A közelmúltban tovább enyhítettek az adósságfék szabályain, ami új lehetőségeket nyit meg a lakáshitelpiacon. A változások következtében a potenciális vásárlók ismét aktívabbá válhatnak, ami élénkítheti a piaci forgalmat.
Januártól kezdődően a lakáshitelek esetében lehetőség nyílt arra, hogy az energiatakarékos lakóingatlanok vásárlásához is alkalmazzák a tíz százalékos saját erő követelményét. Ennek következtében várhatóan növekedni fog azoknak a száma, akik alacsony önerővel juthatnak hitelhez. Ez a változás különösen kedvező lehet az új lakások piacán, ami a lakáshitelek felhasználási cél szerinti eloszlását tekintve nem feltétlenül hátrányos.
Jelentősen kibővítette a leendő lakáshitel-adósok mozgásterét egy tavaly megjelent jegybanki rendelet: ennek értelmében idén januártól azok is felvehetnek 10 százalékos önerővel lakáshitelt, akik energiatakarékos ingatlan megvásárlását finanszírozzák a kölcsönből. Ez a szabály komoly engedményt jelent a jegybanki adósságfék-szabályokban foglalt feltételekhez képest, hiszen alapesetben a fedezetül felajánlott ingatlan forgalmi értékének legfeljebb 80 százalékáig nyújtható lakáshitel - vagyis az adósnak 20 százaléknyi önrészt elő kell teremtenie.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kiadott rendelet értelmében építkezés vagy ingatlanvásárlás során az ingatlan megfelelősségének egyik kulcsfontosságú kritériuma az összesített energetikai jellemzők értéke. Ennek az értéknek nem szabad túllépnie a 68 kWh/négyzetméter/év határt. Továbbá, az ingatlannak minimum "A+" energetikai minősítéssel kell bírnia. Felújítás esetén a helyzet némileg összetettebb: az ingatlan energetikai besorolásának a felújítást megelőzően rosszabbnak kell lennie, mint "A", míg a korszerűsítést követően el kell érnie az "A" kategóriát. Ez a rendelet célja, hogy ösztönözze a fenntarthatóbb építkezési és felújítási gyakorlatokat, elősegítve ezzel a környezettudatos fejlődést.
A felújítás során fontos, hogy az épület összesített energetikai mutatója ne lépje túl a 76 kWh/négyzetméter/év értéket. Ezen kívül elvárás, hogy a munkálatok végeredményeként az energiafogyasztás legalább 30%-kal csökkenjen.
Fontos megjegyezni, hogy az energetikailag hatékony lakások vásárlása során a havi törlesztőrészlet akár az igazolt jövedelem 60%-át is elérheti, függetlenül annak összegétől. Ugyanakkor a jegybank által bevezetett adósságfék-szabályok értelmében ez a kedvezmény kizárólag azok számára elérhető, akik legalább 600 ezer forintos havi jövedelemmel rendelkeznek. Az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező adósok esetében a törlesztőrészlet és a jövedelem arány maximum 50%-ra korlátozódik.
"A jegybank által kiadott rendelet világosan kedvez az új lakások finanszírozásának, mivel ezek vásárlása révén a legkönnyebb módon lehet eleget tenni a jogszabályban megfogalmazott követelményeknek. Továbbá, érthető, hogy a bankok szívesebben kínálnak alacsony önerő mellett lakáshitelt az új lakásokra, hiszen ezek hitelezése alacsonyabb kockázattal jár, mint például egy felújított családi ház esetében" - mondta lapunknak Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Kiemelte: az új lakások finanszírozásának arányának emelkedése kedvezően hathatna a lakáshitel-piacra. Az MNB statisztikái szerint a tavalyi év első tizenegy hónapjában felvett 1234,6 milliárd forint összegű lakáshitel több mint 77 százalékát használt ingatlanok megvásárlására költötte a lakosság. Ez az arány jelentősen meghaladja a korábbi években megszokott, körülbelül 70 százalékos szintet. Ezzel szemben az új lakások vásárlása érdekében tavaly novemberig felvett lakáshiteleknek csupán a tizedét használták fel, míg az építési és bővítési célú hitelek aránya még ennél is alacsonyabb volt.
A tíz százalékos önerő használata a hazai lakáshitel-piacon nem számít teljesen újdonságnak, mivel 2024 elejétől az MNB már lehetőséget biztosított erre a fiatalok számára, akik első lakásukat hitelből kívánják megvásárolni. Ennek egyik alapfeltétele, hogy az igénylő ne legyen idősebb 40 évesnél; ez a korhatár az adóstársra is vonatkozik. Továbbá, fontos szempont, hogy sem az igénylőnek, sem az adóstársnak nem lehet 50 százalékot meghaladó tulajdoni részesedése lakóingatlanban. Kivételt képez ez alól, ha olyan ingatlanban van nagyobb tulajdonrészük, amelyet jogszabályi alapú haszonélvezeti jog terhel.
