Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy garantálják a bérek és nyugdíjak időben történő kifizetését – erről részletesen egy videóban beszélt.
Szombaton a kormány hivatalosan is jóváhagyta az RMDSZ által irányított Pénzügyminisztérium által készített törvénytervezeteket, amelyek az állami költségvetést és a társadalombiztosítási költségvetést érintik.
"Rekordösszegű, 150 milliárd lejes beruházásokkal a költségvetési hiány 7 százalékra csökkentése mellett is biztosítjuk a bérek és nyugdíjak kifizetését, támogatjuk a rászorulókat, és biztosítjuk a gazdaság és az önkormányzatok fejlődéséhez szükséges forrásokat. Az idei költségvetés egy új időszak kezdetét jelenti, az első lépés egy karcsúbb állam fele, amivel csökkentjük az állami apparátus költségeit és a gazdasági növekedést támogatjuk. Erre azért van szükség, hogy a befizetett adókból többet vissza lehessen juttatni az állampolgároknak" - hangsúlyozta Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter.
Tánczos Barna, az RMDSZ tárcavezetője hangsúlyozta, hogy a költségvetés alapjait az állam karcsúsítása, a rekordmagasságú beruházások és az Országos Szolidaritási Alap alkotják. "Bár az állam csökkenti saját kiadásait, a nyugdíjak és bérek nem szenvednek csorbát. A nettó átlagbér a várakozások szerint az inflációt meghaladóan fog növekedni, és a kisnyugdíjasok is extra támogatásban részesülnek. Az idei évben a beruházások mértéke a GDP 7,8 százalékát fogja elérni. Ebből a keretből 150 milliárd lejt fordítunk autópályák, új kórházak, helyi fejlesztési programok, valamint kis- és középvállalkozások támogatására. Továbbá létrehoztuk az Országos Szolidaritási Alapot, amelyhez ezentúl Bukarest is hozzájárul. Az önkormányzatoknak juttatott támogatások elosztásánál a népszámlálási adatok figyelembevételével törekszünk arra, hogy a települések lakosságát reálisabban tükrözzük" - emelte ki a tárcavezető.
Kiemelte: "Ezek olyan lépések, amelyek révén Románia a beruházásalapú gazdasági növekedés és a szolidaritás felé halad, és megkezdjük egy karcsúbb állam megteremtését, amely több juttatást biztosít a polgároknak, miközben kevesebb forrást tart meg saját magának."
A költségvetés főbb sarokszámai:
➔ A várható gazdasági növekedés 2,5 százalék, amelyet főként a beruházások, a szolgáltatások és az építőipar fog hajtani.
A GDP várható értéke körülbelül 1912,6 milliárd lejre rúg.
➔ A nettó átlagbér 6,1 százalékkal növekszik (eléri az 5.355 lejt).
Az év végére várhatóan 3,8 százalékra mérséklődik az infláció, míg az éves átlagos érték 4,4 százalék körül alakulhat.
A költségvetési hiány várhatóan 7 százalékra emelkedik, ami 134,4 milliárd lejt jelent.
A 2025-ös költségvetés teljes bevételeit 667,5 milliárd lejra prognosztizálják, ami 2,3 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A gazdasági szektor által generált bevételek várhatóan 579,8 milliárd lejt fognak elérni, ami a bruttó hazai termék (GDP) 30,3 százalékát képviseli. Ebből az összegből 87,7 milliárd lej, vagyis a GDP 4,6 százaléka, vissza nem térítendő uniós támogatásokból származik - áll a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közleményében.