Több ezer illegális határátlépés elősegítése gyanújába keveredtek lengyel tisztviselők | szmo.hu

Három embert vettek őrizetbe Lengyelországban, köztük két magas rangú tisztviselőt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy több mint tizenkétezer bevándorlónak segítettek illegálisan belépni a schengeni övezetbe - írta a Notes from Poland a határőrség szóvivőjére, Dagmara Bielecre hivatkozva.
A nyomozók állítása szerint a gyanúsítottak egy mazóviai járási munkaügyi hivatalban tevékenykedtek, ahol korrupciós praktikákkal támogatták olyan egyének belépését, akik magas migrációs kockázatúnak minősülő országokból származtak. A szóvivő nyilatkozata alapján tevékenységük...
A három őrizetbe vett személyt az ügyészek bűnszervezetben való részvétel, illegális határátlépések megszervezése, hatáskörrel való visszaélés és hivatali kötelességek elmulasztása miatt vádolják.
A hatóságok tájékoztatása szerint 2018 és 2024 között körülbelül 12 500, Ázsiából, Afrikából és Ukrajnából származó külföldi kapott olyan okmányokat, amelyek lehetővé tették számukra vízumkérelmek benyújtását, ezáltal beléphettek Lengyelországba, valamint más schengeni országok területére is. A nyomozás során felmerült gyanúk alapján a tisztviselők több esetben hamis információkat szolgáltattak arról, hogy lengyel munkaadók - köztük fiktív vállalatok - szeretnék alkalmazni az érkező munkavállalókat.
A nyomozók azt is közölték, hogy az eljárás egy korábbi ügyhöz kapcsolódik: egy ugyanazon intézménynél működő hasonló bűnbanda leleplezése után derült fény a mostani esetekre. Akkor tíz embert tartóztattak le, köztük egy munkaügyi hivatali dolgozót, akik jelenleg is bírósági eljárásra várnak.
A jelenlegi lengyel kormány az előző, PiS vezette kabinetet hibáztatja a történtekért. Álláspontjuk szerint a vízumrendszer hibás működtetése és a visszaélések lehetővé tették, hogy akár több százezer bevándorló is korrupció révén jusson be az országba. Egy parlamenti vizsgálóbizottság 2023 decemberében azt javasolta, hogy ezzel kapcsolatban tizenegy ember ellen emeljenek vádat, köztük Mateusz Morawiecki volt miniszterelnök és Zbigniew Rau volt külügyminiszter ellen.
A PiS párt politikai motivációval bíró lépésnek minősítette a vizsgálat kimenetelét. Az egyik képviselőjük hangsúlyozta, hogy a jelentés "nem talált egyetlen illegálisan kiadott vízumot sem".