A tíz százalékos önerővel elérhető lakáshitelek esetében rendkívül lényeges megjegyezni, hogy a jegybanki szabályozásnak való megfelelés önmagában nem elegendő a sikerhez. A hitelnyújtást végül a bankok döntései határozzák meg, így elengedhetetlen, hogy a hiteligénylő megfelelő jövedelemigazolással rendelkezzen, és esetleg adóstársat is bevonjon a folyamatba – hívta fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
A lakáshitelek iránti kereslettel mindenesetre nemigen volt gond az elmúlt évben, sőt, a novemberi számok ismeretében most már gyakorlatilag biztosra vehető, hogy sikerült megdönteni a 2021-es, valamivel 1300 milliárd forint feletti folyósítási rekordot is. Az élénk kereslet nyomán nem túlságosan meglepő, hogy a lakáshiteleknél változatlanul szorgalmasan akcióznak a bankok - még ha kamatok további csökkentésére egyelőre nincs is mozgásterük.
A CIB Bank jelenleg egy figyelemre méltó akciót kínál lakáshiteleihez: az induló díjak mellett most 40 ezer forintos, egyszeri jóváírást is felkínál ügyfeleinek. Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget!
Az Erste Bank szintén kedvező lépéseket tesz az induló költségek csökkentése érdekében, hiszen átvállalja ezek egy részét. Emellett különféle kamatkedvezményekkel is várja az ügyfeleket: például 0,2 százalékpontos kedvezményt kínál, amennyiben az ügyfél a piaci lakáshitel mellett babaváró hitelt is igényel, vagy ha törlesztésvédelmi biztosítást köt a kölcsönhöz. Ráadásul, ha az ügyfél helyben vezeti a folyószámláját, akár 0,3 százalékos kamatkedvezményre is jogosult lehet a banknál.
A Gránit Bank összesen százezer forint értékben kínál kedvezményeket a lakáshitel induló költségeihez, mindezt egy rendkívül vonzó, 6,18%-os éves kamat mellett. Ezen kívül a bank lehetőséget biztosít arra, hogy az érdeklődők néhány perc alatt, online végezzenek előzetes hitelbírálatot, így gyorsan és egyszerűen tájékozódhatnak a lakáshitel lehetőségeikről.
A MagNet Banknál lehetőség nyílik arra, hogy akár 6,30%-os kamat mellett juss lakáshitelhez. A banknál a helyben vezetett bankszámla megléte, a megfelelő nagyságú jövedelem és a közösségi célok támogatása mind hozzájárulhatnak a kamatkedvezményekhez. Érdemes kihasználni ezeket a lehetőségeket, hogy a legjobb feltételekkel valósíthasd meg lakásvásárlási álmaidat!
A K&H-nál a hitelhez kötődő biztosítások révén a csoporton belül lehetőség van kamatkedvezmény igénybevételére, amely a kezdő díjakhoz kapcsolódó engedmények mellett érhető el. Az MBH Bank szintén kínál lehetőséget a hitel kezdeti költségeinek egy részének elengedésére, miközben az ügyfél igazolt jövedelme és a kért hitelösszeg alapján kamatkedvezményre is pályázhat.
Az OTP Banknál a prémium- és privátbanki ügyfelek jelentős, 0,5 százalékos kamatkedvezményhez juthatnak, de ugyanez vonatkozik azokra is, akik CSOK Pluszt is igényelnek a piaci lakáshitelük mellé.
A Raiffeisen Bank lakáshitelei különféle kedvezményes lehetőségeket kínálnak, amelyek az induló költségekkel kapcsolatosak. Ezen felül, a jövedelem mértékétől függően az éves kamatok terén is igényelhetők engedmények, így még kedvezőbb feltételekkel juthatunk lakáshitelhez.
Az UniCredit Bank innovatív lakáshitel programja, a Stabil Kamat, nemcsak induló díjkedvezményekkel vonzza az érdeklődőket, hanem számos kamatkedvezményt tartalmazó csomagot is kínál. A legkiemelkedőbb lehetőség a "TOP prémium aktív-kamat" kedvezmény, amelyhez az ügyfélnek teljesítenie kell néhány feltételt. Ahhoz, hogy ezt a legmagasabb kedvezményt igénybe vehesse, havi szinten minimum 500 ezer forintnak kell érkeznie az UniCredit Banknál vezetett számlájára átutalás formájában. Emellett szükséges, hogy az ügyfél rendelkezzen a vonatkozó előírásoknak megfelelő hitelfedezeti és vagyonbiztosítással is. Ezzel a kombinációval a lakáshitel igénylése még kedvezőbbé válik.