Ceglédi Zoltánra húsvéthétfőn hatalmas gyűlöletáradat zúdult, amikor egy bántó jelzővel illették: "Te tetves csicska."

A közbeszéd eldurvulása régóta jelen van a társadalmi diskurzusban, de Ceglédi Zoltán politikai elemző és publicista legutóbbi posztja újfent rámutat a politikai indíttatású gyűlöletbeszéd aggasztó szintjeire Magyarországon. Az ÖT című műsor állandó vendége a közösségi médiában osztotta meg azt az üzenetet, amelyben durva, gyűlölettel és fenyegetésekkel teli támadások célpontjává vált. Ez az eset jól illusztrálja, hogy milyen mélyre süllyedhet a politikai diskurzus, amikor az érvek helyett az agresszió és a gyűlölet kerül a középpontba.
"Te ócska notórius hazudozó tetves csicska" - kezdődik a reggel 6:26-kor érkezett üzenet, amelyben az ismeretlen feladó válogatott szitkokkal illeti Ceglédit, és politikai elköteleződésére utalva többek között "gengszter gazdáiról" ír, végül pedig obszcén képpel zárja a mondandóját.
Ceglédi a bejegyzésében nem pusztán az üzenet brutalitására hívta fel a figyelmet, hanem arra is, hogy szerinte a politikai oldalak közötti versengés a gyűlöletkeltésben egyértelműen eldőlt - és nem az emberségesség javára.
"Sok érv lehet a kormányváltás mellett, de a csőcselék leváltása nem szerepel ezek között. Az konstans. Nem kérdés: elvitathatatlan a Fidesz kiemelt felelőssége a közbeszéd eldurvulásában, cserébe ők soha nem is kértek kreditet arra, hogy mindeközben még európaiak meg emberségesek lennének; mostanra pedig ezt a versenyt egyértelműen az ellenzék nyerte meg" - írja a posztban, ezzel arra utalva, hogy az elmúlt években a politikai közbeszéd radikalizálódása nem csak a kormányoldal sajátja.
Hangsúlyozza: nem kíván "hatékonysági szempontból" alkalmazkodni a gyalázkodás nyelvezetéhez, még akkor sem, ha egyre több ilyen támadás éri.
A publicista végül világosan kifejti, hogy az ilyen jellegű támadások után nem lehet tőle elvárni, hogy feltétel nélkül támogassa bármely politikai irányzatot, amely a "szeretetország" eszméjével próbál szavazókat megnyerni, miközben tűri, hogy ilyen módon beszéljenek azokkal, akik eltérő véleményt képviselnek.
Korábban az ÖT című műsor egyik állandó vendége, Hont András, interjút készített Orbán Viktorral. A magyar miniszterelnök kifejezte reményét, hogy sikeres magyar-amerikai tárgyalások várhatóak. Orbán véleménye szerint a vámháború egy olyan jelenség, amelynek kezdete ismert, és a vége is előre látható. Az erről készült részletes összefoglalónkat itt találja.