Magyarország elveszítheti az uniós támogatásokat az arcfelismerő technológia alkalmazása miatt - G7 - Gazdasági hírek érthetően.

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított a magyar kormány arcfelismerő technológia alkalmazásának lehetőségei miatt – számolt be róla a Politico. A kormány tervei között szerepel, hogy e technológia segítségével azonosítsa a résztvevőket, például a tüntetéseken és a betiltott Budapest Pride rendezvényen.
Felülnézet: a valós idejű biometrikus megfigyelést tiltja az EU mesterséges intelligenciáról (AI) szóló szabályozása. A vizsgálat tehát arra összpontosul, hogy a kormány által tervezett arcfelismerős megfigyelés valós idejű lesz-e, vagy az adatok feldolgozása később történik.
Igen, de: az AI-rendelet értelmében a kormány akár 35 millió eurós bírsággal is szembenézhet. Amennyiben az arcfelismerő technológia megsérti az EU Alapjogi Chartáját, úgy újabb uniós támogatások leállítása is várható.
Reakciók: Brando Benifei, az olasz társszerző, aggodalmát fejezte ki a rendelet magyarországi alkalmazásával kapcsolatban. Szerinte a helyzet különösen aggasztó, mivel az arcfelismerő technológia révén a hatóságok akár az állampolgárok szexuális orientációjára is következtethetnek, például a Budapest Pride esemény kapcsán.
Mi vár ránk a közeljövőben? Az Európai Parlament költségvetési bizottsága azt javasolja, hogy minden uniós forrást jogállamisági feltételekhez kapcsoljanak. A jelentést, amely ezt a döntést tartalmazza, szerdán fogadták el, és a tervek szerint a következő, 2028-2034-es pénzügyi ciklus során lépne életbe.
A lengyel kormány és az Európai Unió közötti viszonyok egyre inkább feszültté válnak, miközben a Donald Tusk által irányított kabinet a jogállamiság helyreállítására törekszik. Tusk célja, hogy visszaadja az igazságszolgáltatás függetlenségét, ám az eddigi lépéseket gyakran megakadályozta Andrzej Duda, az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párthoz közel álló elnök, aki rendszeresen vétózta a reformokat. A helyzet tehát egyre bonyolultabbá válik, és a politikai ellentétek tovább mélyülnek.
A Jog és Igazságosság párt 2015 és 2023 között irányította Lengyelországot, és ez alatt az időszak alatt az Európai Bizottság számos eljárást kezdeményezett a lengyel kormány ellen a jogállamiság sérelme miatt. Ennek következtében Lengyelország komoly anyagi veszteségeket szenvedett el, hiszen több milliárd eurónyi uniós támogatástól fosztotta meg magát. Továbbá, 2022-ben és 2023-ban a Bizottság összesen 320 millió euróra büntette a lengyel kormányt, ami tovább súlyosbította az ország pénzügyi helyzetét.