A Zika-vírus különös hatással van az emberi bőrre, amely szúnyogmágnesként vonzza a vérszívókat.


Olyan változásokat indíthat be az emberi bőrben a Zika-vírus, ami azt lényegében egy nagy "szúnyogmágnessé" teszi - írja a Phys.org a Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) közleménye alapján.

"Az általunk végzett kutatások rámutatnak arra, hogy a Zika-vírus nem csupán passzívan terjed, hanem aktívan befolyásolja az emberi életfolyamatokat, hogy biztosítsa saját túlélését" - nyilatkozta Noushin Emami, az LSTM fertőző betegségekkel foglalkozó kutatója, aki a csütörtökön megjelent Communications Biology folyóiratban publikált tanulmány társszerzője.

A legújabb kutatások szerint a Zika-vírus képes módosítani a bőr fibroblasztjaiként ismert kötőszöveti sejtek genetikai kifejeződését, mindezt laboratóriumi környezetben végzett vizsgálatok alapján. A sejtek anyagcsere-folyamataiban bekövetkező változások következtében megnövekszik a bőrön keresztül távozó illékony szerves vegyületek (VOC) mennyisége. Ezek a vegyületek vonzóvá tehetik a környezetet a szúnyogok számára, így növelve a csípéseik valószínűségét, ami a vírus további terjedéséhez vezethet.

"A zikás megbetegedések számának folyamatos növekedése és az Aedes szúnyogok elterjedési területének kiterjedése rávilágít arra, hogy a kórokozó terjedésének mechanizmusainak megértése új lehetőségeket kínálhat a fertőzésekkel szembeni védekezéshez. Ezek a felismerések új stratégiák kidolgozásához vezethetnek az arbovírusok okozta fertőzések elleni harcban" – nyilatkozta a kutató.

A Zika-vírus (ZIKV) 2015 és 2016 között jelentős járványt idézett elő, különösen Brazíliában, ahol körülbelül 1,5 millió ember fertőződött meg a szúnyogok által terjesztett kórokozóval. Habár a legtöbb eset viszonylag enyhe lefolyású volt, a vírussal megfertőződött terhes nők esetében aggodalomra ad okot, hogy a kórokozó átjuthat a magzatra, ami súlyos idegrendszeri fejlődési rendellenességekhez vezethet.

Related posts