Egy friss kutatás rámutat arra, hogy a mobiltelefon használatának csökkentése valódi csodákat művelhet életünkkel.


Az okostelefonok használatának csökkentése jelentősen javíthatja az emberek mentális egészségét és koncentrációs képességét, derül ki egy friss amerikai kutatásból. A vizsgálatban résztvevők telefonján a kutatók két hétre blokkolták az internet-hozzáférést. A kísérletre jelentkezőknek végül nagyjából a negyede tartotta be ténylegesen a két hetes internetet-blokkolást. A kutatók szerint a szünet meglepően pozitív hatással volt az emberek koncentrációs és kognitív képességeire, valamint az általános jóllétére - írta meg a Medical Xpress.

A PNAS Nexus folyóiratban publikált, egy hónapon át tartó, kontrollcsoportos kutatás célja, hogy rávilágítson egy figyelemre méltó jelenségre: a legfrissebb felmérések alapján az amerikaiak átlagosan napi öt órát töltenek el okostelefonjaik társaságában. Érdekes módon a gyakori telefonhasználók körében a válaszadók fele már kifejezte aggodalmát amiatt, hogy esetleg túlzottan elmerülnek az eszköz használatában.

A túlzott telefonhasználat mentális hatásainak feltérképezéséhez a kutatók 467 résztvevőt toboroztak, akiknek az iPhone készülékeikre egy alkalmazást telepítettek, amely blokkolja az internet-hozzáférést az eszközről. A résztvevők felénél az első két hétre aktiválták a blokkolást, míg a résztvevők másik fele kontrollcsoportként szolgált. A két hét leteltével a csoportok szerepet cseréltek, így a kutatók a vizsgálati időszak végén össze tudták hasonlítani az internet nélküli időszak hatásait a résztvevők mentális állapotára.

A kísérlet során a résztvevők számára nem volt egyszerű a feladat. Noha 467-en jelezték érdeklődésüket, végül csupán 266-an töltötték le az alkalmazást, és mindössze 119-en tudták megőrizni az aktív blokkolást legalább tíz napon keresztül. Ennek ellenére az eredmények kiemelkedően figyelemre méltóak lettek:

az internet blokkolása napi átlagosan 314 percről 161 percre csökkentette a képernyő előtt töltött időt.

Az internet nélkül töltött időszak nagy mértékben javította a tartós figyelemfenntartás képességét a résztvevőknél.

Érdekes módon a pozitív hatások tartósnak bizonyultak. Az internetet az első két hétre blokkoló csoport esetében a szubjektív jóllét és a mentális egészség négy hét múlva is szignifikánsan magasabb volt, még két héttel azután is, hogy újra online lehettek.

A kutatók szerint a kikapcsolódás pozitív hatásai több tényezőnek köszönhetők. Ezek között szerepel az offline világban töltött idő növekedése, a médiafogyasztás csökkenése, a társadalmi kapcsolatok erősödése, az önkontroll érzésének erősödése és a jobb alvásminőség.

Related posts