán közzétett nyilatkozata alapján a balti és skandináv országok által nyilvántartott hajók közül négy-öt lehet érintett az adatkábel megrongálásában. Eddig csupán kettőt sikerült megállítani.
A térségben történt hasonló incidensek sorozata fokozta az infrastruktúra biztonságával kapcsolatos aggodalmakat. S bár eddig egyik esetnél sem sikerült bizonyítani, hogy szándékos szabotázsról lett volna szó, számos politikai döntéshozó és biztonsági szakember felvetette a szándékos, rosszindulatú tevékenység lehetőségét.