A triaditis a cicák esetében egy összetett gyulladásos állapot, amely a három fő szervrendszert érinti: a májat, a hasnyálmirigyet és a bélrendszert. Ez a betegség gyakran együtt jár más egészségügyi problémákkal, és megnehezítheti a diagnózist, mivel a t

Az állatbarátoktól a közösségi oldalon kért tanácsot egy cicatartó, mivel kedvence már hosszú ideje hasmenéssel és hányással küzd, elmondása szerint azonban a tünetek csak időszakosan jelennek meg.
- Mi állhat a jelenség hátterében? - kérdeztük dr. Pálosi Csabát, a Noé Bárkája kisállatklinika vezetőjét.
Manapság egyre inkább elterjedt egészségügyi probléma a gyulladásos bélbetegség (IBD), amely a gyomor-bél traktus, különösen a vastagbél és vékonybél tartós gyulladásos állapotait foglalja magában. Az IBD-t a gyomor-bél rendszer visszatérő és krónikus rendellenességei jellemzik, mint például a tápanyagok felszívódásának zavara vagy a bélmozgások rendellenességei. Ez a betegség nemcsak embereknél, hanem háziállatoknál, például kutyáknál és macskáknál is megjelenhet.
A gyulladásos bélbetegségre jellemző tünetek időszakos megjelenése leggyakrabban hétévesnél idősebb macskáknál fordul elő, de ugyanúgy fiatalkori súlyos bélgyulladás következményeként is kialakulhat. Az időszakos hányás, hasmenés, étvágytalanság és fogyás lehet a figyelmeztető jel, de a macskák körülbelül 50 százalékánál véres vagy kátrányos széklet is jellemző. Az ilyen típusú gyulladás oka lehet parazita, immunológiai háttér, táplálékallergia vagy gyógyszerekre adott kóros reakció. Mindenképp csak állatorvosi vizsgálat nyomán derülhet fény a betegség valódi okára, a közösségi oldalon kért és kapott tanácsok a szakvizsgálatot nem pótolhatják.
Mivel az olyan tünetek, mint a hányás vagy a hasmenés nem túl specifikusak, célszerű alapvető vérvizsgálatokat, hasnyálmirigytesztet végezni, ellenőrizni a pajzsmirigy hormonszintjét, valamint székletvizsgálatot a paraziták kimutatására. Nem árt azt sem kizárni, hogy esetleg idegen test van a gyomorban vagy a belekben, mivel abban az esetben is jelentkezhetnek hasonló tünetek. A kontrasztanyaggal készült röntgenfelvétel vagy a hasüreg ultrahangvizsgálata is hasznos, a kizárásos diétával az ételallergia állapítható meg. Bár a macskák bélgyulladásával kapcsolatos ismeretek korlátozottak, az érintett macskák túlnyomó többségénél sikeresen fejlesztettek ki olyan kezelési útmutatókat, amelyeket betartva a betegséget kordában lehet tartani. A legtöbb esetben a macska vékonybelét érinti a bélgyulladás. A kezeletlen krónikus bélgyulladás átterjedhet más szervekre, és kiválthatja például a macskánál a hasnyálmirigy-gyulladást.
A sziámi cicák különösen hajlamosak a bélgyulladásra, ami gyakran megnehezíti az életüket. Az étrendjük kulcsszerepet játszhat a krónikus bélgyulladás, különösen az ételallergiák kialakulásában. Továbbá, a bélparaziták, mint például a férgek vagy a giardiás fertőzések, szintén hozzájárulhatnak a problémákhoz. Sajnos az IBD (idiopátiás bélgyulladás) olyan macskabetegség, amelyet nem lehet teljesen meggyógyítani, de a tünetek megfelelő kezeléssel jól kontrollálhatók. Ez lehetővé teszi, hogy a macska életminősége ne romoljon jelentősen a krónikus bélgyulladás ellenére. Fontos, hogy a kezelést személyre szabják, figyelembe véve az állat egyedi igényeit. Hasmenés és hányás esetén kiemelt figyelmet kell fordítani a folyadékveszteség pótlására. Emellett gyulladáscsökkentő gyógyszerek is szükségesek a tünetek enyhítésére. A megfelelő táplálkozás szintén elengedhetetlen; a könnyen emészthető macskaeledel bevezetése segíthet csökkenteni a bél nyálkahártyájának gyulladását. A bélflóra egyensúlyának fenntartása is kiemelten fontos, hiszen a mikrobiom egyensúlyának zavara súlyosbíthatja a betegséget. Az állatorvosi praxisokban kapható bélflóra-kiegészítők hatékonyan támogathatják az emésztést és más egészségügyi problémákat is kezelhetnek. Az állattartóknak tehát érdemes megfontolniuk ezeket a kiegészítőket a sziámi cicáik egészségének javítása érdekében.
A triaditis macskáknál a máj, a hasnyálmirigy és a vékonybél együttes gyulladásos állapotát jelöli. Bizonyos esetekben először bélgyulladás léphet fel, amelyet később hasnyálmirigy-gyulladás és máj- vagy epeúti betegségek követhetnek. Az állatok anatómiája valószínűleg hozzájárul ahhoz, hogy e három gyulladásos betegség egyidejűleg jelentkezzen. A triaditis tünetei meglehetősen hasonlóak, ami megnehezíti a pontos diagnózist; a leggyakoribb panaszok közé tartozik a hányás, a letargia és a fogyás. Míg a bélgyulladás esetén a hasmenés a jellemző, addig a hasnyálmirigy-gyulladás esetén a hasi fájdalom a legkifejezettebb, ahogy azt a szakértők is kiemelik.